Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Lide s notebookem si pod praci asi predstavuji serfovani po webu a psani emailu.
Už to zaznělo. Proč ne? Pokud několik hodin vyřizuji emaily, sháním informace, opravuji web... tak bych to snad nazval prací. Stačí mi na to Acer 1,5GHz, 256MB. Už dva roky věrně slouží, třeba mu to vydrží.
Klávesnice mi docela vyhovuje, jediný co mi vadí jsou přechody z noťase na velkej, to pak mlátim vedle. Ani s koukáním na obrazovku problém nemám. Nosím ho v batohu na zádech. Nosíval jsem na zádech často i 30kg, tak mi to nepřijde.
Vymenil jsem desktop za notebook pred necelym rokem a nemuzu si na nic stezovat... Pouzivam ho na praci, zabavu a dalsi veci a nesetkal jsem se s tim, ze by mi na nem neco vadilo... A i nekdy pri celodenim datlovacim maratonu me ruce vubec neboli...
IMHO hodne zalezi na zvolenem rozlozeni klavesnice, ja si vyhral HP (na IBM nebo Dell jsem nemel, tak se mi to zdalo jako hodne muziky za relativne malo penez) s klasickym rozlozenim klavesnice.
Levy Ctrl uplne vlevo, usporadani insert/delete/home/end/PG Up/Pg Down jako na klasicke 104kove klavesnici...
Jenom numericka klavesnice neni a ta me zase tak moc netrapi, jelikoz cisla moc nedatluju a pisu pres anglicke rozlozeni klaves...
Powered by MAC OS X
notebookovým diskům
Tiskni
Sdílej: