Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak jsem si pročetl v posledních dnech dva pohledy na open source, každý z trochu jiného pohledu. A ten rooťácký se mi fakt nezamlouvá. root.cz, marigold.cz.
Tiskni
Sdílej:
No tak právě proto doufám, že vám nikdo nic shrnovat nebude.mě to přijde trošku jako protimluv; chci říct, že mi nejde ani tak o toho roota, jako "wo co go" ... a s tou "chorobnou nenávistí" by to bylo složitější; každopádně s přihlédnutím k výše uvedenému, je nelogické otevírat si článek, který se mi nechce číst, že ...
Mně osobně se líbí oba dva články moc. Ten rootovský oprašuje myšlenku, kterou jsme se na linux.cz zabývali ještě v minulém století
Nechápu, co přesně se autorovi na článku nelíbí. To, že by ten článek mohl mít pravdu? To, že každý zažraný Linuxák/FreeBSDčkař/(GNU/Hurd)ista propaguje jak právě svůj oblíbený systém tak OpenSource/open source/FreeSoftware, má hodně společného s emoční stránkou věci. Takový člověk "opravdu věří". Věří v to, že jeho systém je ten nejlepší.
Je nám líto každého, kdo má potíže s jiným OS/jinou distribucí, každého kdo platí Velkému Bratrovi za licence na software, jehož obdobu může mít zdarma včetně zdrojáků (a samozřejmě lepší, že ). Každý, kdo krade svůj oblíbený program je pro nás hříšník, který páchá ZLO, a takového člověka je nutno přivézt zpátky ze scestí nebo jak to ti křešťanští fanatici říkají...
Jako praví misionáři chodíme s paklem disket/CDčkem/paklem CDček/DVDčkem/paklem DVDček do škol, úřadů, ke známým, do firem,... . A provádíme misijní činnost. Úlovky hlásíme a chlubíme se jimi. Dáváme za příklad již získané ovečky...
Mnozí z nás to (tvorbu a šíření software pod licencí umožňující jeho šíření a modifikace (a MNĚ je celkem jedno, jestli je to pod GNU/GPL či GNU/LGPL (jediné dvě licence vyhovující RS definici FreeSoftware), Apache Licence, BSD Licence, IBM Community Public Licence, Mozilla Licence či další rozumné licence definující OpenSource) vidí jako životní filozofii, víru na úrovni náboženství. Pravda, Svoboda a Zdrojáky zvítězí nad Lží, Závislostí a Velkým Bratrem. Yenya na Hrad!!!
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.