Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na svých HDD mám hned několik distribucí. Doposud se mi nepovedlo bez problémů využívat /home na samostatné partition pro všechny distribuce, dokonce už jsem měl problém se starým /home při upgradu distribuce. V adresáři /home neskladuji žádná data, vyskytují se tam pouze uživatelská nastavení a konfiguráky, a pokud /home kapacitně naroste, tak výhradně kvůli virtuálním diskům Wine nebo Virtualboxu. Nutno ovšem říci, že tyto mohu uložit kamkoli jinam.
Ptám se tedy:
Pokud neskladuji svá data v /home má vůbec smysl udržovat tento adresář na samostatné partition, když v praxi není přenositelný, a čas od času jej odzálohovat není problém?
Tiskni
Sdílej:
Na to slouží quotasPro vlastni desktop se to nevyplati
To nějak nechápu. Jak si můžu zaplácat / ? Místo 20GB dám kořenu 40GB a píchnu mu tam /home, který má do 5GB. Kořen je o 15GB bohatší!Jednoduse. Ja si do /home prave cpu i veci jako vmware, ISO atd. Takze tak. On casem clovek zjistuje, co vsechno ma tendenci se roztahovatTo je nevýhoda?
export HOME="$HOME/$DISTRIBUCE"a nejakou automatiku na zjištění právě nabootovaného distra (např. podle zařízení ze kterého je mountnutý /).
/home
. Takže je jedno, jestli plýtvám místem v domovských složkách, nebo společných datových adresářích, odčerpávám jeden prostor pro data určený - odhadnout správně prostor pro domovské adresáře je pro mne totiž vyšší dívčí.