Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak jsem si pročetl v posledních dnech dva pohledy na open source, každý z trochu jiného pohledu. A ten rooťácký se mi fakt nezamlouvá. root.cz, marigold.cz.
Tiskni
Sdílej:
No tak právě proto doufám, že vám nikdo nic shrnovat nebude.mě to přijde trošku jako protimluv; chci říct, že mi nejde ani tak o toho roota, jako "wo co go" ... a s tou "chorobnou nenávistí" by to bylo složitější; každopádně s přihlédnutím k výše uvedenému, je nelogické otevírat si článek, který se mi nechce číst, že ...
Mně osobně se líbí oba dva články moc. Ten rootovský oprašuje myšlenku, kterou jsme se na linux.cz zabývali ještě v minulém století
Nechápu, co přesně se autorovi na článku nelíbí. To, že by ten článek mohl mít pravdu? To, že každý zažraný Linuxák/FreeBSDčkař/(GNU/Hurd)ista propaguje jak právě svůj oblíbený systém tak OpenSource/open source/FreeSoftware, má hodně společného s emoční stránkou věci. Takový člověk "opravdu věří". Věří v to, že jeho systém je ten nejlepší.
Je nám líto každého, kdo má potíže s jiným OS/jinou distribucí, každého kdo platí Velkému Bratrovi za licence na software, jehož obdobu může mít zdarma včetně zdrojáků (a samozřejmě lepší, že ). Každý, kdo krade svůj oblíbený program je pro nás hříšník, který páchá ZLO, a takového člověka je nutno přivézt zpátky ze scestí nebo jak to ti křešťanští fanatici říkají...
Jako praví misionáři chodíme s paklem disket/CDčkem/paklem CDček/DVDčkem/paklem DVDček do škol, úřadů, ke známým, do firem,... . A provádíme misijní činnost. Úlovky hlásíme a chlubíme se jimi. Dáváme za příklad již získané ovečky...
Mnozí z nás to (tvorbu a šíření software pod licencí umožňující jeho šíření a modifikace (a MNĚ je celkem jedno, jestli je to pod GNU/GPL či GNU/LGPL (jediné dvě licence vyhovující RS definici FreeSoftware), Apache Licence, BSD Licence, IBM Community Public Licence, Mozilla Licence či další rozumné licence definující OpenSource) vidí jako životní filozofii, víru na úrovni náboženství. Pravda, Svoboda a Zdrojáky zvítězí nad Lží, Závislostí a Velkým Bratrem. Yenya na Hrad!!!
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.