Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tento týden jsem měl jarní prázdniny, a tak jsem si naplánoval, že budu pracovat na svých znalostech Pythonu a PyQt
Bohužel se mé plány příliš neuskutečnily. Důvodem byla práce. Několik posledních dní jsem prožil venku na louce a vytahoval zhnílé dřevěné kůly, které jsem dva roky předtím opaloval a natíral olejem, aby nezhnili . Po vytáhnutí jsem je nahrazoval betonovými sloupky, které jsem vyráběl. Celkem jsem pomáhal s výměnou 90ti sloupků, celkem fuška.
Dneska jsem měl volno, a tak jsem si sedl ke kompu a začal programovat. Napsal jsem pár řádků(QAria2), než přišel bratr, který měl nápad, že bych mohl napsat nějaký prográmek pro tátu, který by mu ulehčil práci. Donesl mi zadní stranu tabulek pro měření objemu kulatiny bez kůry . No a chtěl, abych napsal prográmekm do kterého se zadá délka, průměr s kůrou a typ stromu a který vypočítá kubaturu. Ze začátku jsem si myslel, že to bude složitý, ale nakonec jsem na té zadní straně našel jednoduchý vzoreček. Pak už to byla otázka pár minut a prográmek byl hotový.
Výhoda pythonu je to, že se vněm dá psát velmi rychle a jednoduše. Také my vyhovuje jeho přenositelnost, program jsem psal na svém Archu a běží i na tátových winxp home, dokonce i kódování funguje správně. Viz screenshot:
Tiskni
Sdílej:
typDrevaPopisekaau, moje oci!
Také my vyhovuje jeho...
http://pravidla.cz/hledej.php?qr=mi Promiň, ale na tohle jsem fakt musel reagovat.