Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chtěl jsem si udělat radost, takže mým výběrem byla konfigurace:
Intel Core 2 Duo E6300 Asus P5B-VM (chipset Intel G965) 1GiB RAM HDD Seagate 320GiB, 16MiB cache, SATA II DVD+-RW LG (typ uz ani nevim) LCD Benq FP202W 20.1"Před koupí jsem pročítal pár diskuzí a ujistil se, že by mi to mohlo tak nějak fungovat. Avšak opak byl pravdou. A teď po 4 dnech, kdy jsem u toho seděl přes 12 hodin denně, bych se rád podělil o své zkušenosti, abych třeba pomohl někomu, kdo bude mít podobný problém jako já. Budu teď procházet jednotlivé díly a vysvětlovat, jaké u nich jsou problémy.
První problém, na který nejspíš v současných distribucích narazíte. Projevuje se pouze, pokud máte CD/DVD mechaniku na PATA řadiči. Chipset desky má dva southbridge. Jejich výpis lspci vypadá takhle:
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation SATA Controller 1 IDE (rev 02) 00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation SATA Controller 2 IDE (rev 02) 03:00.0 SATA controller: JMicron Technologies, Inc. JMicron 20360/20363 AHCI Controller (rev 02) 03:00.1 IDE interface: JMicron Technologies, Inc. JMicron 20360/20363 AHCI Controller (rev 02)Problém v současných distribucích je jádro. Distribuce mají relativně stará jádra, ve kterých ještě není patch na podporu southbridge JMicron, který ovládá PATA mechaniky. Proto vám nenaběhne ani jakékoliv live CD ani instalace u distribucí, které mají starší jádra. Řešení:
all-generic-ide
. Jak zadat parametr při bootu z CD najdete většinou při stisku F3 po naběhnutí uvítací obrazovky CD# # IDE chipset support/bugfixes # CONFIG_IDE_GENERIC=y CONFIG_BLK_DEV_IDEPCI=y CONFIG_BLK_DEV_GENERIC=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA_PCI=y CONFIG_IDEDMA_PCI_AUTO=y CONFIG_BLK_DEV_PIIX=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA=y CONFIG_IDEDMA_AUTO=y # # SCSI device support # CONFIG_SCSI=y CONFIG_SCSI_PROC_FS=y # # SCSI support type (disk, tape, CD-ROM) # CONFIG_BLK_DEV_SD=y CONFIG_BLK_DEV_SR=y CONFIG_CHR_DEV_SG=y # # Some SCSI devices (e.g. CD jukebox) support multiple LUNs # CONFIG_SCSI_MULTI_LUN=y # # SCSI Transport Attributes # CONFIG_SCSI_SPI_ATTRS=m CONFIG_SCSI_FC_ATTRS=m CONFIG_SCSI_SAS_ATTRS=m # # SCSI low-level drivers # CONFIG_SCSI_SATA=y CONFIG_SCSI_SATA_AHCI=y CONFIG_SCSI_ATA_PIIX=y CONFIG_SCSI_SATA_INTEL_COMBINED=y
Pokud nechcete kupovat externí síťovou kartu, budete mít asi problém s tou stávající. Jedná se o Realtek RTL8111B PCIE Gigabit LAN Controller. Při lspciji i po nainstalování ovladačů vidím následovně:
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Unknown device 8168 (rev 01)Problém s ní je ten, že v jádrech na ní většinou nejsou ovladače. Řešení:
MODULE_PARM
přepsat na MODULE_PARM_DESC
(další řešení, i když hodně nouzové, je ty řádky zakomentovat). Jinak návod na instalaci v přiloženém readme funguje, po instalaci pak stačí připsat ovladač modulu do souboru /etc/modules, aby se vám při bootu zaváděl automaticky.
Tip: Tohle je docela boj. Chtěl jsem vyzkoušet, co umí grafika integrovaná a taky jsem tak trochu myslel, že podpora GMA X3000 bude stejně dobrá jako je GMA 850. Fatálně chybný předpoklad. Lspci si o X3000 myslí tohle:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Integrated Graphics Controller (rev 02)Když už si všechno zprovozníte, můžete v linuxu pracovat a stačí vám to, tuhle sekci můžete v klidu přeskočit. Já jsem chtěl, aby mi fungoval direct rendering v plné hardwarové akceleraci. Když jsem spustil glxgears, vyhodilo mi to následující hlášku: libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x5a. Stejný výsledek pro glxinfo. Řešení:
make
a pak jsem přepsal soubory drm.ko, i810.ko, i830.ko a i915.ko v adresáři /lib/modules/<verze_jadra>/kernel/drivers/char/drm/ těmi, co v daném adresáři vznikly.
CFLAGS += -fno-strict-aliasing
, nejlépe někam za include konfigurace (asi 4-5 řádek).
Pokud máte širokoúhlý monitor, asi vás nepotěší, že X3000 standardně tyto monitory nepodporuje. Ovladače, ani X server s tím nic moc dělat nemohou, je to záležitostí VBIOSu, jelikož ten hlásí, že širokoúhlý režim prostě dostupný není. Další problém může být s X serverem, pokud správně nedetekuje váš displej. Občas má X window systém se širokoúhlým rozlišením problémy.
Řešení:Section "Monitor" Identifier "BenQ FP202W" Option "DPMS" HorizSync 31-81 # hsync hodnota, musi byt naprosto presne, zadne hodnoty "mezi" VertRefresh 56-76 # vsync hodnoty, pravidlo stejne jako u hsync EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Intel Corporation Intel Default Card" Monitor "BenQ FP202W" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 24 Modes "1680x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection EndSection
Tiskni
Sdílej:
Diky za tip do budoucna :) Pokud jde o 2.6.19, to zatim neni ve stable pokud vim, ne?Ne, 2.6.19 ještě ani nevyšlo, zatím jen RC verze.
Jinak ten navod myslim ma smysl, ...Samozřejmě že má, rozhodně jsem nechtěl tím komentářem naznačit opak.
urpmi
...
Gentoo64 @ e6600 @ i965G
Krom bootovani instalacniho cd (ktere jsem vyresil pripojenim mechaniky do USB ext. supliku) nebyl zadny problem.