Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Můj již několikátý pokus o kompilaci jádra nedopadl nejlépe :o(
Už před časem jsem přešel od řady 2.4 na 2.6, což proběhlo bez komplikací, jelikož jsem si dal práci se čtením souboru README.initrd. Proto jsem hned po instalaci balíčků použil zaklínadlo
mkinitrd -c -k 2.6.10 -m reiserfs -f reiserfs -r /dev/hdb1Mám totiž na prvním disku WXP kvůli hrám a Linux mám na druhém na reiserfs.Systém mi tehdy naběhl úplně v pohodě.
Teď jsem si tedy stáhl jádro 2.6.11 a postup zopakoval. Chtěl jsem si ho ale trochu přiohnout a to se mi žel nepovedlo. Neprováděl jsem žádné veké změny, jen jsem vybral typ procesoru (K7 neboli Athlon XP) a chtěl podporu reiserfs přímo v jádře a ne jako modul.
Pak následovala klasika
make bzImage make modules make modules_install make installTo mi sice výsledek hodilo do /, ale já ho přesunul tam kde má být.
Po rebootu šlo vše v pořádku až do chvíle, kdy se měl natáhnout modul iptables. Začalo to řvát 'incorrect module format' a já byl v pytli.
Po několika pokusech jsem to vzdal, upravil symlinky v /boot zpátky a jedu na 2.6.11-generic, což mne vůbec netěší :o(
Tiskni
Sdílej:
make && make modules_install??
make oldconfig # chceme-li stejnou konfiguraci jádra jako předchozí make menuconfig # nepovinně, chceme-li ještě něco doupravit make bzImage && make modules && make modules_install # jdeme na kafea pak se už jen upraví![]()
/etc/lilo.conf
a jádro nakopíruje do /boot
a provést příkaz lilo
a restartovat počítač.
System.map
atd... ale to je snad jasné.
Stále hledám co možná nejjednodušší popis kompilace kernelu, aby byl ale zároveň co možná nejsrozumitelnější. Tohle je možná už zase až moc stručné...
make bzImage && make modules && make modules_install
make modules
je u jader 2.6 skutečně zbytečné. Úplně stačí zadat
make && make modules_install
make help
' a zjistíte, že 'make
' je totéž jako
make vmlinux make bzImage make modules
Vzhledem k tomu, že cíle vmlinux
a bzImage
se liší jen nepatrně, je to prakticky totéž, jako používá tazatel.
make install
udělá v první řadě to, že zkotroluje, jestli existuje /sbin/installkernel, a když ano, tak ho spustí. Takže to nedělám patnáctrát ručně, ale jednou si napíšu skript (případně ho za mě už někdo napsal) a pak ho přes make install
spouštím...