Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Zdravim
Z milionu ruznych dovudu sem davam k dispozici muj slackwarovej router. Je to uz lety overeny system.
Je to bzip2nuty ISO image 1GB CompactFlash karty a je to modifikovany na beh z readonly filesystemu, kterym je ext2. Nastaveni v /etc je mozno delat po premountovani na rw a /var je v tmpfs, kterej se vzdy pri shutdownu ulozi do tarballu a zapise na disk a pri bootu zase rozbali. Tak bacha na tvrdy resety Ext2 je sice prehistorickej, ale zurnalovaci FS opravdu netreba. Bzip2 ale asi nebyla dobra volba, muj duron800 uz to pocita pekne dlouho, takze to rozbalujte na nejrychlejsim kompu co bude k dispozici. Cili instalace bud ddckem primo na kartu, nebo ddckem na harddisk minimalne 1GB (nevim zda to vubec pojede, ale asi jo) nebo otevrit a pomoci cp -a nakopirovat na disk nebo kartu. Ted to bude mit neco kolem 500MB. Po osekani to zabira 400MB. 1GB flashku jsem zvolil proto, ze zrovna na tyhle instalaci budu potrebovat jeste nekolik dalsich veci a cenove to neni o tolik drazsi nez 512MB. Sice se to zda dost a jsou tady routerovaci distribuce co maj 64MB, ale tohle je kompletni system s prekladacem, php, apachem a vsim moznym.
Je to doslova kopie funkcniho systemu. Jediny zmeny oproti realu jsou vymazane heslo roota (cili je to bez hesla, takze hned nastavit), vymazane SSH klice (mel by je pri bootu sam vyrobit, pokud ne tak rucne) a prepsane WEP klice. IP adresy, konfigurace quaggy a statistiky jsou tak jak to pouzivam.
Jadro je tam 2.6.15.1 kompilovane pro PII s podporou via a intel cipsetu. Takze zadny SiS a podobne nestabilni veci. Primarne to pouzivame na PII s intel piix cipsetem. Pridal jsem via cipset aby to nabootilo i na mym duronu, fungovalo to. Podpora sitovek je rozumna, takze 3comy, intely, realteky a mozna jeste neco. Z WiFi je tam akorat hostap. Nic vic jsem nepotreboval. Zdrojaky jadra tam nejsou, ale je tam .config a pouzity esfq patch, takze kompilace neni problem.
Jak uz asi tusite, neni to urceny pro newbie kteri potrebujou router a nevi jak na to, je to spis pro lidi, kteri uz o linuxu neco vedi, ale nechce se jim to delat samotnym.
Obsahuje i nejake webove statistiky: WeWiMo, NetworkTrafficAnalyzer, SpeedTest a PhpSysInfo.
Rozhodne necekejte neco jako novou distribuci specialne pro routery, na to ja nemam cas. Novou verzi si kazdy muze stahnout sam pomoci swaret --update a swaret --upgrade Jo bacha, ve swaret.conf je muj interni server, tak prepsat, jinak swaret nepojede.
Ke stazeni zde: http://stepanek.gavanet.org/slackrouter.iso.bz2 225309K
Technickou podporu jsem ochotnej poskytnout bud na emailu nebo na icq 313322072.
Zdenek
Tiskni
Sdílej: