abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

  včera 08:00 | Humor

  Linus Torvalds na GitHubu smazal Linux, protože je na h… [SoByte].

  Ladislav Hagara | Komentářů: 25
  včera 07:00 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 22.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 22.1 je Observant Owl. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  27.1. 21:44 | Humor

  q=0.25;e=0.125;for i in G\ $q 0\ $e D\ $e G\ $q 0\ $e D\ $e G\ $e D\ $e G\ $e B\ $e D5\ $e 0\ $q C5\ $q 0\ $e A\ $e C5\ $q 0\ $e A\ $e C5\ $e A\ $e F#\ $e A\ $e D\ $e;do a=($i);n=${a[0]};l=${a[1]};play -n synth saw $n trim 0 $l chorus 0.8 8 21 0.7 4 0.5 -t;done

  Ladislav Hagara | Komentářů: 10
  27.1. 14:11 | Zajímavý článek

  Odborníci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vypracovali materiál Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí (pdf), který má českým sportovcům mířícím na Olympiádu v Pekingu i veřejnosti přiblížit základy kyberbezpečnosti a poradit jim, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v zahraničí bezpečnější.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 14
  27.1. 08:00 | Zajímavý software

  Společnost SUSE oznámila vydání verze 1.0.0 open source multiplatformní desktopové aplikace Rancher Desktop pro správu Kubernetes a kontejnerů. Postavena je nad Electronem. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 12
  27.1. 00:22 | Bezpečnostní upozornění

  Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2022-0330 v Linuxu v ovladači i915 GPU od Intelu. Jedná se o chybějící TLB flush. Útočník může přistupovat k náhodným stránkám paměti. V upstreamu je chyba již opravena. Oprava má dopad na výkon GPU.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  26.1. 22:55 | Komunita

  Kolik může stát nejlevnější nový počítač s klávesnicí a displejem, na kterém lze ještě spustit Linux? Brian Benchoff se dostal k 15 dolarům [Twitter, Hacker News].

  Ladislav Hagara | Komentářů: 11
  26.1. 08:00 | Nová verze

  Po půl roce vývoje od vydání verze 5.8 byla vydána nová verze 5.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové označení Josephine bylo vybráno na počest jazzové zpěvačky, herečky, tanečnice a bojovnice za svobodu a rovnoprávnost Josephine Bakerové.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 8
  26.1. 07:00 | Bezpečnostní upozornění

  Byly zveřejněny informace o zranitelnosti PwnKit zneužitelné k lokální eskalaci práv, aneb rootem snadno a rychle, pomocí pkexec z balíčku polkit. Jedná se o CVE-2021-4034 s CVSS 7.8. Zranitelné jsou všechny verze pkexec od první verze vydané v květnu 2009, tj. posledních více než 12 let. V upstreamu je chyba již opravena.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 8
  25.1. 16:55 | Nová verze

  Flameshot (GitHub), nástroj pro vytváření a úpravu snímků obrazovky postavený nad frameworkem Qt, byl vydán ve verzi 11.0.0. Změněno bylo číslování verzí. Verze 11 následuje po verzi 0.10.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  Jestliže jste používali distribuci CentOS Linux, jejíž konec byl oznámen před rokem, kam jste přešli?
   (28%)
   (1%)
   (9%)
   (21%)
   (1%)
   (4%)
   (36%)
  Celkem 229 hlasů
   Komentářů: 14, poslední 14.1. 14:44
  Rozcestník

  Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.

  Aktuální zápisy  Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)

  28.7.2008 09:39 | Přečteno: 1342× | na (pseudo)renesanční téma | poslední úprava: 28.7.2008 09:39

  Rok se s rokem sešel a stále, dnes jako loni, včera jako zítra, čas věty plané vplétá do biče. Tvůrce, inteligentní designér, neusnul na vavřínech, a tak nacházíme po Plzni stále nové a nápadité kravičky. K včerejšímu dni je registrováno 93 výskytů, což je dostatečně úctyhodné číslo k uspořádání další kravýpravy. A to jsem si rozhodně nemohl nechat ujít!

  Drobná vsuvka pro neznalé: kravičky jsou plzeňským fenoménem nadšeně zkoumaným bandou kravičkologů a kravičkofilů soustředěnou okolo webu kravicky.unas.cz, a kravýprava je prakticky vyvrcholením kravího roku, kdy Cow Masteři kelvin a Unimatrix325 provádí nás, plebs, fanoušky či amatérské hledače, po předem pečlivě vytyčené a na místě operativně upravované trase a podávají odborný (leckdy též odporný) výklad. První kravýprava se konala loni a sepsal jsem o ní památný report.

  10.00, Chodské náměstí. Je nás pět a čekáme na jednoho zpozdilce. Příjemné překvapení (pro mne): i letos máme dámskou společnost, tentokrát je jí Maia, objevitelka některých nových kraviček. Je teplo, dost teplo. Kdosi zmiňuje předpovězené bouřky, kroupy, přívalové deště. Nedočkali jsme se, elementálové byli naší bohulibé činnosti nakloněni.

  Cílem kravýpravy není nalézat nové kravičky, a přesto se již na samém jejím začátku jedna nová objevila. A to dokonce pohyblivá. Zámeckej dorazil v luxusním tričku s kravičkou číslo 19! Svorně závidíme.

  Se zpožděním čítajícím asi čtvrt hodiny přichází Mrožu a jsme kompletní. Samozřejmě shlédneme kravičku na střeše pedagogické fakulty, vtipně umístěnou tak, abyste si mohli zkrátit dlouhou chvíli při čekání na tramvaj. A pak už vyrážíme na pochod, letos docela často po kolejích, kde v nedotčeném ráji po celé Plzni žijí ty nejkrásnější kusy.

  Bohužel jsme nebyli ušetřeni ani smutných událostí: v podchodu u vlakového nádraží shledáváme, že strop, kdysi polepený různými plakáty, mezi kterými se vyjímala zelená samolepka s kravičkou, je dočista čistý. A že zrovna tahle kravička, na kterou jsem se nezapomněl podívat nikdy, když jsem na těch schodech stál, a vždycky mi vyloudila úsměv na tváři, i když jsem šel zrovna unavený z práce. Škoda jí. Nápad umístit tam nálepku s textem Zde byla kravička. Čest její památce. ale asi v život uvádět nebudu :-)


  Další smutná událost, znesvěcení kravičky.

  První část výpravy tradičně pokračuje vlakovou cestou do Koterova a následným pěším přesunem do Olympie podél dálnice, kde žije taky slušně velké stádo starých již kraviček. V Olympii pojíme božskou manu z čínského fastfoodu a pobavíme se v knihkupectví nad knížkou Konec křížů – ten drsňák na obálce je totiž sám velký krávomil Unimatrix :-) Já si pak odnáším Aldissův Nonstop a Miévillův Un Lun Dun; za měsíc je v Plzni Parcon, tak musím být ve správném rozpoložení :-)

  Pak autobusem zpět do centra, kde zanecháváme Unimatrixe napospas osudu, totiž nejapné spolubydlící ztrativší klíče – náhodný pozorovatel neuvěří, ale přesně týž problém nastal i loni a způsobil přesně totéž, totiž Unimatrixovu absenci při významné části výpravy. Vydáváme se opět podél kolejí do různých částí města, které ani neumím pojmenovat, protože jsem v oněch bohem zapomenutých končinách nikdy nebyl a do další kravýpravy zřejmě nikdy nebudu.

  Přicházíme na místo, které kelvin nazývá nucený výsek; má jít o jakýsi opuštěný, zchátralý objekt, prostě oblíbený cíl Tvůrce. Ovšem zapláčeme: vidíme pustou pláň a nikde ani náznak kravičky. Smutno je.

  Vynořuje se myšlenka, že znak města Plzně, obsahující ve spodních polích velblouda a jakéhosi koňopsa, by bylo záhodno aktualizovat: navrhujeme spodní dvě pole sloučit a namísto dávno uhynulých potvor vyplnit je stylizovaným obrazem klasické pravotočivé kravičky, kterých v Plzni žijí celá stáda. V parku zjišťujeme, že v tento bohy požehnaný den, kdy krávomilové sestoupili na zemi, rozhodli se dva mladí, troufalí lidé uzavřít svazek manželský. Nechť kravičky opatrují všechny jejich kroky, dlouho živi jsou na zemi a dočkají se osmnácti vnuků. V parku též vyhrává jakýsi levoruký mandolinista, zkrátka krásný den.

  Nemůžeme samozřejmě vynechat kravičky objektové: co znamená slovo objektové není ještě zcela uspokojivě objasněno, nicméně jisté indicie dávají tušit, že tato nomenklaturní anomálie je odrazem životního prostředí, které bylo kravičkám dáno do vínku. Prostě že žijí v pěkným objektu:

  Na Masarykově náměstí podstupují kelvin s Unimatrixem a Mrožkou očistnou koupel, a pak se vydáváme znovu podél trati do Skvrňan, kde se nachází Mekka. Cestou spatříme pravé perly: kravičku záchranářskou, čtyřhlavou, bludišťovou, opravdový krávomilův ráj.


  O Mekce pak už snad nemá cenu ani mluvit. Není vhodnějšího zakončení, než tohle roztomilé pestrobarevné stádo.

  Okolo šesté večer pak přicházíme do Saloonu, kde se k nám na chvíli připojil i JasnaPaka a kde vydržíme hodně s půlnoci. Oblíbená věta takže ta reconquista… dává tušit, že jsme se nevyhnuli oblíbeným tématům politicko-hysterickým. Kryl se obrací v hrobě, když se s kelvinem, notně opilí, snažíme zanotovat jakoukoli píseň a vždy končíme po třech verších na neschopnosti vzpomenout si na text. Upřímně toho lituji. Maia se mimochodem projevila jako zdatná kreslířka :-)

  A skupinové foto na závěr; děkuji odvážné paní, že nám zapůjčila svého manžela k tak zásadnímu úkonu poté, co jsem v ní svým oslovením vzbudil dojem, že chci dělat nějakou anketu nebo ji lanařit ke konkurenčnímu mobilnímu operátorovi. Zájem o kravičky jsme bohužel nejspíš nevzbudili.

  Kravičkologové: kelvin a Unimatrix325
  Nad něhou růže: Maia
  Cynický smích: Ladicek
  Support: Mrožu
  Nositel pohyblivé kravičky: Zámeckej
  Shlédnuto kraviček: 58
  Fotodokumentace: Ladicek
  Spálená kůže na rukou, nohou, obličeji a v dekoltu: všichni, seč to jen šlo

  Věčný vděk: nám všem a Tvůrci. Kravičkám zdar!

         

  Hodnocení: 85 %

          špatnédobré        

  Obrázky

  Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 1 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 2 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 3 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 4 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 5 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 6 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 7 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 8 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 9 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 10 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 11 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 12 Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008), obrázek 13

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  28.7.2008 10:57 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  Krása :-)
  freshmouse avatar 28.7.2008 11:26 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  Ty krávo! :-)
  alblaho avatar 28.7.2008 12:44 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  Vskutku osvěžující čtení!
  28.7.2008 19:29 Unimatrix325
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  Paráda :-) musim se taky dokopat k tomu něco napsat...
  28.7.2008 19:33 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  No to bys měl, loni ses na to ostudně vykašlal! ;-)
  Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
  28.7.2008 19:38 zdenek-hbr | skóre: 10 | blog: .
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  hele a vyvijite nejakou shnahu odhalit totoznost Tvurce?
  28.7.2008 19:43 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  Vlastně ne. Kelvin to odůvodňuje tvrzením, že v takovém případě by šlo o spoluvinu, my ostatní jsme na to prostě moc líní :-)
  Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
  29.7.2008 14:20 kelvin
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  Kelvin je hlavně línej i sepsat letos report. Tenhle je super.
  29.7.2008 14:27 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Druhá plzeňská kravýprava (26.7.2008)
  Och, rdím se :-)
  Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.