Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Dneska přinesla listonoška nečekaně nějaký balíček adresovaný na FFII.cz. Po krátké poradě, na které jsme řešili, zda je to bomba nebo to není bomba, jsme přikročili k podrobnějšímu průzkumu balíčku.
První posuzovaný ukazatel byla hmostnost. Ta byla celkem značná, rozhodně dostatečná na to aby její semtexový ekvivalent způsobil rozbalovači náhlé bezdůvodné totální selhání existence. Druhá zkouška byla poslechová. Balíček ale netikal. Mladší kolegové ale správně poukázali na to, že digitální hodinky netikají, kteroužto hypotézu jsme úspěšně ověřili u všech přítomných.
Následoval krátký historický exkurs pro ty úplně nejmladší, ve kterém senior manažeři (čti kmeti) vzpomínali na to, že kdysi vstávali do první třídy s budíkem, který tikal a dával se na talíř, aby bylo lépe slyšet zvonění.
Rozhodli jsme se tedy přivolat policejní pyrotechniky, protože počet sebevrahů na počet přítomných dával číslo, které je velmi těžko vyčíslitelné i na 64 bitových procesorech. Ti však zrovna neměli čas, protože řešili výbuch bomby v podobě rozhodnutí ministerstva informatiky o bleskovém přidělení miliardy korun (jeden by napsal českých, kdyby nevěděl, že to jde na úkor státního dluhu a tak se bude jednat o peníze cizí) na nezbytné propojení živnostenského a obchodního rejtříku.
Když jsme tedy zjistili, že pyrotechnici hned tak k dispozici nebudou, přemohla nás zvědavost a balíček jsem hrdinně rozbalil. A v něm se nacházelo tohle:
Při tom jsem si uvědomil, že jsme zatím za vůbec nepoděkovali hlasujícím, kteří naší akci zvolili za akci roku, takže:
Tiskni
Sdílej: