Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Na svých HDD mám hned několik distribucí. Doposud se mi nepovedlo bez problémů využívat /home na samostatné partition pro všechny distribuce, dokonce už jsem měl problém se starým /home při upgradu distribuce. V adresáři /home neskladuji žádná data, vyskytují se tam pouze uživatelská nastavení a konfiguráky, a pokud /home kapacitně naroste, tak výhradně kvůli virtuálním diskům Wine nebo Virtualboxu. Nutno ovšem říci, že tyto mohu uložit kamkoli jinam.
Ptám se tedy:
Pokud neskladuji svá data v /home má vůbec smysl udržovat tento adresář na samostatné partition, když v praxi není přenositelný, a čas od času jej odzálohovat není problém?
Tiskni
Sdílej:
Na to slouží quotasPro vlastni desktop se to nevyplati
To nějak nechápu. Jak si můžu zaplácat / ? Místo 20GB dám kořenu 40GB a píchnu mu tam /home, který má do 5GB. Kořen je o 15GB bohatší!Jednoduse. Ja si do /home prave cpu i veci jako vmware, ISO atd. Takze tak. On casem clovek zjistuje, co vsechno ma tendenci se roztahovatTo je nevýhoda?
export HOME="$HOME/$DISTRIBUCE"a nejakou automatiku na zjištění právě nabootovaného distra (např. podle zařízení ze kterého je mountnutý /).
/home
. Takže je jedno, jestli plýtvám místem v domovských složkách, nebo společných datových adresářích, odčerpávám jeden prostor pro data určený - odhadnout správně prostor pro domovské adresáře je pro mne totiž vyšší dívčí.