Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Smazáno
Tiskni
Sdílej:
Pokud ovsem HR bude vedet, kdo to Knuth vubec byl.
Kdyz porovnam to, co mi rikali na pohovorech pred 3 lety a svoje (velmi kladne) hodnoceni v dnesni praci, tak je to nebetycny rozdil. Tehdy jsem mel po skole a sel jsem hlavne pres agentury, a musim, ac nerad (neskromne), tvrdit, ze vetsina HR je totalne neschopna. A hlavne, ceske firmy se strasne boji riskovat (nakonec me zamestnala americka, ktera se riskovat nebala).
Tak pokud chcete reference pro HR, tak to vás lituju :). Zatím jsem se ve svém krátkém životě HR obloukem vyhnul :D
Zamestnavatele spis bude zajimat vase pracovni nasazeni, ochota ucit se novym vecem a podobny veci.
rekl bych , ze jste zapomnel na to hlavni, kolik pozadujete mesicne...
To myslite vazne? (Mimo Prahu ted myslim)
Jasny, ale absolventovi na 35 000 (a myslite doufam hrubeho) mimo Prahu v soucasne situaci malo firem. Jo, pokud budete umet ABAP, 5 let zkusenosti, tak jste na 80 000, to zas jo.
Reference na studium na skole nikoho nezajimaj, zrovna tak jako znamky na maturitnim vysvedceni, nebo jestli mate cerveny diplom.
Tohle byla podle mne pravda v minulosti, ale zacina se prijimat model ze zahranici kdy i cerstvym absolventum muzou reference profesoru pomoci.
Když někdo požádá o pracovní hodnocení, napíšou jenom kdy tam dělal, v jaké funkci a jak ukončil pracovní poměr. Uzavřou dopis tím, že bližší informace o uvedené osobě nejsou známy.Na západe bežná prax. Vraj sa tým firma bráni proti súdnym sporom, či už za poškodenie dobrého mena, alebo za škodu spôsobenú nepravdivou informáciou.
Na západe bežná prax
Rekl bych, ze o spravnosti vasi vypovedi by se dalo s pravdepodobnosti hranicici s jistotou pochybovat.
Na západe bežná praxRekl bych, ze o spravnosti vasi vypovedi by se dalo s pravdepodobnosti hranicici s jistotou pochybovat.
Tak to trocha upresním. To, že je to bežná praxm je môj dojem, ktorý som nadobudol z mnohých príspevkov na slashdot-e počas mnohých rokov. Takže by som mal asi povedať "bežná prax v USA". Vyhľadávanie na Googlovi veľmi rýchlo prinieslo toto:
Company Reference Policy
Be aware that some employers will not provide references. Due to concerns about litigation, they will only provide job title, dates of employment, and salary history.
Takže by som mal asi povedať "bežná prax v USA".
OK, s tim bych mohl souhlasit, lepe receno, nemam nejmensi paru, jak to skutecne je a proto rad uverim. V zapadni Evrope, zejmena v Nemecku jsou na to myslim docela presna pravidla, co v hodnoceni ma a co nesmio byt a jde to myslim vymahat i soudne. Urcite ale nestaci, ze nekde delal a za kolik.
Je to tak, nedavno o tom byla diskuse na stackoverflow.com, a skutecne, casto nejlepsi co vam byvaly zamestnavatel muze poskytnout je prohlaseni "pracoval u nas tehdy a tedhy". Je to dost skoda, protoze to trochu vede na "market for lemons" (jako kazda informacni deformace).
a to jak jste dobry mate napsano kde? na čele?
Napr, kdyz ja byl na nekolika pohovorech, tak mi dali "testik". V jednej firme mi dali stranku apache konfigurace rewrite modulu a chteli aspon priblizne popsat, co to dela. A kdyz opravdu nekdo neco umi, tak aspon priblizne dokaze popsat, o co jde (tehdy jsem to vedel dost presne, protoze jsem si s tim zrovna hral). V dalsi firme to bylo par otazek, proste jako testik ve skole, ale odmitnul jsem psat odpovedi, tak jsme si o tom pokecali a hned po pohovoru mi rekli, ze me za mnou pozadovanou cenu berou.
Ale je fakt, ze nektery firmy jsou liny si sami overit, co clovek umi s spolehaji se radsi na reference, ikdyz ty muzou byt pekne zkreslene (kamaradi v byvale firme muzou napsat super hodnoceni, naopak pri neshodach ve firme muzou napsat hnusne). Navic k hodnoceni zamestnance by melo byt pripojovano hodnoceni nadrizeneho, pokud by totiz nadrizenej blbec a neumel vest lidi, tak pod nim kazdy zamestnanec mohl vypadat jako neschopnej.
Ikdyz me docela udivuje, ze chteji reference pisemne. Tak je muze kdokoliv padelat. Lepsi je kontakt na nekoho z prechozi firmy, kdo muze reference podat osobne.
V jednej firme mi dali stranku apache konfigurace rewrite modulu a chteli aspon priblizne popsat, co to dela.
Predne me to utvrzuje v dojmu, ze sem chodi 50% adminu. Vubec mam ten dojem, ze linux = administratori.
Problem, kdy testiky nic nevyresi je prace, kdy je jednoduse potreba myslet, nechat si neco napadnout. To se neda v pohovoru zjistit. zde je jedina sance, totiz informace, co dotycny predtim delal, jake ulohy mel a zda je dokazal resit. LUK sice rika, ze na to je zkusebni doba, ale ono nelze jaksi zamestnat 20 lidi soucasne a pak jich po 3 mesicich 19 vyhodit, protoze se ten jeden ukazal jako nejlepsi.
LUK sice rika, ze na to je zkusebni doba, ale ono nelze jaksi zamestnat 20 lidi soucasne a pak jich po 3 mesicich 19 vyhodit, protoze se ten jeden ukazal jako nejlepsi.To ne. Ale jde z 5 přijímaných jednoho vyhodit, protože se na dané místo nehodí. A ne po 3 měsících, ale už třeba po týdnu, pokud je to žádoucí. Zkušební doba není vhodná na výběr nejlepšího, ale na eliminaci problematického. On výběr nejlepšího je tak jako tak vždycky ošidný, protože faktorů je mnoho (včetně finančních a dalších požadavků kandidáta) a může být řada stejně dobrých kandidátů, kteří přistupují ke stejné věci naprosto odlišným způsobem, byť jsou pak konečné výsledky zcela srovnatelné.
referenci je uz skola samotna, ale myslim ze neni nic spatneho na tom odkazat se na nejakeho ucitele, rozhodne by to ale nemel byt clovek ke kteremu jsi pouze chodil na prednasky, mohl by to byt tvuj skolitel, vedouci vyzkumneho ukolu, mozna i cvicici, pokud jste meli dobre vztahy :)
Moje zkusenost s referencema je takova, ze predchozi dva nadnarodni zamestnavatele i mala ceska pobocka nadnarodni firmy si radsi popovidali a udelali obrazek sami, u technictejsich pozic jeste pribyl testik (at papir, nebo terminal) a rozbor, proc jsem postupoval prave tak. O referencich ani slovo, kdyz pripoctu vsechny minule pohovory, ze kterych "nic nebylo", tak krome jedne velke a jedne male personalni agentury po me reference nikde nechteli.
Je ale docela fajn si predjednat moznost referovani s byvalym nadrizenym - i kdyz to clovek nevyuzije hned. Podle me je dulezity kriterium pro vyber referenta "Vazim si nazoru tohohle cloveka?" a "Prijde mi tenhle clovek cestnej a duveryhodnej?". Taky muze pomoct "Odpovidala tahle prace/poice tomu, co mi jde a co me bavi - mel jsem moznost ukazat co umim?". Pokud vsechny odpovedi jsou "ne", nema podle me cenu o referenci vubec zadat. Reference od magora nebo reference k pozici ktera me nebavila a nevyuzila jsou horsi, nez zadna. Pri davani referenci je pak idealni vybrat ty zamestnani, ktera mela neco podobneho s pozici o kterou se uchazim.
Jako nahrada referenci se pro pozice zamerene technicky da snadno pripravit testik, ale casto staci si nechat povedet, co vsechno uchazec o dane oblasti vi - rozdil mezi povsechnym mlzenim a zapomenutym prepinacem se rychle ukaze. Pro praci s lidma se daji pripravit modelovy situace a ptat se, jak by clovek postupoval nebo jak resil problemy v minulosti. U obojiho je podle me mnohem vetsi vypovidaci schopnost a hlavne: znalosti se ucej snadno, zpusob mysleni a reseni problemu se uci/meni pomerne zdlouhave. Vyskolit cloveka co zna nejakou Linuxovou distribuci na UNIX je snadnejsi, nez naucit chaotika systematicky troubleshootovat nebo naucit nerda trpelive odpovidat na dotazy typu "Kam mi zmizela ikonka?". Pritom nabor sikovneho cloveka na spatnou pozici je podle meho dosavadniho pozorovani hodne casty problem.
Jeste male odboceni od tematu: Hodne mi u firem chybi cesta, jak si pri pohovoru udelat obrazek o firemni kulture, pristupu k lidem a obecne povesti. Bud zna clovek nekoho, kdo tam pracoval, nebo se musi spolehat na rotrousne klepy pochybne povesti. Neco jako system referenci na zamestnavatele tu zatim neni (nebo o nem nevim) a personalni agentury? Ty nemaji motivaci, proc by mely hanet sve klienty. Navic u pohovoru se potencialni nadrizeny muze jevit uplne jinak, nez jak funguje bezne/pri stresovych situacich.
Jak si shanite reference na zamestnavatele vy?
Otec dělal skoro 10 roků vedoucího v jedné firmě. Po změně majitele firmy došlo k bleskové výměně celého vedení a propuštění většiny zaměstnanců. Otec tedy dělá letos od února u jiné firmy. Zatím to vypadá v pohodě, ale...
Pracovní hodnocení na bývalé zaměstnance firma vyřešila zajímavým způsobem. Když někdo požádá o pracovní hodnocení, napíšou jenom kdy tam dělal, v jaké funkci a jak ukončil pracovní poměr. Uzavřou dopis tím, že bližší informace o uvedené osobě nejsou známy.
Mimo jiné proto několik lidí, kterým otec dělal vedoucího, teď po něm z důvodu hledání nové práce chce reference. Otec si myslel, že bude stačit, když kvůli těm referencím dají na něj aktuální kontakt (jméno, telefon, apod.).
Jenomže mnozí reference chtějí písemně, s jeho podpisem a hlavně, aby co nejvíc chválil. Nemůže ale reference psát jménem firmy, ve které už nedělá, ale v podstatě jenom jako soukromá osoba. Otázkou zůstává hodnota takového přípisu při hledání zaměstnání a k čemu to ten člověk vlastně použije.
Mimochodem pokud se mi podaří úspěšně dokončit studium, mám taky chtít reference po nějakém profesorovi ?