Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ve svém blogu bych chtěl ve dvou článcích představit dva zajímavé programy (a to Dia a Umbrello) pro modelování UML a dalších diagramů. V dnešním článku ukážu program Dia.
Instalace v Debianu proběhne pomocí
apt-get install dia
Pokud máte nastavenou Češtinu, program se nainstaluje v české mutaci. Pro ostatní distribuce jsou zajisté také k dispozici balíčky nebo můžete instalovat ze zdroje.
Program Dia
Po startu na nás čeká okno s panelem kreslících nástrojů. Vybereme si, jaký diagram chceme malovat a ihned můžeme začít. Program v základní instalaci podporuje spoustu různých typů diagramů (např. UML-objekty, ER-relační databáze, topologie sítí, logické obvody, elektrické obvody, CISCO síťové diagramy, pneumatická a hydraulická schémata, ...). Další sady si můžete doinstalovat nebo sami vytvořit.
ER diagram pro modelování relačních databází
Editace diagramů je intuitivní a člověk si rychle zvykne. U každého prvku lze nastavit spoustu vlastností (barvy, popisky, vlastnosti, metody, ...). Diagram můžete uložit ve formátu .dia, což je vlastně XML soubor, nebo jej exportovat do široké škály formátů (např. do obrázku PNG, PostScript, makra TEXu, ...). Dále je na webu k dispozici spoustu prográmků k exportu diagramů do SQL skriptů a dalších.
Dia umí kreslit elektrické obvody
Program používám ve škole k modelování UML a ER k plné spokojenosti. Můžu jen vřele doporučit. Příště Vás seznámím s fajn programem Umbrello.
Tiskni
Sdílej:
png
nesprávne zmenilo veľkosť fontu na niektorom z nápisov. Po opakovanom exporte do toho istého súboru bol už font v správnej veľkosti.
Už delší dobu nad tím přemýšlím... Co sakra dělá ten obvod dle vyobrazeného elektrického schématu? Má to i nějakou jinou funkci, než vyplašit k smrti každého, kdo nad tím začne dumat?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free