Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nejsem sice anál (IANAL), ale moc mne zajímá, jak to bude s odvozenými díly. Vezměme třeba třídy java.lang.String nebo java.lang.Thread. Překladač i běhové prostředí se k nim chová speciálním způsobem, proto jsou jejich odvozenými díly. Nějaký String nebo potomka Threadu (eventuelně implementaci rozhraní java.lang.Runnable) najdete skoro v každém programu, proto jsou tyto také odvozenými díly. Obdobně na tom budou všechny třídy z tranzitivního uzávěru balíku java.lang. Nebo ne? Pravděpodobně se alespoň v jedné implikaci mýlím, pravděpodobně to všechno zachraňuje Classpath exception (kterou jsem pravděpodobně nepochopil), ale zkrátka se mi to nezdá. Proč chce Sun uvolnit Javu pod GPL?I když bych to neměl říkat, brzy vyjde článek, ve kterém to bude všechno česky vysvětleno. Kdyžtak je to přímo od Sunu popsáno tady. Každopádně obavy nejsou na místě.
Jen jeden fork se však bude jmenovat JavaJava se může jmenovat cokoli, co projde příslušnou sadou testů. Tedy i za současného stavu je implementace od IBM i od BEY Java.
linuxový (přídavné jméno)Ech, jsem prase. Uděluju si trest dvojnásobného přídělu knížek po následující měsíc
Tiskni
Sdílej: