V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Zdravim
Nemám rád fedoru!
Kamarád chtěl pomoct rozjet poštu na Fedoře.
Dnes to bude krátké a naštvané, zato s diakritikou. Sice na to moc času nemám, ale jelikož mi na Slackwaru už nekolik let k veliké spokojenosti jede Postfix ve spolupráci s Courier-IMAPem, takl jsem si řekl že mu to tam hodím taky.
Postfix měl yum v repozitáři, to by bylo asi dost divné kdyby něměl, ale ne tak Courier-imap. Vůbec nic od Dourieru, pouze "cone", což ani nevím co je. Courier-mta nikde, authlib nikde, imap nikde, nikde nic. Šílená distribuce, neobsahující nejrozšířenější imap server.
Balíček jsem našel nějaký prehistorický, tak jsem radši šáhl po zdrojácí. (Nyní třikrát fuj a odplivnout!) Courier-imap nejprve začal řvát, že se nehodlá konfigurovat pod rootem a konec, ok, takže kde na síťovém routeru vememe jiného uživatele? No nakonec se našel nějaký systémový co měl shell /bin/bash. Configure teď pro změnu začal řvát proč to kompiluju na fedoře, když můžu vytvořit RPM balíček a konec, jen link na návod. V návodu bylu "rpmbuild" nebo rpm "-ta". Ani jedno nefungovalo. No po chvilce googlení jsem rpmbuild našel v balíčku fedora-rpmdevtools.
No dobře, pomalu ale jistě se to blížilo po krůčkách kupředu. Rpmbuild zakřičel několik závislostí, ty jsem mu yumem předhodil a nakonec chtěl i Courier-authlib (nečekaně..), takže jsem rpmbuild poštval na courier-authlib, zase chtěl horu závislostí a nakonec se ůspěšně vytvořilo několik RPM balíku, z nichž jsem nainstaloval ty co jsem potřeboval ( na výběr je mysql, ldap, postgre,...).
V tuto chvíli se kompiluje už Courier-IMAP, tak mi držte pěsti. Díky.
Nemám rád fedoru!
Zdeněk
Tiskni
Sdílej: