Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Sorry za offtopic, ale tahle paticka fakt nema chybu
Schrödinger s Heisenbergem jedou jednou takhle v autě a Heisenberg se najednou lekne a hned říká Schrödingerovi, "No teda, asi jsme přejeli kočku!"
Na to se Schrödinger zeptá, "A je mrtvá?";
A Heisenberg odpoví, "Nejsem si jistý."
Přechod z windows na linux není přes klikací distro k neklikacím, ale přes HC distro!!!! Opravdu chci vzkázat všem kteří se jako já marně pokoušeli o přechod na linux pomocí rádoby přívětivých distribucí, že tudy cesta nevede.mi vyznívají úplně jinak.
Potom som si povedal, že ak sa chcem o linuxe niečo naučiť, s klikaním musím prestať. Prešiel som na Slackware, pretože som veril, že to je "čistá/prehľadná" distribúcia, ktorá za človeka nerobí väčšinu vecí automaticky. Po týždni som odtiaľ vyhodil KDE - pretože ma stále rozptyľovalo a neustále som mal potrebu niečo v ňom meniť, skúšať a proste robiť neužitočné veci. Teraz fungujem na IceWM a nemôžem si vynachváliť.
= Teda potvrdzujem aj na mojom prípade autorovu skúsenosť ;)
Ale aby som bol férový, musím povedať, že pre mňa by prechod z Win priamo napr. na Slack bol omnoho komplikovanejší, prípadne nemožný.
To, že si môže človek veci naklikať, ak mu nemá kto poradiť s tým čo a ako ručne konfigurovať, môže byť pre začiatočníka dôležité. Keď sa v takomto distre človek ako tak zorientuje a zvykne si na to, že svoje C: nemá hľadať, potom môže prejsť na "neklikacie" distro, alebo ak má dostatok pevnej vôle, používať svoje klikacie distro bez klikania.
Tiskni
Sdílej: