abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 37
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 825 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.

    Aktuální zápisy

    Pašácí SAPácí čili ještě o limitech

    14.6.2007 22:55 | Přečteno: 1496× | pro temnou strunu | poslední úprava: 14.6.2007 23:33

    Skorem před dvěma týdny jsem psal o analýze téměř dvougigového heapdumpu javovského programu a o tom, jak to s jhatem na 32bitové architektuře není žádná sranda (lépe řečeno, že to ani nejde). A před pár dny se na TheServerSide objevila informace o volně dostupném (nikoliv opensource) SAP Memory Analyzeru. Jásáme?

    Tak předně: SAM slibuje analýzu heapdumpů větších než 1 GB s více než 20 miliony objektů. Na běžném 32bitovém stroji. To zní dobře. Hůř už zní, že download je k disposici pouze pro Windows. Jde ovšem o čistě javovskou aplikaci postavenou nad Eclipse RCP, a v diskusi na TSS se ergo dozvídáme, že by SAMeček neměl mít proti Linuxu protesty. Ale jak na to?

    Pokus první: instaluju wine a zjišťuju, že v Debianu testing je nějaká prehistorická verze (tuším 0.9.25). No nic, dejme mu šanci. Spouštím SAPMemoryAnalyzer.exe (moje první exe v Linuxu, už nejsem panic, ach, všechno končí…) a zírám: plocha zčernala, uprostřed se objevilo zcela nenativně vypadající okno instalátoru. Chtivě mačkám Next (ať to poprvé teda stojí za to!) a jsem zdrcen: ta kráva vyžaduje Javu už při instalaci.

    Pokus prvý a půltý: zkouším v ~/.wine/dosdevices/c:/Program Files/Java vytvořit adresář bin a v něm prázdné soubory java.exe a javac.exe. Naivní, ale za pokus to stojí. Samozřejmě bez šance, on tu Javu chce taky spustit.

    Pokus druhý: potvrzuji si, že jsem těžký zvrhlík, a zkouším do wine nainstalovat Javu. No, pojďme dál, tohle nemá smysl rozvádět.

    Pokus třetí: vzdávám to dřív, než jsme se pořádně rozjeli, a pokorně se uchyluji k VMware Serveru s nainstalovanými Windows XP Home (inu samohana – není to sice ono, ale aspoň člověk bez větších překážek dosáhne svého). Jako správný perverzák kopíruji instalačku do virtuálního stroje přes SCP, a poslušen návodu z TSS se snažím instalačku rozbalit WinZipem. Zdálo se mi to jako nesmysl, a zdání nezklamalo.

    Pokus čtvrtý: instaluji do virtuálních Windows Javu, spouštím znovu instalaci SAMa a – ne, tohle ještě není vrchol. Nainstaloval se bez keců a já se jmu kopírovat, opět přes SCP (dost podobné zkratce SM), balíky z features a plugins do Eclipsu pod Linuxem.

    Co mi fungovalo: použít kompletní Eclipse SDK a nakopírovat do něj všechny fíčury a plužiny se slovem sap v názvu, a kromě nich ještě ty týkající se xercesu. Nevím, k čemu mu jsou, ale když je s sebou táhne, snad ví, co dělá. Zkoušel jsem to i s prostým Eclipse RCP, ale napoprvé to nevyšlo a podruhé už jsem to nezkoušel.

    Fajn, instalaci máme za sebou, zapotili jsme se, ale teď přijde to nejlepší. Tak doufejme, že ještě máme dost sil, čeká nás to, kvůli čemu celé tohle martyrium podstupujeme. V dobré náladě si uděláme ze SAMce vtip a v eclipse.ini mu nastavíme omezení na 1024 MB paměti (-Xmx1024M). Ten se ovšem neohrožene vrhá do díla, dvacet minut se snaží něco dělat, načež spadne na OutOfMemoryError. To dá celkem rozum. Zkusme přijatelných 1536 MB (1 + 0,5 = 1536, a vysvětlujte to někomu).

    Dalších dvacet minut čekáme a tradá: je to tam! Ten šikula opravdu byl schopný zpracovat heapdump v paměti, která je menší, než ten dump samotný. Na disku po něm zůstane asi deset souborů o celkové velikosti necelé 2 GB, ovšem veškerá další práce je už poměrně svižná.

    Nuže: jhat je mrtev, ať žije SAM! Jinak onen heap dump, jak SAM vtipně informuje, obsahuje asi 30 milionů objektů. Nájs!

    Dál snad jen pár rozdílů, které jsou sice na první pohled patrné, ale abych celou tu pornografii nepopisoval pro nic za nic:

    Závěr? Až budu mít čas, možná se tomu dumpu budu víc věnovat. Teď mám bohužel horší věci na práci. Díky za trpělivost při čtení těch výmyslů výše.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    fx-95 avatar 14.6.2007 23:06 fx-95 | blog: Achjo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    Ten dvougigový dump udělal hello world? :)
    Most Inteligent Consumer Realize Our Software Only for Fools (and) Teenagers
    14.6.2007 23:09 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    Jasně, třicet miliónů helou worldů a máš to tam taky. Musíš si je samozřejmě všechny strčit do seznamu, i když ti k ničemu nejsou. A to se vyplatí! :-)
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    14.6.2007 23:16 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    Gratuluji k rozlousknutí problému, o kterém už jsem něco slyšel :)
    15.6.2007 07:11 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    "Ten šikula opravdu byl schopný zpracovat heapdump v paměti, která je menší, než ten dump samotný."
    Inu, já jen dodám, že dbm-like knihovny, databázové servery, implementace souborových systémů a mmap jsou další příklady neprasáckého SW, který nemusí mít celý svůj dataset v paměti. :-D
    15.6.2007 08:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    A já zase dodám, že různé grafické nebo video editory jsou příklady prasáckého SW, který si myslí, že když nebude mít celý svůj dataset v paměti, něco tím vylepší.

    Mimochodem, jmenoval jste jen databáze a souborové systémy, což je software specifický tím, že řeší přístup k datům na vlastní pěst – protože má zpravidla o struktuře dat daleko lepší přehled, než operační systém, takže toho dokáže náležitě využít ve prospěch rychlosti a náročnosti na úložný prostor. Zajímavé je, že oba druhy užití zároveň zpravidla umožňují používat diskové oblasti přímo, bez souborového systému. Ani při nejlepší vůli nedokážu nástroj na analýzu dumpu zařadit mezi databáze a/nebo souborové systémy. Takže to, že nějaký nástroj pro analýzu dumpu dnes užívá soubory místo paměti beru jako aktuální obezličku, která umožňuje obejít limit 32bitové platformy. Těžko bych to ale nazval systémově správným přístupem.
    15.6.2007 08:36 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    Nechápu, proč by nástroj na analýzu dumpu nešel klasifikovat jako databáze. Nad tím blobem dat přeci existuje nějaká struktura, nad kterou se dá navigovat. Ba co hůř (pro Vás ;-)), objektové databáze mají přesně charakter perzistentního heapu, takže buď objektové databáze nejsou databáze (podle vašich představ), nebo je analýza heapu databázovou aplikací. Nevím, jak Vy, ale já volím to druhé. :-)

    Mimochodem, video se v polovodičové paměti (načtené celé) editovat opravdu nedá. Při seriózní práci je leckdy těžké nacpat to i třebas do diskového pole, viz Quantel. A na páskách snad editovat nechcete.
    15.6.2007 10:00 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    S tímhle přístupem je ovšem databáze skoro všechno :-) Ovšem databáze ani souborový systém se nestará jen o uložení dat, to zvládne jádro opravdu samo, ale hlavně má indexy, podle kterých je možné ta data rychle hledat. To má dump taky? A platí u něj, že jednoúčelová aplikace dokáže k datům z dumpu přistupovat výrazně efektivněji přímo, než pokud jádro načítá stránky do paměti dle obecných algoritmů?

    Přístup do paměti z aplikace nemá s polovodičovou pamětí zas až tolik společného – je věcí jádra, zda data ponechá v polovodičové paměti nebo budou na swapu. Pokud dnes programátor uvažuje o rozdílech mezi malloc a open primárně jako o rozdílech mezi polovodičovou pamětí (rychlou a malou) a diskem (velkým a pomalým), je to podle mne špatně. Protože ona ta paměť může být taky pomalá, protože je uložena ve swapu, nebo disk může být rychlý, protože je to ramdisk. Do paměti podle mne patří datové struktury "rozbalené" tak, jak se používají během provozu aplikace. Na disk se pak uloží v "zabalené" formě, přenositelné na jinou platformu nebo do jiné aplikace. Samozřejmě, není to striktní rozdělení, někdy má aplikace tak specifický přístup k datům, že opravdu výkonově strčí jádro do kapsy. Ale myslet si u obecných dat, že vývojáři jádra jsou hlupáci a já ten swap naprogramuju daleko lépe, to je myslím trochu mimo.
    15.6.2007 08:51 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    Ale jo, však jsem psal už v komentářích k minulému zápisku, že analyzátor heapdumpu je v podstatě databázová aplikace. Já jen že mne to potěšilo :-)
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    15.6.2007 11:28 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    Tak to ta instalace byla docela v pohodě, na SAP poměry.
    15.6.2007 15:01 Trained.Monkey | skóre: 12 | blog: monkey
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pašácí SAPácí čili ještě o limitech
    Linux build asi neudelali jen z lenosti, pokud pouzivaji pure javu a eclipse rcp je to zalezitost minuty.

    Lepsi zpusob instalace: vezmi adresar, nakopiruj do nej SWT implementaci pro GTK (mozna je treba udelat grep a nahradit reference). Aplikace pak jde spustit pres startup.jar

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.