Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Rád bych vám představil svůj zbrusu nový výtvor, související s mým učením se funkcionálnímu jazyku erlang, vhodnému pro psaní serverů.
Jedná se o chat server, na který se dá připojit přes telnet. Možná se zrovna divíte, že něco takového musí být v erlangu na pár řádek ale ...
Na tomto projektíku jsem se naučil základům erlangu za 3 dny. Obsahuje snad všecko, co muže takový jednoduchý program obsahovat - obousměrná meziprocesová komunikace, monitor procesy, operace s seznamy, regulární výrazy, všudepřítomný pattern matching (== způsob programování v erlangu), podmínky pro výběr funkce (hlavně v kódu terminálu).
Rád bych, aby moje práce byla někomu k něčemu, takže jsem zvolil zjednodušenou BSD licenci. Naopak bych byl také rád, kdyby se objevil nějaký zkušený erlang programátor, aby to zkritizoval a já se poučil ze svých chyb.
Pokud mě erlang bude bavit a budu mít chuť, možná se mužete těšit na nějaký miniúvod do erlangu, případně na nějakou kritiku tohoto vynikajícího jazyka.
Nakonec tedy link na
DOWNLOAD 0.1Pro spuštění stačí mít nainstalovaný erlang a spustit run.sh script, který skompiluje oba zdrojáky a spustí chat server. Defaultní port je 5000, dá se změnit v chat.erl v definici skoro hned za licencí.
Updated 13.02.2010
DOWNLOAD 0.2Updated 14.02.2010
DOWNLOAD 0.2.1Updated 14.02.2010
Tiskni
Sdílej:
Pár poznámek ke kódu: Seznamy velmi často používáte jako pole, tj. snažil bych se vyhnout funkci lists:nth/2. Není třeba všude používat knihovní funkce viz třeba term:compare_strings/2, kterou by šlo napsat prakticky bez knihovních funkcí a byla by navíc efektivnější nebo napsat s knihovními funkcemi třeba takto (v Haskellu):
compareStrings as bs | as == bs = Nothing | otherwise = Just $ length $ takeWhile id $ zipWith (==) as bs
V Erlangu je potíž s funkcí lists:zipwith/3, která přijímá jen stejně dlouhé seznamy tj. musel byste řetězce oříznout na délku toho kratšího.
s mým učením se funkcionálnímu jazyku erlang
Je dobře, že se učíte funkcionální jazyk, a doufám, že po Erlangu bude následovat Haskell
Díky za připomínky. Doufám, že si nemusíme vykat Tu compare_strings/2 jsem přepsal, mě osobně se líbí mnohem víc
compare_strings(S1, S2) when S1 == S2 -> same; compare_strings(S1, S2) when (S1 == []) or (S2 == []) -> {different,0}; compare_strings(S1, S2) when length(S2) > length(S1) -> compare_strings(S2, S1); compare_strings(S1, S2) when length(S1) > length(S2) -> S1Part = lists:sublist(S1, length(S2)), compare_strings(S1Part, S2); compare_strings(S1, S2) when length(S1) == length(S2) -> Same = lists:zipwith(fun(X, Y) -> X == Y end, S1, S2), {different,length(lists:takewhile(fun(X) -> X end, Same))}.
Použil jsem tu funkci lists:zipwith/3, o které jsem předtím nevěděl (díky ).
Ta funkce byla opravdu ošklivě napsaná, asi jsem se moc nesoustředil a jen psal takovým tím C stylem (funguje to, je to dobře).
S haskellem nevím, zatím pro něj nemám praktické využití (možná v budoucnu na nějakou matematiku etc.). Cesty programátora jsou nevyzpytatelné
Takhle to vypadá lépe, ale zkus si zavolat compare_strings("auto","aut")
. Já bych to napsal asi takto (bez funkcí z knihovny):
compare_strings(XS, YS) -> compare_strings(0, XS, YS). compare_strings(I, [A|XS], [A|YS]) -> compare_strings(I+1, XS, YS); compare_strings(_, [] , [] ) -> {same}; compare_strings(I, _ , _ ) -> {different, I}.
Chtěl bych se ještě zeptat, jestli se Erlang učíte díky KSP?
backspace
, delete
…).
Tip na vylepšení: používat Jabber MUC jako „backend“ – udělat z toho telnetové rozhraní k místnosti v Jabberu. BTW: já teď zase pracuji na jednoduchém webovém rozhraní pro jabberové místnosti.
backspace
a delete
fungují. Teď ještě když nastavím kurzor na (ne za ale na) poslední písmenko řádku a snažím se něco napsat, chová se to „divně“ – jednou se přepíše, jindy se připíše před něj atd.