Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak máme vdr nainstalovaný a nahráváme, pusťme se do dalších záležitostí.
VDR znamená Video Disk Recorder (budu používat malá písmena, abych nemusel přemýšlet, zda je myšlen celý systém pro zpracování digitálního televizního signálu, nebo konkrétní program). Jeho použití se týká hlavně sledování a nahrávání digitálního vysílání, ale velké množství pluginů jeho možnosti rozšiřuje (karetní hry, sudoku apod.) Jak už jsem uvedl v diskusi k předešlému zápisu, rád bych shromáždil osobní zkušenosti s vdr a útržkovité informace z různých diskusí, blogů a návodů do jednoho textu. Je toho trochu víc, proto jsem se rozhodl rozdělit text na dvě části. Text přečetl a doplnil Miloš Kozák.
Nahrávám si pořady z digitální televize asi tři roky a poslední tři měsíce, co v Brně zrušili analogovou ČT2, sleduji digitální vysílání přes malé HTPC s Linuxem. Možná, že moje zkušenosti pomohou někomu, kdo se zajímá o tohle téma.
Tak jsem se rozhodl, že si zkusím založit blog. Zajímám se o filmy a občas si něco nahraju z televize, takže mým hlavním tématem asi budou zkušenosti získané při zpracování těchto nahrávek. Třeba budou někomu k užtku, nebo mě někdo poradí lepší metody než ty, které používám.