Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Zdravim
Postupně sem napíšu nějaký detaily vztahující se k instalaci Arch Linuxu. Řazení je čistě náhodné a určitě tomu ještě něco chybí.
Aktivace služeb
V /etc/rc.d/ jsou startovací skripty všech nainstalovaných služeb. Ty které chcete spouštět při startu zapište do DAEMONS=() na konci souboru /etc/rc.conf.
Povolení SSH přístupu
Obecně považují za lepší nastolení standardního stavu, takže zakomentujte "ALL: ALL: DENY" v /etc/hosts.deny
Nastavení českého prostředí
LOCALE="cs_CZ" HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE="Europe/Prague" KEYMAP="cz" CONSOLEFONT="lat2a-16"
Případne dle libosti LOCALE="cs_CZ.UTF8"
Vygenerování českých locales
Aby byly programy česky, je potřeba vygenerovat locales, zřejmě kvůli úspoře místa nebo bůh ví proč.
V souboru /etc/locale.gen odkomentujte řádky s požadovanými locales (typicky "cs_CZ.UTF-8 UTF-8" a "cs_CZ ISO-8859-2") a spusťte program "locale-gen".
Zprovoznění disketové mechaniky
Do souboru /etc/rc.conf přidejte do sekce MODULES=(...) navíc modul floppy.
České mirrory pro pacmana
V souborech v /etc/pacman.d/ dejte na první místo nějaké české mirrory a doporučuji nechat odkomentovaný ještě nějaký evropský pro jistotu. Je možno to nacpat i do /etc/pacman.conf před jednotlivé includy zmíněných souborů.
Povolení dalších repositářů
V /etc/pacman.conf si kromě [current] a [extra] povolte ještě [community] a dle libosti i [unstable] a/nebo [testing].
Přechod z initramdisku na initcpio
Klasický initrd byl někdy před 2.8.18 nahrazem initcpio ramdiskem. Neni potřeba dělat žádné šílenosti, jen je potřeba v /boot/grub/menu.lst přepsat "initrd /boot/initrd26.img" na "initrd /boot/kernel26.img".
ToDo
- aby Xev viděl extra tlačítka na klávesnici
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
Hezky, to se mi zrovna hodi, jen pokracuj. Premyslim, co dat segre na pocitadlo.Ale pozor, Arch nemá /usr/share/doc - což ho pro BFU jednoznačně diskvalifikuje :P
Aha no a co je vlastne v tom /usr/share/doc? Ja s linuxem pracuji delší dobu a tuto slozku jsem v zivote neotviralEvidentně nejsi žádný BFU - kdybys byl, měl bys tento adresář už dávno prostudovaný odshora dolů :P (viz výše odkazovaná diskuse)
# # # Sample /home/chirico/.fetchmailrc file for Gmail # # Check mail every 90 seconds set daemon 90 set syslog set postmaster chirico #set bouncemail # # Google Gmail is mchirico but on computer it is chirico # To keep mail on the server use the you would put keep at the end. # user 'mchirico@gmail.com' with pass "pa33w0r8" is 'chirico' here options ssl sslcertck sslcertpath '/home/chirico/certs/.certs' keep # poll pop.gmail.com with proto POP3 and options no dns user 'mchirico@gmail.com' with pass "pa33w0r8" is 'chirico' here options ssl sslcertck sslcertpath '/home/chirico/certs/.certs' smtphost localhost # You would use this to by-pass Postfix # mda '/usr/bin/procmail -d %T'
HOOKS="base udev autodetect ide scsi sata filesystems"
R.
raid encrypt lvm
no a potom zadej jako root mkinitcpio no a jeste mi sem hod please tve nastaven grubu
title Arch Linux root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hdb1 ro initrd /boot/initrd26.imgR.