Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Spolecnost pro kterou delam navrhuju pocitacove cipy. Trochu bokem take vyvyji softwarovy nastroj pro tyto navrhy zalozeny na Eclipse. A to je moje prace. Mame nekolik pobocek, tady v Galway jsou vetsinou programatori. Ma to vyhodu, protoze vsichni hlavouni sedi v Dublinu a je od nich klid.
Prvni den jsem nainstaloval PC, seznamil se s kolegy a dostal par manualu na cteni. Zelezo mam docela solidni, jen me trochu nastvalo, ze jsem nedostal slibovane dva monitory, ale "jen" sirokouhlou dvacitku. Take mys je pouze kulickova a klavesnice ma trochu divne rozlozeni. Tyto nedostatky jsem ale razem vyresil vlastnim hardwarem. Take Linux se nekona, pouzivaji zde Outlook a dalsi vymozenosti. A popravde receno jako JAVArovi je mi v podstate jedno na jakem OS jedu.
Trochu neduverive se ne me divali v kuchynce kdyz jsem vytahl z batohu pivni pullitr. Jsem liny porad chodit pro caj a tak jsem presel na velky objem.
Vetsina lidi je zde z Irska. Kupodivu neni problem rozumet, zadny Irsky akcent jsem nezaznamenal. Pry je to proto ze akcent se hodne lisy v ramci Irska, takze v Galway se mluvi jinak nez Dublinu a napriklad v Donegalu maji krasne mekky akcent. Take poslednich dvacet let se lide dost stehovali a to nutne s akcenty zamichalo. No proste komunikace neni problem, vetsi problemy mi dela kolega z Madarska a Ukrajiny.
Moc se tady se mnou neparou. Uz druhy den jsem dostal prvni ukol. Jednoduche textove transformace a porovnavani v nekolika souborech. Byl jsem hotovy za hodinu, ale zbytek dne me zabralo abych porozumnel mistnimu buildovacimu a verzovacimu systemu. Stejne jsem to ale nakonec pridal spatne. No podruhe se zlepsim.
Treti den jsem dostal dalsi hromadu manualu a hruby nastin toho co budu delat. V podstate prvni dny nedelam nic jineho nez se ucim.
Trochu me zaskocilo API Eclipse, jsem Swingar a moc jsem s ni nedelal. Ale kdyz clovek precte par manualu a vy kde jsou FAQ a fora, da se naucit docela rychle.
V patek jsem se konecne dostal k poradne praci. Se sefem jsme diskutovali rozsireni, ktere budu delat. Na zadne zaludnosti to nevypada a je na to nekolik mesicu, asi to bude pohodova prace.
Tiskni
Sdílej:
vI kde jsou FAQ a fora
Už tam hledam, jakou má kvalifikaci ...