Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
# unique_ID, Q#, Status Icon, Name, Size, Progress, Message, Seeders, # Peers, DL, UL, ETA, Share self.torrent_model = gtk.ListStore(int, gobject.TYPE_UINT, gtk.gdk.Pixbuf, str, gobject.TYPE_UINT64, float, str, int, int, int, int, int, int, gobject.TYPE_UINT64, float, float)Rozhodně nechci psát, že vývojáři deluge použili špatné řešení, nevím jaké měli důvody to řešit zrovna takto a ani jsem pořádně neviděl zdrojáky. Ale přijde mi přirozenější v objektově orientovaném jazyce v TreeModel uchovávat přímo objekty. Jenže pak nastane problém s jejich zobrazováním. Typ objektu gobject.TYPE_* využívají třídy CellRenderer*, které jsou součástí GTK, ale pokud je typ nastaven na gobject.TYPE_PYOBJECT, CellRendererText si neporadí s __repr__. Navíc, často je potřeba vypsat v různých sloupcích různé atributy. Na irc.gnome.org#gtk mi poradili jednoduchý trik. Pro jednoduchost - zobrazení textové informace o našem objektu: Vytvořit novou třídu zděděnou z CellRendererText, přidat novou "property", jejíž "setter" nastaví property "text" na požadovanou hodnotu. Zděděné metody z CellRendererText se pak už postarají o správne zobrazení.
class Nas: # ukazkova trida - v TreeView chceme zobrazit atribut "t" def __init__(self): self.t = "zobraz me" class NasRenderer(gtk.CellRendererText): # nas_helper(hodnota) nastavi property "text" naseho Rendereru na "hodnota.t" # property "text" pote bude pouzita metody zdedenymy z CellRendererText k spravnemu # zobrazeni textu def nas_helper(object): self.set_property("text",object.t) # pri nastaveni property "nas" na "hodnota" pust "nas_helper(hodnota)" nas = gobject.property(setter=nas_helper) model = gtk.ListStore(gobject.TYPE_PYOBJECT) view = gtk.TreeView() view.set_model(model) # prida sloupec, ktery bude zobrazen pomoci NasRenderer, pred zobrazenim # se nastavi property (objektu NasRenderer) "nas" postupne (po radcich) na objekty v prvnim sloupci view.append_column(gtk.TreeViewColumn("title",NasRenderer(),nas=0)) model.append((Nas(),)) # zkouskaStejně je samozřejmě možné nastavovat i jiné properties "CellRendererů". Jasně, jedná se o základní použití, ale snad to někomu pomůže.
Tiskni
Sdílej:
Přikláním se k pokračování. Základních příkladu GTK je hafo, ale v praxi narazíte na problémy, které se nikde neřeší. Pak si s tím lámete hlavu klidně týden.