Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravim
Z milionu ruznych dovudu sem davam k dispozici muj slackwarovej router. Je to uz lety overeny system.
Je to bzip2nuty ISO image 1GB CompactFlash karty a je to modifikovany na beh z readonly filesystemu, kterym je ext2. Nastaveni v /etc je mozno delat po premountovani na rw a /var je v tmpfs, kterej se vzdy pri shutdownu ulozi do tarballu a zapise na disk a pri bootu zase rozbali. Tak bacha na tvrdy resety Ext2 je sice prehistorickej, ale zurnalovaci FS opravdu netreba. Bzip2 ale asi nebyla dobra volba, muj duron800 uz to pocita pekne dlouho, takze to rozbalujte na nejrychlejsim kompu co bude k dispozici. Cili instalace bud ddckem primo na kartu, nebo ddckem na harddisk minimalne 1GB (nevim zda to vubec pojede, ale asi jo) nebo otevrit a pomoci cp -a nakopirovat na disk nebo kartu. Ted to bude mit neco kolem 500MB. Po osekani to zabira 400MB. 1GB flashku jsem zvolil proto, ze zrovna na tyhle instalaci budu potrebovat jeste nekolik dalsich veci a cenove to neni o tolik drazsi nez 512MB. Sice se to zda dost a jsou tady routerovaci distribuce co maj 64MB, ale tohle je kompletni system s prekladacem, php, apachem a vsim moznym.
Je to doslova kopie funkcniho systemu. Jediny zmeny oproti realu jsou vymazane heslo roota (cili je to bez hesla, takze hned nastavit), vymazane SSH klice (mel by je pri bootu sam vyrobit, pokud ne tak rucne) a prepsane WEP klice. IP adresy, konfigurace quaggy a statistiky jsou tak jak to pouzivam.
Jadro je tam 2.6.15.1 kompilovane pro PII s podporou via a intel cipsetu. Takze zadny SiS a podobne nestabilni veci. Primarne to pouzivame na PII s intel piix cipsetem. Pridal jsem via cipset aby to nabootilo i na mym duronu, fungovalo to. Podpora sitovek je rozumna, takze 3comy, intely, realteky a mozna jeste neco. Z WiFi je tam akorat hostap. Nic vic jsem nepotreboval. Zdrojaky jadra tam nejsou, ale je tam .config a pouzity esfq patch, takze kompilace neni problem.
Jak uz asi tusite, neni to urceny pro newbie kteri potrebujou router a nevi jak na to, je to spis pro lidi, kteri uz o linuxu neco vedi, ale nechce se jim to delat samotnym.
Obsahuje i nejake webove statistiky: WeWiMo, NetworkTrafficAnalyzer, SpeedTest a PhpSysInfo.
Rozhodne necekejte neco jako novou distribuci specialne pro routery, na to ja nemam cas. Novou verzi si kazdy muze stahnout sam pomoci swaret --update a swaret --upgrade Jo bacha, ve swaret.conf je muj interni server, tak prepsat, jinak swaret nepojede.
Ke stazeni zde: http://stepanek.gavanet.org/slackrouter.iso.bz2 225309K
Technickou podporu jsem ochotnej poskytnout bud na emailu nebo na icq 313322072.
Zdenek
Tiskni
Sdílej: