Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zdravim
Problém s chybějícím mbstring v PHP ve slackwaru-current je naštěstí vyřešen. Patrik nebo někdo jiný si všiml, že je to vcelku závažný problém a mbstring je zpět v PHP. PhpMyadmin už nekřičí, že nemůže najít mbstring.
Snaha o kompilaci PHP s mbstringem mě přivedla k zajímavé myšlence. Jakožto zarytý slackwarista používám slackware i na serverech, ale zatím to jsou spíš jen takové domácí a nebo nevýznamné serveříky/routeříky. Ale od doby co mám vyhrazený aplikační server pro inter/intranetové služby už si tím slackwarem tak jistý nejsem. V samotném systému je jen malá část programů, které potřebuji. Zbytek je z linuxpackages, postfix jsem si dokonce musel kompilovat sám, jen kvůli podpoře mysql databáze. Co to dělá s aktuálností a bezpečností systému je mi bohužel jasné.
Napadlo mě zkusit na serveru gentoo. Výhoda je, že obsahuje prakticky veškerý software, požadovaný soft je díky USE flagům šitý na míru mým potřebám a zároveň je dostatečně aktuální. Dobře, někdo by na server nedal ni c jiného než STABLE distribuci, ale to je rozdíl dvou přístupů k věci, to řešit nebudeme. Zároveň je to vcelku čistý a průhledný systém, podobně jako slackware. Dostatečně tlustou linku do netu mám, server není zas tak vytížený aby občas nemohl procesorům zatopit (zatim 2xPII-350, budou lepší. scsi disk. no prostě PAN SERVER). Jedininá nevýhoda, která mě napadá je vlastně jen to, že ten systém neznám, ale to není ani tak nevýhoda jako spíš prostý fakt. Pak ještě to, že na zkoušení gentoo budu potřebovat rychlou mašinu a tu bych musel někde poskládat.
Co vy na to?
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Zajímalo by mě, o který programy na server se jedná, že nejsou u Slackware přímo v distribuci. Ano, zmiňovanej postfix (taky si ho do slacka kompiluju) ale dál?
protože Mandrake 10.1 rozsáhlostí repository moc neuspokojoval moje potřeby hrát si různejma věcma.co konkrétně? mě v těch 10 GB balíčků (či kolik to má) nicmoc nechybí (pravda, ještě vlastně používám PLF), tož ptám se ze zvědavosti, neflejmuju