Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Již několik let obstarávám pro své rodiče PC s linuxem. S většinou věcí nejsou problémy (pominu-li občasný výpadek některé z hw komponent). Bohužel se však v několika posledních vývojových cyklech začaly dít prazvláštní věci se vstupními zařízeními v Xorg. Nejdřív mi přestalo fungovat druhé kolečko u mojí myši (určené k horizontálnímu scrollování) — takovou myš jsem naštěstí prozíravě rodičům raději nedával. Co je však horší, „přepínání klávesnice“ začalo být poněkud nedeterministické (zvláště v kombinaci nových Xorg + applet v GNOME). Rozhodl jsem se tedy, že připravím klávesovou mapu, ve které by naši měli po ruce všechny potřebné znaky bez jakéhokoliv tajtrlíkování s přepínáním „klávesnic“. (Já sám zůstávám u osvědčené vlastní česko-mezinárodně-hebraisticko-semitistické mapy — v kombinaci se „setxkbmap“ v konzoli, potřebuji-li použít další písma, jako je arabštiny, či syrština).
Požadavek rodičů byl pouze „aby se v tom dalo psát česky a německy“. Nakonec jsem se ale rozhodl poskytnout možnost napsat co nejvíce znaků z různých jazyků, které užívají latinku, hlavně pomocí „mrtvých kláves“. Krom toho — jako bonus — jsem přidal několik několik znaků užitečných pro lepší typografii (např. české uvozovky, či delší pomlčky) a rozličné další symboly. Aby se vše vešlo do jedné mapy, využil jsem možnosti 4 kombinací na jednu klávesu (bez přepínače, se SHIFTem, s pravým ALTem, se SHIFTem i pravým ALTem). Takto mapa vypadá:
I s podrobnějším popisem je klávesová mapa ke stažení zde. Mapu stačí nakopírovat někam do /usr/share/X11/xkb/symbols/ (nebo ve starší verzi X-ů do /etc/X11/xkb/symbols) a pak ji natvrdo nastavit v /etc/X11/(X|xorg).conf. Předpokládám však, že si každý bude stejně chtít „namíchat“ mapu vlastní, čili budiž toto alespoň inspirací…
Závěrečný povzdech: klávesové mapy v X-ech jsou vskutku prasáckost nad prasáckost! Nejen, že nejdou pomocí standardního appletu mnohdy přepínat, ale i pokud jdou, není možné jich mít zároveň více, než 4 (já osobně bych kupříkladu potřeboval přinejmenším: česko-mezinárodní, arabskou, řeckou, hebrejskou, syrskou, ugaritskou, fénickou, azbuku). Bohužel mě nenadchla ani možnost různych „vstupních metod“ (à la SCIM a podobných příšer). Obzvlášť chybí možnost, aby si uživatel doinstaloval vlastní klávesovou mapu, tak jak má dnes možnost „hodit“ jakékoliv fonty do $HOME/.fonts, tj. bez nutnosti administrátorských oprávnění. Doufejme, že se konečně někdo probere, zruší systém server-side klávesových map a nahradí je něčím, jako je dnes fontconfig pro fonty…
Tiskni
Sdílej:
ale co ma chudak BFU delat? windows nejsou reseni. a macos je sice 'designed for BFUs', ale leze zatracene do penez ...
:imap
nebo digrafy ve Vimu. Před nějakou dobou jsem o tom u sebe psal.
key.type = "FOUR_LEVEL";(S tím úvodem si nejsem tak úplně jistý, odněkud jsem to opsal, takže pokud někdo míní, že je tam něco ne úplně košer, rád se nechám poučit...)
// E key <AD03> { [ e, E, oe, OE ] };definuje, že při stisku klávesy e (tj. AD03), dosteneme „e“, při SHIFT+e „E“, při RALT+e „œ“ a při SHIFT+RALT+e „Œ“.
<RALT> { type[Group1]="TWO_LEVEL",
[ ISO_Level3_Shift, Multi_key ] };
? posledna otazka, kde sa da zistit zoznam vsetkych tych skratiek ako grave, asciitilde, oe...