Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Zdravim
Nemám rád fedoru!
Kamarád chtěl pomoct rozjet poštu na Fedoře.
Dnes to bude krátké a naštvané, zato s diakritikou. Sice na to moc času nemám, ale jelikož mi na Slackwaru už nekolik let k veliké spokojenosti jede Postfix ve spolupráci s Courier-IMAPem, takl jsem si řekl že mu to tam hodím taky.
Postfix měl yum v repozitáři, to by bylo asi dost divné kdyby něměl, ale ne tak Courier-imap. Vůbec nic od Dourieru, pouze "cone", což ani nevím co je. Courier-mta nikde, authlib nikde, imap nikde, nikde nic. Šílená distribuce, neobsahující nejrozšířenější imap server.
Balíček jsem našel nějaký prehistorický, tak jsem radši šáhl po zdrojácí. (Nyní třikrát fuj a odplivnout!) Courier-imap nejprve začal řvát, že se nehodlá konfigurovat pod rootem a konec, ok, takže kde na síťovém routeru vememe jiného uživatele? No nakonec se našel nějaký systémový co měl shell /bin/bash. Configure teď pro změnu začal řvát proč to kompiluju na fedoře, když můžu vytvořit RPM balíček a konec, jen link na návod. V návodu bylu "rpmbuild" nebo rpm "-ta". Ani jedno nefungovalo. No po chvilce googlení jsem rpmbuild našel v balíčku fedora-rpmdevtools.
No dobře, pomalu ale jistě se to blížilo po krůčkách kupředu. Rpmbuild zakřičel několik závislostí, ty jsem mu yumem předhodil a nakonec chtěl i Courier-authlib (nečekaně..), takže jsem rpmbuild poštval na courier-authlib, zase chtěl horu závislostí a nakonec se ůspěšně vytvořilo několik RPM balíku, z nichž jsem nainstaloval ty co jsem potřeboval ( na výběr je mysql, ldap, postgre,...).
V tuto chvíli se kompiluje už Courier-IMAP, tak mi držte pěsti. Díky.
Nemám rád fedoru!
Zdeněk
Tiskni
Sdílej: