Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
První slovo bude těžké. Protože – kde brát superlativy? Kde, když superlatívní (jako su perla) asonanční výkon ze dne 11. listopadu loňského roku, zaznamenaný na ještě horkém DVD, hovoří sám za sebe?
Zkusme to tedy suchopárným výčtem fakt. Téměř dvě hodiny záznamu loňského listopadového koncertu kapely Asonance v Národním domě na Smíchově vyšly před pár dny na DVD nazvaném prozaicky 30 let na pódiu, doplněny fotkami a rozhovory. Pedant podotkne, že jde vlastně již o rok jednatřicátý, flamer pak dodá, že letos je těchže let už třicet dva. Na vkusně ztvárněném obalu vidět irské osmistrunné buzuki – což hned svádí k postesknutí, že absenci Bohouše Sýkory pořád pociťuju s malým ostnem v srdci, a to už v úvodní písni Moře mám ráda.
Pětadvacet písní a jedna instrumentálka zahrnují jak klasické hity (včetně vždycky tolik žádané Zuzany), tak úplné novinky (příjemných pět kousků) a potěší milovníky celého hudebního spektra, kterému se Asonance věnuje. Na pódiu se střídá neuvěřitelných dvanáct lidí! Jak to ty kapely (Asonance, ale třeba i Sto zvířat) zvládnou ukočírovat? Ale to jen tak na okraj.
Tančila Anežka se mi moc nelíbí, naopak MacPherson nebo hlavně Lord Gordon jsou jednoduše úžasné písně zvládnuté s bravurou Asonanci vlastní. Mám opakovat chválu na nádhernou melodickou linku, perfektní harmonizaci, neskutečný výrazový rozsah zpěvačky Hanky Horké a já nevím na co všechno ještě? Vždyť už by to bylo skoro trapné.
A Dunrobin Castle/Michael Ferry's je pro změnu skvěle vybraný a neméně skvěle zahraný instrumentální set dvou reelů a je jen škoda, že takových není víc. Posun víc směrem k písním už ale u Asonance trvá hezkou dobu a vlastně mi zas tak nevadí. Ostatně, když na to přijde, můžu si pořád pustit nepřekonatelného Matta Molloye s Dónalem Lunnym, kterak hrají The Bucks of Oranmore. Na to, při vší úctě, nemá nikdo.
A dál? Dál už je jenom objednávkový formulář.
Mimochodem, nikdy jsem nepochopil, co lidi vidí zajímavého na hledání současných hodinek v historických filmech nebo autobusů v monumentálních fantasy ságách. Záznam z koncertu Asonance je v tomto ohledu mnohem lepší. Mlaďoučká asonanční kráska Klára Lašťovičková má na sobě sukni, která je z některých úhlů průsvitná. Cha, když už ne hudba, toto u některých lidí jako prodejní argument určitě zapůsobí!
Tiskni
Sdílej:
+1