Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jelikož jsem člověk zvýdavý a hračičkářský, tak musím mít vše nejnovější. Což má někdy své výhody, ale často taky nevýhody(bezpečnostní chyby, nestabilita...).
Dnes jsem si všimnul, že vyšla nová verze jádra 2.6.18-rc2. A tak jsem si jí ihned stáhnul. Kompilace proběhla v pohodě. Jelikož mám s kompilací velké zkušenosti, tak vše najelo bez problémů. Po najetí jsem nainstaloval ovladač pro modem a zkusil se připojit. Nic, nešlo to. Tak jsem koukl na vypis dmesg. No modul byl spatnej, vyvolal nejaky errory. Nakonec spadlo cely jadro . Po restartu jsem přemýšlel čím to je. Nakonec jsem zjistil, že zrada je v tom, že dříve byl v adresáři drivers/usb/serial soubor usb-serial.h. A u mého nového jádra nebyl. Byl přesunut di include/linux/usb/serial.h, což mi přijde docela logické. Po změně cesty k hlavičkovýmu souboru, vše fungovalo perfektně.
Tak teď už mi zbývala poslední věc. Nainstalovat proprietární ovladace pro nvidia grafickou kartu. Instalator na me vybafl stím, že nemám zdrojové soubory k jádru. Což byla úplná blbost, vše bylo tak jako vždy. Jen instalátor to tak neviděl. Nezbylo nic jiného, než to zkusit ručně. Rozbalil jsem ovladače. Vlezl do usr/src/nv a zkusil make module (samozrejme i s paremetry ktere urcovali kde jsou zdroje jádra a jeho hlavičky). Kompilace zkončila na tom, že se pletli do hromady dvě definice typů. V hlavičkových souborech nového jádra je totiž structura, která má na neštěstí stejný název jako proměnná, použitá nvidiou. Po změně názvu proměnné, jsem to zkusil znovu.
Opět to chvíli kompilovalo, ale nakonec to vyhodila hlášku, že něco není členem structury. Zjistil jsem, že v nové verzi jádra jsou struktury definovány a uspořádány trochu jinak. Po pár upravách v souboře os-interface.c, vše fungovalo a já si mohl zahrát warsow, což je mimochodem dost povedená střílečka.
Tiskni
Sdílej: