Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jak jste se mohli dočíst v předchozích zápiscích, tak je tomu týden, co jsem přestal pít alkohol. Díky tomu je má mysl čistější a mám více volného času, jenže jak sním naložit? Jednou z několika mála možností by bylo to, že se začnu více učit a připravovat na školu. To však není zrovna věc, která by mě bavila, a tak jsem se rozhodl, že se začnu věnovat programování.
Chvíli jsem přemýšlel nad tím, co vlastně programovat. Nakonec jsem si jen tak začal psát různé funkce v c++. Po chvíli programování mě napadlo, že bych mohl napsat QT nadstavbu pro pacmana (správce balíčků pro Arch linux). Jelikož jsem byl ještě nedávno GTK user only a ke QT jsem cítil aversi, řekl jsem si, že by bylo dobré napsat velkou část v čistém C/C++, bez použití nějakého toolkitu. Kvůli snadné možnosti dopsat k tomu mému kódu frontend například v GTK,QT nebo něčem jiném.
No cíl jsem si už vytyčil, ale teď stál předemnou další problém, a to zda k získání informací o repozitářích a bálíčkách používat pacman a jeho výstup parsovat, nebo zda bude lepší si napsat vlastní funkce, které si potřebné informace zjistí ze souborů. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou variantu, tedy pro to aby se informace získavali ze souborů. No a tak jsem začal psát řádek po řádku. Ze začátku to nešlo moc dobře, potom se to zlepšilo, pak zase zhoršilo, ale vcelku jsem nenarazil na žádný větší problém.
Kód je zatím rozházen po mnoha souborech, ale velká část funkcí, co budu potřebovat, už je skoro napsaná, takže doufám, že se mi to podaří dokončit do vánočních prázdnin. Protože o vánočních prázdninách bych se chtěl vrhnout na QT frontend, aby po vánočních svátkách mohla vyjít první verze mého QTPacmana . No a potom se budu věnovat mé češtině, aby si někteří nemuseli stále s(z)těžovat
.
Tiskni
Sdílej:
vole=udiv,zdurazneni apod. nikoli urazka nebo osloveni