V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl jsem zlákán, abych vyzkoušel novou betu OpenOffice.org. Inu, začal jsem stahovat. Byl pozdní večer, třináctý březen, šel jsem tedy spát. Druhý den jsem se odhodlal k instalaci, ale hned se mi něco nezdálo. Běda, stáhl jsem si verzi pro Windows! Nevím, jak se mi toho povedlo docílit, ale stalo se. Zkusil jsem tedy (než to půjdu stahovat znovu) wine, bezůspěšně ale.
Na druhý pokus jsem už stáhl verzi pro Linux, ovšem po rozbalení archivu mě čekalo další velmi příjemné překvapení. Jde jen o pitomý pakl RPM balíčků! Ach jo. Jak příjemná může instalace takového programu být.
Žádný nezvladatelný problém to ale není. Pustí se rpm2tgz a pak se to jenom rozbalí (asi budu za blba, ale je možné nějak rozbalit jedním příkazem tar najednou více souborů?). No sláva, máme to konečně použitelné.
A postřehy? Nevím proč, ale i v tom přestrojení za GTK+ to vypadá dost hnusně. A je to celé pomalé, moc pomalé. Všechno se neustále překresluje a to co možná nejpomaleji. A načítání souborů? To by člověk mezitím ten dokument spíš napsal znova.
Upřímně, pozorovatelný rozdíl oproti verzi 1 je ten, že je to mnohem pomalejší, určitě o nic méně hnusnější a stejně příjemně použitelné. Ale uznávám, Word a excelentní tabulky to čte celkem dobře. Jinak bych to ovšem neměl
Tiskni
Sdílej:
set terminal pslatex norotate set grid xtics 0 set grid mxtics 0 set grid ytics 0 set grid mytics 0 set grid lw 0.75 set border set samples 700 set xzeroaxis 1 set yzeroaxis 1 set pointsize 1.5 set nokey set size 1.6,1.8
Btw, ten obrázek tam na tvém webu už asi není...Obrazek tam porad je, ale v konqueroru se nejak nechce zobrazit. Bude to tim, ze nerad zobrazuje "poskozene" (??) obrazky. Kdyz jsem ho stahl wgetem a nechal si ho zobrazit gimpem, zobrazil se ale s cernym pruhem dole.