UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Pozor, zavádějící název článku. (no jo, já vím)
Nedělám dobrou věc, ale nakonec jsem se rozhodl přihlásit se s tématem, které se tu již několikrát řešilo. Totiž na kterou vysokou školu jít. Ty původní příspěvky jsem přečetl, ale protože mám jinou množinu možností, zopakuji to ještě jednou Doufám, že to přežiju. Bude to krátké.
Krátce na úvod, proč to vzdávám? Neptal bych se, kdybych se mohl rozhodnout sám. Jenže co jsem věděl, to už nevím, co jsem si myslel, myslím nyní jinak a o čem jsem byl rozhodnutý, o tom už nejsem. Nikdo koho jsem se ptal neříká nic, podle čeho bych mohl cokoliv určit. Prostě jsem ztracen.
Takže, pozorní lidé si jistě vzpoměli, že jsem se minulý týden ptal jak do Plzně, tedy první možnost představuje informatika (INIB) na FAV ZČU.
Další možnost, tady na ábíčku asi zcela tradičně, představuje aplikovaná informatika na FI MUNI.
Nebudu to dál komentovat, pomozte mi prosím z beznadějné situace
Tiskni
Sdílej:
Ty zvážit můžu, taky jsem to i zkoušel, ale nic moc mi nevychází, těžko to dokážu porovnat. Klidně bych mohl porovnávat třeba podle toho, že Plzeň je odsud hodinu cesty, Brno skoro pět…To je ovšem velmi důležité kritérium! Teď si možná říkáš že jezdíš vlakem rád. Ale to tě přejde. Rozhodně pokud budeš jezdit do Brna 5-10 hodin.
produkty informatiků bývají křehké a náchylné k chybámStejně jako produkty fyziků, nebo matematiků, kteří se pokoušejí programovat
každej druhej člověk, kterýho potkám je informatik.Informatiků je jako s....., ale kvalitního softwaru nevidět
Vyber si školu podle hodnotících kritéri seřaď si je podle svých priorit a přiděl jim bodíky 0,1,2,3 podle toho co od studia čekáš (kromě úspěšného ukončení): a/ kde se ti bude líbit prostředí , b/ kde mají novou/opravenou menzu , c/ mají opravené/nové koleje ? e/ kde to vypadá, že mužeš mít kolej až do konce studia, f/ případně kde bydli nějací znamí kde budeš moct bydlet kdyby kolej nebyla - nepříjemný důvod ukončení studia. g/ děkanovi je 69 a tesi se na dalsich 10 let práce v úřadě ... h/ podmínky k započtům a ke zkouškám jsou na webu pro skoro všechny předměty a všechny semestry celého studia i/ na webu jsou i osnovy přednášek a cvičení (ne vždy se budeš moci výuky zúčasnit osobně..) j/ kde je rozumně sestavený rozvrh pro všechny ročniky -nekončí v pátek v 5 odpoledne ap. k/ kde máš nějakou šanci (rozuměj znamé), že dostaneš i brigádu aby sis mohl přivydělat při studiu (v prváku s tím ale moc nepočítej). l/ kde je nutná zkouška v 1. nebo 2. semestru, z předmětu vyžadujícím předchozí studium na sš a o který jsi dosud nezavadil, nebo jsi sním tvrdě bojoval - častý nepříjemný důvod ukončení studia m/ kde vypisují stipendia na která dosáhneš n/ kde dělají přidruženou práci, která by tě zajímala, (výzkum UI ap) ) o/ kde tvůj profil znalostí (ne předpochozího studia- ono to často není totéž) odpovídá požadovaným předpokladům - nepříjemný důvod ukončení studia p/ platí se za opravné zkoušky? - někdy to leze do peněz... q/ fungují na kolejích mobily? r/ po kolika se bydlí na koleji? s/ návštěvní režim kolejí - častý důvod ztráty ubytování
( další už tě určitě také napadají - vybavení, kluby, ... Pokud neumíš odpověď alespoň na dvě třetiny výše uvedených otázek u každé školy o které vážně uvažuješ - spíš kde máš přihlášku vzhledem ke kalendáři, tak jsi se výběru věnoval málo. Přeji šťastnou ruku při volbě Josef