Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Zvlastni, nakolik je mozne lidem vymyt mozek.
Pred ctyrmi roky bylo absolutne nezbytne nutne snizit dane, abychom udrzeli firmy, zvysili rust HDP, vybrali vice dani a vyrovnali rozpocet. Letosni hit, ktery propaguji titiz, kteri tak spektakularne uspeli minule, je skrtani na socialnich vydajich a statnich urednicich, cimz jako ted uz opravdu zachranime rozpocet.
Nemene zajimave je, ze ackoliv se ti nejhorlivejsi ohaneji utahovanim opasku, tak navrhovana opatreni obvykle v jejich pripade zadnym uskromnovanim se nejsou. Takze si snizime dane (poctive vydelavame), seskrtame uredniky (to my nejsme) a davky na socky (to taky nejsme), mozna si sem tam priplatime na zdravotnictvi (ale dostaneme za to daleko kvalitnejsi sluzby, takze ve vysledku vydelame), priplatime si neco na duchody (ale budeme je mit mnohem vyssi), budem platit skolne (ale dostanem na to pujcku (protoze bojujeme proti zadluzovani), skoly se zkvalitni a po vystudovani ji hrave splatime z vysokeho platu, ktery nam nase skvele vzdelani zajisti), atd.
Copak se asi bude dit, az dojde na opravdove setreni a propadu zivotni urovne bez nadeje na budouci vzdusne zamky? Stale bude vira v nizke dane pro nejbohatsi tak pevna jako dnes? Co presvedceni, ze podnikatelsky stav je spolecenskou zakladnu, ze ktere vse ostatni vyrusta?
Co presvedceni, ze podnikatelsky stav je spolecenskou zakladnu, ze ktere vse ostatni vyrusta?ty si dovolujes zpochybnovat historickou ulohu podnikatelske tridy? nejsi ty nahodou komunista? :-]]
On chce nekdo snizovat vydaje a navysovat prijmy?
Dalsi omyl je, ze situaci lze resit setrenim a splacenim. Ty dluhy (nejen statni) jsou nesplatitelne, takze bud je muzeme umazat inflaci, nebo bankroty a dluhovou deflaci. Teoreticky existuje i treti moznost, marginalizace dluhu vysokym rustem ekonomiky, ale to je v soucasnosti situaci skutecne jen teorie.
Hmm, moc pekne.... a nedaleko od pravdy.
Jeste bys mel zminit rozsahlejsi smirovani obcanu a podpora soukromych bezpecnostnich agentur dik VV.
První je redukce počtu úředníků. Všimněte si že se zas tak moc nemluví o úspoře financí, důležité je "redukovat počty". Naprosto chybí plán které úřady zeštíhlit více, zrušit nebo sloučit.Úplně primární je vůbec definovat, co by měly vůbec ty úřady dělat, jaký mají smysl. Tedy na co všechno má být potřeba povolení, registrace, kontrola, co všechno statisticky zpracovávat, jaké peníze na co přerozdělovat - a vždy hlavně proč. Teprve když se vyřeší toto, lze řešit, kolik bude na co potřeba úředníků.
Fakt nechápu proč by katastr nemovitostí měl nést nasledky škrtů stejně jako ministerstvo kultury, Ústav pro Studim totalitních režimů, památkáři nebo úřad pro kontrolu léčiv(hádejte který je zbytnější).Dohadovat se o potřebnosti/zbytnosti úřadů je nesmysl. Je třeba se bavit o potřebnosti agend. Například SÚKL vznikl proto, aby zajišťoval kontrolu bezpečnosti léčiv a jejich schvalování. Do jaké podoby nabubřel, vidíme dnes zcela zřetelně. Pokud se definují konkrétní úkoly, které mají úřady plnit, pak už je vcelku druhotné, jak budou tyto úkoly přiřazovány jednotlivým úřadům a jakou strukturu úřady budou mít.