Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Takze predem moje realie, studoval jsem rok na matfyzu fyziku. Nekde kolem tenzoru me to prestalo bavit, zaklapl jsem skripta a sel na prijmacky na ekonomku. Take ferove priznam ze jsem na to nemel. Trochu jsem take koketoval s FELem, ale zde (kolem roku 2001) bych prvni dva roky nesahl na klavesnici.
Skolu studuju kvuli prachum. Sny me presli v prvnim rocniku matfyzu. Pokud nekdo sel na skolu kvuli snum, tak vetsinou tvrde narazi, ja mu jen preju aby se to stalo co nejdrive, cloveku to usetri nekolik let. Klise "na penezich nezalezi" platilo mozna za komousu, tehdy opravdu zadnou hodnotu nemeli. Jak ale rika Landa "i ten nejtvrdsi skinhead musi platit slozenky"
U informatiku neni rozdil mezi snem a prachama tak velky, je o nas zajem. Absolventi psychologie/sociologie a dalsich pseudoved dneska plni urady prace, v lepsim pripade si najdou praci jako podrztazka.
Pokud bych ale zustal u sveho snu a dostudoval matfyz, tak dneska nastoupuju jako astronom - asistent s naprosto smesnym platem. V okamziku kdy by prisla rodina, musim s tohle praci seknout. Tim ze jsem odesel, se paradoxne muzu dneska astronomii venovat s vetsim nasazenim a intenzitou. Take mohu svou byvalou hvezdarnu finance podporovat...
Na ekonomku jsem sel, protoze jsem potreboval titul, velka vetsina zamestnani proste vyzaduje "third degree education". Ale musim uznat ze me neco i dala. Pokud ma clovek full time job, tak to rozhodne neni skola, ktera jde zvladnout "s prstem v zadku". Napriklad UCTO 2 jsem delal nadvakrat
Kdybych mel jit znovu na vysokou, vyberu si bakalare na nejake ciste informaticke skole, asi FI MUNi, matfyz mozna take, FEL rozhodne ne, porad je to hlavne elektrotechnika. S magistrem nema cenu ztracet v IT cas, je to mlady obor a vitr se meni prilis rychle. Neco jineho je magistr v kombinaci s jinym oborem (elektro, matika...). Momentalne uvazuju dostudovat magistra zde v Galway. Zatim to vypada na nejakou kombinaci fyziky a matiky.
Co se tyce problemu matfyzaku a FELaku s hledanim prace, zde jsem prestrelil. Take uznavam ze uroven prumerneho absolventa informatiky na ekonomce za temito fakultami zaostava.
Reagoval jsem, protoze hodne lidi povazuje vsechny ekonomaky za IT odpad. Mezi spoluzaky mam hodne lidi od "IT nerdu" az po zmrdy neschopne zapnout pocitac.
Mam toho jeste hodne na srdci, ale pro dnesek skoncim.
PS2: ja na gramatiku fuckt seru. Je rozdil psat zapis 10 nebo 60 minut. Jsem imbecil s IQ 80, tak moje hlody nectete.
Tiskni
Sdílej:
S magistrem nema cenu ztracet v IT cas, je to mlady obor a vitr se meni prilis rychle.Toto je právě ten rozdíl mezi tvým pohledem na VŠ a tím, co skutečně dělají (a mají dělat). Vysoká škola ti má dát především teoretické a ne praktické základy. No a teorie z IT je docela stará. Navíc má tu výhodu, že věci jako Turingův stroj, nebo třídy složitosti algoritmů, základní datové struktury a podobné věci v žádném případě nezastarávají. Mění se jen technologie, v nichž se to implementuje, nicméně princip je pořád stejný. Můžeš argumentovat tím, že znalost problému zastavení Turingova stroje ti na chleba nevydělá, jenže právě toto je věc, díky které se možná nebudeš muset mořit s vymýšlením nějakého algoritmu, když bude jasné, že to tak prostě nejde. Stejně jako se budeš intuitivně vyhýbat různým výpočetně náročným algoritmům a nebudeš pronášet perly jako vždyť počítače jsou dneska rychlé ... Mnoho lidí jde na vysokou za vidinou nějakých praktických znalostí, ale ty jsou (a nejen v IT) skutečně k ničemu, protože zastarávají neuvěřitelně rychle. To, co zůstává, jsou ty zatracované teoretické znalosti a principy. Takže (alespoň technická) vysoká škola se studuje pro ideály. Pro prachy a praktické znalosti se dělají různé kurzy, školení a certifikáty
základní datové struktury a podobné věci v žádném případě nezastarávajíNo nevím, jak tyhle věci přežijí DNA nebo kvantové počítače? Vůbec paralelizace může poslat do důchodu hodně algoritmů. Třeba iterativní metody jsou z principu neparalelizovatelné.
DNA počítač není nic jiného, než masivně paralelní HWVšak ten komentář byl o "paralelnosti" a o tom, že některé algoritmy lze paralelizovat snadno a některé taky vůbec. A schopnost být paralelizován hraje roli už dnes, jsou tu přece procesory jako cell, intelové mají 4-jaderný procesor..
informatici ukradli a prohlašujeme za svojiJé férové to přiznat. Ostatně zrovna třeba důkaz zmiňovaného halting problému není nic jiného než aplikace Cantorovi diagonální metody
aplikace Cantorovi diagonální metodyRád bych vědoucně pokyvoval hlavou, ale raději rovnou přiznám, že na matematiku jsem úplně blbej
Studující "pseudovědy".Ty studuješ fyziku?
BTW: Kdyz uz jsem u toho, v jakempak kodovani je, podle platne CSN, povoleno psat diakritiku v ceskem textu?