Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedávno jsem psal, jak si hraji s rozcházením FreeBSD na své PC. Výsledek byl, že se mi povedlo zprovoznit prakticky vše co jsem potřeboval. Ale nenabízelo mi to nic navíc, a také to bylo děsně pomalé, a k tomu se mi ještě nepodařilo donutit můj cdma modem pracovat vyšší rychlostí jak 256 kb/s.
Systém je to určitě velmi zajímavý, má spoustu dobrých vlastností, ale pro domácí použití je lepší GNU Linux.
Alspoň si zase po delší době udělám pořádek na disku . Těm kdo plánují *BSD systém vyzkoušet přeji hodně štěstí, a věřím že se vám systém bude líbit, ale stějně nakonec zjistíte, že vám nenabízí víc, ba naopak spíš míň. Samozřejmě závisí to na tom, k jakým účelům bude pc využíváno. Například jako router bych klidně použil místo linuxu FreeBSD, ale na notebook či desktop je lepší zůstat u tučňáka.
Jinak pro ty co mají FreeBSD a cdma modem Gtran, tak pro něho existuje patch, který zajístí plnou rychlost. Teda alspoň teoreticky.
Tiskni
Sdílej:
Unix je přátelský, ale své přátele si vybírá.
Těm kdo plánují *BSD systém vyzkoušet přeji hodně štěstí, a věřím že se vám systém bude líbit, ale stějně nakonec zjistíte, že vám nenabízí víc, ba naopak spíš míň.Mezi *BSD beru i MAC OS X ... ,-)
With its open-source core based on FreeBSD 5.0 and the Mach 3.0 microkernel, Mac OS X is the best Macintosh operating system ever for UNIX users.prípadne takto:
Darwin integrates a number of technologies, including the Mach 3.0 microkernel, operating system services based on FreeBSD 5 UNIX…Takže BSD a Mac OS X zase tak ďaleko od seba nemajú.
A FreeBSD mi nenabizi o nic min nez LinuxO pravdivosti tohoto se dá pochybovat, zvlášť když to píše člověk, co jede na uměle přiškrceném připojení
Já jiný způsob instalace někomu rád budu nutit. Já nikomu nebudu doporučovat "Windows zadarmo", já chci nabídnout něco nového a ne napodobeninu...No uzivatele jsou uplne nadrzeni, aby se mohli ucit neco noveho
Kromě toho, třeba tady v Ubuntu si člověk nějakého balíčkovacího systému ani nemusí všimnout...Heh, podle toho co chce a potrebuje. Ja jsem dukazem toho, ze si clovek v Ubuntu obcas balickovaciho systemu musi vsimnout a projed si Ubuntuforums.org, najdes stovky dalsich takovych dukazu...
Za druhe, kdyz skonci projekt FreeBSD, skonci i projekt PC-BSD, kdyz skonci PC-BSD, FreeBSD to neovlivni.Tak to bych nerekl. PC-BSD se ted chysta prorazit v enterprise sfere. A co je pro lidi nejtezsi prekousnout na Linuxu? Editaci konfiguraku? GUI nastroje rostou jako houby po desti. Ovladace? Otazka casu, neni nemozne. SW? Otazka casu, neni nemozne. Balickovaci systemy a zavislosti?............ Myslim, ze akvizice PC-BSD byla od te firmy docela strategickycm krokem. Nedivil bych se, kdyby se jim podarilo proorazit -- maji lidi zvykle na Windows na co lakat.
…ale stějně nakonec zjistíte, že vám nenabízí víc, ba naopak spíš míň.Tak toto je značne nezodpovedné tvrdenie. Niečo také sa ani nedá povedať takto obecne, ako to píšeš. Každý ma iné požiadavky na operačný systém, nie každý ma taký modem ako ty a podobne. Samozrejme, že žiaden systém ti nebude nikdy poskytovať presne to čo linux plus niečo navyše. FreeBSD ponúka väčšinu toho čo Linux, plus niečo naviac. To je potrebné si uvedomiť. A platí to aj opačne: Linux ponúka väčšinu toho čo FreeBSD, plus niečo naviac. Záleži teda od konkrétnych požiadavok a schopností každého uživatela, či jeden alebo druhý systém pre neho ponúka viac toho, o čo má záujem. To, že FreeBSD nie je vhodné na desktop je taktiež nepodložená nepravda. Jak na desktope, tak na notebooku má svoje nezanedbatelné miesto. Ak tebe FreeBSD nevyhovuje, alebo nespolupracuje s tvojím hw tak ako Linux, je fajn že sa s touto skúsenosťou podelíš. Lenže prehlásenia za ostatných, že im ten systém neponúkne nič viac skús nabudúce vynechať. To musí posúdiť každý sám.