Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rád bych vám představil svůj zbrusu nový výtvor, související s mým učením se funkcionálnímu jazyku erlang, vhodnému pro psaní serverů.
Jedná se o chat server, na který se dá připojit přes telnet. Možná se zrovna divíte, že něco takového musí být v erlangu na pár řádek ale ...
Na tomto projektíku jsem se naučil základům erlangu za 3 dny. Obsahuje snad všecko, co muže takový jednoduchý program obsahovat - obousměrná meziprocesová komunikace, monitor procesy, operace s seznamy, regulární výrazy, všudepřítomný pattern matching (== způsob programování v erlangu), podmínky pro výběr funkce (hlavně v kódu terminálu).
Rád bych, aby moje práce byla někomu k něčemu, takže jsem zvolil zjednodušenou BSD licenci. Naopak bych byl také rád, kdyby se objevil nějaký zkušený erlang programátor, aby to zkritizoval a já se poučil ze svých chyb.
Pokud mě erlang bude bavit a budu mít chuť, možná se mužete těšit na nějaký miniúvod do erlangu, případně na nějakou kritiku tohoto vynikajícího jazyka.
Nakonec tedy link na
DOWNLOAD 0.1Pro spuštění stačí mít nainstalovaný erlang a spustit run.sh script, který skompiluje oba zdrojáky a spustí chat server. Defaultní port je 5000, dá se změnit v chat.erl v definici skoro hned za licencí.
Updated 13.02.2010
DOWNLOAD 0.2Updated 14.02.2010
DOWNLOAD 0.2.1Updated 14.02.2010
Tiskni
Sdílej:
Pár poznámek ke kódu: Seznamy velmi často používáte jako pole, tj. snažil bych se vyhnout funkci lists:nth/2. Není třeba všude používat knihovní funkce viz třeba term:compare_strings/2, kterou by šlo napsat prakticky bez knihovních funkcí a byla by navíc efektivnější nebo napsat s knihovními funkcemi třeba takto (v Haskellu):
compareStrings as bs | as == bs = Nothing | otherwise = Just $ length $ takeWhile id $ zipWith (==) as bs
V Erlangu je potíž s funkcí lists:zipwith/3, která přijímá jen stejně dlouhé seznamy tj. musel byste řetězce oříznout na délku toho kratšího.
s mým učením se funkcionálnímu jazyku erlang
Je dobře, že se učíte funkcionální jazyk, a doufám, že po Erlangu bude následovat Haskell
Díky za připomínky. Doufám, že si nemusíme vykat Tu compare_strings/2 jsem přepsal, mě osobně se líbí mnohem víc
compare_strings(S1, S2) when S1 == S2 -> same; compare_strings(S1, S2) when (S1 == []) or (S2 == []) -> {different,0}; compare_strings(S1, S2) when length(S2) > length(S1) -> compare_strings(S2, S1); compare_strings(S1, S2) when length(S1) > length(S2) -> S1Part = lists:sublist(S1, length(S2)), compare_strings(S1Part, S2); compare_strings(S1, S2) when length(S1) == length(S2) -> Same = lists:zipwith(fun(X, Y) -> X == Y end, S1, S2), {different,length(lists:takewhile(fun(X) -> X end, Same))}.
Použil jsem tu funkci lists:zipwith/3, o které jsem předtím nevěděl (díky ).
Ta funkce byla opravdu ošklivě napsaná, asi jsem se moc nesoustředil a jen psal takovým tím C stylem (funguje to, je to dobře).
S haskellem nevím, zatím pro něj nemám praktické využití (možná v budoucnu na nějakou matematiku etc.). Cesty programátora jsou nevyzpytatelné
Takhle to vypadá lépe, ale zkus si zavolat compare_strings("auto","aut")
. Já bych to napsal asi takto (bez funkcí z knihovny):
compare_strings(XS, YS) -> compare_strings(0, XS, YS). compare_strings(I, [A|XS], [A|YS]) -> compare_strings(I+1, XS, YS); compare_strings(_, [] , [] ) -> {same}; compare_strings(I, _ , _ ) -> {different, I}.
Chtěl bych se ještě zeptat, jestli se Erlang učíte díky KSP?
backspace
, delete
…).
Tip na vylepšení: používat Jabber MUC jako „backend“ – udělat z toho telnetové rozhraní k místnosti v Jabberu. BTW: já teď zase pracuji na jednoduchém webovém rozhraní pro jabberové místnosti.
backspace
a delete
fungují. Teď ještě když nastavím kurzor na (ne za ale na) poslední písmenko řádku a snažím se něco napsat, chová se to „divně“ – jednou se přepíše, jindy se připíše před něj atd.