Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
BTW: rika se, ze XP jsou momentalne o dost stabilnejsi a spravenejsi nez Vista - mate nekdo vyzkousene, jak je to doopravdy?Stabilnější nevím, protože zatím nespadly, takže má troška do mlejna: Pro občasného uživatele XP tedy nic moc - nějak není vidět žádná užitná hodnota navíc. Kromě toho, že pár věcí zřejmě nepojede (konkrétně třeba jistý USB modem apod.) je Vista taky na odpovídajícím HW zřetelně nenažranější. Pro uživatele Linuxu je to fakt dinosaurus a hnus ... např. defaultně zabere Vista + MS Office něco kolem 20G(!), zmenšit vlastní oddíl pak dovolí na ntb maximálně na 45G - což budu ještě pátrat, jak obejít, jistě jde povypínat nějaké zálohy atd. O rychlosti reakce a různých vyskakovacích upozorněních atd. se nebudu radši šířit. Co se týče přehlednosti administrace, dost bída - tipuju, že zas bude kšeftů pro různé příručky a optimalizátory: nevyčerpatelná studnice problémů a nedorozumění. Myslím, že se samovolným rozšířením Visty začne konečně platit, že Linux je na správu i od BFU daleko schůdnější než Vista. A jinak - reklama dělá svý, to takhle koukli přes rameno na mý openSUSE, co jsem nainstaloval do toho zbytky HD, a konstatovali, že "ty Visty vypadaj fakt zajímavě"
Zdravím,
já osobně bych byl pro Intel, C2D je zajímavější volba. Možná 800MHz RAM moduly by byly ještě lepší (deska to asi podporuje). NVidia 8500 podporuje i DX10. Takže já bych volil jednoznačně Intel
A záleží co na tom budou provádět, ale 19" místo 17" by se v rozpočtu nepovedlo?
U LCD tím nic nezíská. Pouze bude monitor dražší a budou zřetelnější jednotlivé pixely.
U takhle velkýho displeje bych potřeboval alespoň 1600x1200, ale když jsem něco takového hledal, tak jsem zjistil, že maximum je to, co nabízí 17" - 1280x1024. Naprosto nechápu k čemu by mi takový displej měl být a nechápu proč to tak výrobci dělají. Snad jenom kvůli hrám.Záleží taky na tom, jak daleko máte display od očí. 19" se stejným rozlišením jako 17" je na tom pak z dálky - např. máte-li před monitorem ještě pracovní desku cca 60 cm - o dost lépe. Když budete mít monitor před klávesnicí, pak bych taky jistě volil 17"... zkrátka chce to uvažovat o podmínkách používání. To se týká ostatně i volby optimální sestavy, ale k tomu paradoxně nebyly podány informace žádné
Tiskni
Sdílej: