Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento týden jsem měl jarní prázdniny, a tak jsem si naplánoval, že budu pracovat na svých znalostech Pythonu a PyQt
Bohužel se mé plány příliš neuskutečnily. Důvodem byla práce. Několik posledních dní jsem prožil venku na louce a vytahoval zhnílé dřevěné kůly, které jsem dva roky předtím opaloval a natíral olejem, aby nezhnili . Po vytáhnutí jsem je nahrazoval betonovými sloupky, které jsem vyráběl. Celkem jsem pomáhal s výměnou 90ti sloupků, celkem fuška.
Dneska jsem měl volno, a tak jsem si sedl ke kompu a začal programovat. Napsal jsem pár řádků(QAria2), než přišel bratr, který měl nápad, že bych mohl napsat nějaký prográmek pro tátu, který by mu ulehčil práci. Donesl mi zadní stranu tabulek pro měření objemu kulatiny bez kůry . No a chtěl, abych napsal prográmekm do kterého se zadá délka, průměr s kůrou a typ stromu a který vypočítá kubaturu. Ze začátku jsem si myslel, že to bude složitý, ale nakonec jsem na té zadní straně našel jednoduchý vzoreček. Pak už to byla otázka pár minut a prográmek byl hotový.
Výhoda pythonu je to, že se vněm dá psát velmi rychle a jednoduše. Také my vyhovuje jeho přenositelnost, program jsem psal na svém Archu a běží i na tátových winxp home, dokonce i kódování funguje správně. Viz screenshot:
Tiskni
Sdílej:
typDrevaPopisekaau, moje oci!
Také my vyhovuje jeho...
http://pravidla.cz/hledej.php?qr=mi Promiň, ale na tohle jsem fakt musel reagovat.