Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nautilus a Konqueror to zajisté umí, ale kvůli jedné aplikaci mít nainstalované a v paměti nasoslé všechny ty knihovny? Aplikaci, nezávislou na desktopu, dva panely jako Midnight Commander, grafické, rychlé, nezávislé, hezké, vyvíjející se, podporující ftp, smb, sftp, scp, používající pluginy.To bys(te) nevěril, ale chtěl jsem nainstalovat WinSCP a chtělo to nejen knihovny, ale celé Windows. Když jsem si řekl ok, rozbil prasátko a šel do obchodu, začala ve mně hlodat pochybnost: jak to s tím win grafickým prostředím bude? Jak ho dám do kdm nabídky? Vrátil jsem se a s hrůzou jsem od kamaráda (windows guru…) zjistil, že win je celý systém a chce vlastní oddíl?! Asi zkusím dosbox nebo wine... Konec té komedie
$ scp --help usage: scp [-1246BCpqrv] [-c cipher] [-F ssh_config] [-i identity_file] [-l limit] [-o ssh_option] [-P port] [-S program] [[user@]host1:]file1 [...] [[user@]host2:]file2Máme buď každej něco jinýho, nebo jsi moc nehledal
sftp
nebo scp
. Jenže MC to dělá pomocí dd
, což je přinejmenším originální, ale většinou na nic.
emerge -U world
a podobný sprosťárny...
[s]ftp, [s]cp
a mnohem lepší věci používám každý den, ale nikdy jsem neměl potřebu mít je klikací. Je to zcela zbytečné, neintuitívní a děsně pomalé a zcela neefektívní a těžko grafickou aplikaci zařadím do scriptu. Když ty tvoje "klikátka" budou jen GUI frontend pro CLI nástroje, proč ne, ale vyvíjet a stavět nové obludy je opravdu o ničem. Pro koho si myslíš, že jsou tvé příspěvky přínosem?Takže je to tedy jasné a choval jsem se tady zcela přiměřeně. Budu v tom určitě pokračovat až budu mít zase chuť.
Tiskni
Sdílej: