Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
První slovo bude těžké. Protože – kde brát superlativy? Kde, když superlatívní (jako su perla) asonanční výkon ze dne 11. listopadu loňského roku, zaznamenaný na ještě horkém DVD, hovoří sám za sebe?
Zkusme to tedy suchopárným výčtem fakt. Téměř dvě hodiny záznamu loňského listopadového koncertu kapely Asonance v Národním domě na Smíchově vyšly před pár dny na DVD nazvaném prozaicky 30 let na pódiu, doplněny fotkami a rozhovory. Pedant podotkne, že jde vlastně již o rok jednatřicátý, flamer pak dodá, že letos je těchže let už třicet dva. Na vkusně ztvárněném obalu vidět irské osmistrunné buzuki – což hned svádí k postesknutí, že absenci Bohouše Sýkory pořád pociťuju s malým ostnem v srdci, a to už v úvodní písni Moře mám ráda.
Pětadvacet písní a jedna instrumentálka zahrnují jak klasické hity (včetně vždycky tolik žádané Zuzany), tak úplné novinky (příjemných pět kousků) a potěší milovníky celého hudebního spektra, kterému se Asonance věnuje. Na pódiu se střídá neuvěřitelných dvanáct lidí! Jak to ty kapely (Asonance, ale třeba i Sto zvířat) zvládnou ukočírovat? Ale to jen tak na okraj.
Tančila Anežka se mi moc nelíbí, naopak MacPherson nebo hlavně Lord Gordon jsou jednoduše úžasné písně zvládnuté s bravurou Asonanci vlastní. Mám opakovat chválu na nádhernou melodickou linku, perfektní harmonizaci, neskutečný výrazový rozsah zpěvačky Hanky Horké a já nevím na co všechno ještě? Vždyť už by to bylo skoro trapné.
A Dunrobin Castle/Michael Ferry's je pro změnu skvěle vybraný a neméně skvěle zahraný instrumentální set dvou reelů a je jen škoda, že takových není víc. Posun víc směrem k písním už ale u Asonance trvá hezkou dobu a vlastně mi zas tak nevadí. Ostatně, když na to přijde, můžu si pořád pustit nepřekonatelného Matta Molloye s Dónalem Lunnym, kterak hrají The Bucks of Oranmore. Na to, při vší úctě, nemá nikdo.
A dál? Dál už je jenom objednávkový formulář.
Mimochodem, nikdy jsem nepochopil, co lidi vidí zajímavého na hledání současných hodinek v historických filmech nebo autobusů v monumentálních fantasy ságách. Záznam z koncertu Asonance je v tomto ohledu mnohem lepší. Mlaďoučká asonanční kráska Klára Lašťovičková má na sobě sukni, která je z některých úhlů průsvitná. Cha, když už ne hudba, toto u některých lidí jako prodejní argument určitě zapůsobí!
Tiskni
Sdílej:
+1