Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Zdravim
Postupně sem napíšu nějaký detaily vztahující se k instalaci Arch Linuxu. Řazení je čistě náhodné a určitě tomu ještě něco chybí.
Aktivace služeb
V /etc/rc.d/ jsou startovací skripty všech nainstalovaných služeb. Ty které chcete spouštět při startu zapište do DAEMONS=() na konci souboru /etc/rc.conf.
Povolení SSH přístupu
Obecně považují za lepší nastolení standardního stavu, takže zakomentujte "ALL: ALL: DENY" v /etc/hosts.deny
Nastavení českého prostředí
LOCALE="cs_CZ" HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE="Europe/Prague" KEYMAP="cz" CONSOLEFONT="lat2a-16"
Případne dle libosti LOCALE="cs_CZ.UTF8"
Vygenerování českých locales
Aby byly programy česky, je potřeba vygenerovat locales, zřejmě kvůli úspoře místa nebo bůh ví proč.
V souboru /etc/locale.gen odkomentujte řádky s požadovanými locales (typicky "cs_CZ.UTF-8 UTF-8" a "cs_CZ ISO-8859-2") a spusťte program "locale-gen".
Zprovoznění disketové mechaniky
Do souboru /etc/rc.conf přidejte do sekce MODULES=(...) navíc modul floppy.
České mirrory pro pacmana
V souborech v /etc/pacman.d/ dejte na první místo nějaké české mirrory a doporučuji nechat odkomentovaný ještě nějaký evropský pro jistotu. Je možno to nacpat i do /etc/pacman.conf před jednotlivé includy zmíněných souborů.
Povolení dalších repositářů
V /etc/pacman.conf si kromě [current] a [extra] povolte ještě [community] a dle libosti i [unstable] a/nebo [testing].
Přechod z initramdisku na initcpio
Klasický initrd byl někdy před 2.8.18 nahrazem initcpio ramdiskem. Neni potřeba dělat žádné šílenosti, jen je potřeba v /boot/grub/menu.lst přepsat "initrd /boot/initrd26.img" na "initrd /boot/kernel26.img".
ToDo
- aby Xev viděl extra tlačítka na klávesnici
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
Hezky, to se mi zrovna hodi, jen pokracuj. Premyslim, co dat segre na pocitadlo.Ale pozor, Arch nemá /usr/share/doc - což ho pro BFU jednoznačně diskvalifikuje :P
Aha no a co je vlastne v tom /usr/share/doc? Ja s linuxem pracuji delší dobu a tuto slozku jsem v zivote neotviralEvidentně nejsi žádný BFU - kdybys byl, měl bys tento adresář už dávno prostudovaný odshora dolů :P (viz výše odkazovaná diskuse)
# # # Sample /home/chirico/.fetchmailrc file for Gmail # # Check mail every 90 seconds set daemon 90 set syslog set postmaster chirico #set bouncemail # # Google Gmail is mchirico but on computer it is chirico # To keep mail on the server use the you would put keep at the end. # user 'mchirico@gmail.com' with pass "pa33w0r8" is 'chirico' here options ssl sslcertck sslcertpath '/home/chirico/certs/.certs' keep # poll pop.gmail.com with proto POP3 and options no dns user 'mchirico@gmail.com' with pass "pa33w0r8" is 'chirico' here options ssl sslcertck sslcertpath '/home/chirico/certs/.certs' smtphost localhost # You would use this to by-pass Postfix # mda '/usr/bin/procmail -d %T'
HOOKS="base udev autodetect ide scsi sata filesystems"
R.
raid encrypt lvm
no a potom zadej jako root mkinitcpio no a jeste mi sem hod please tve nastaven grubu
title Arch Linux root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hdb1 ro initrd /boot/initrd26.imgR.