Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Kamarád mi posílal zajímavý věci, tak jsem si řekl, že by se mi hodil nějakej hezkej, dobře fungující a snadno ovladatelnej ftp client. Občas používám i sftp a scp a pro tenhle případ by se mi taky hodilo něco příjemně vypadajícího a snadno ovladatelného. Na Linuxu používám Midnight Commander. Podporu ftp a scp má, ale třeba u scp jsem nepřišel na to, jak se připojit v případě, používá li zdroj jiný port. Bohužel se mi to stalo a musel jsem to řešit.
Stáhnul jsem si SmartFTP, vyzkoušel a jediné co mě napadlo byla otázka, proč něco podobného Linux nemá? Pro sftp a scp používám WinSCP. To samé, proč něco podobného pro Linux není, nebo proč jsem si takhle dobré aplikace nevšiml? Vždyť pro Linux pracuje tolik programátorů a vyvíjí jednu aplikaci za druhou. Aplikaci, nezávislou na desktopu, dva panely jako Midnight Commander, grafické, rychlé, nezávislé, hezké, vyvíjející se, podporující ftp, smb, sftp, scp, používající pluginy.
Tiskni
Sdílej:
Nautilus a Konqueror to zajisté umí, ale kvůli jedné aplikaci mít nainstalované a v paměti nasoslé všechny ty knihovny? Aplikaci, nezávislou na desktopu, dva panely jako Midnight Commander, grafické, rychlé, nezávislé, hezké, vyvíjející se, podporující ftp, smb, sftp, scp, používající pluginy.To bys(te) nevěril, ale chtěl jsem nainstalovat WinSCP a chtělo to nejen knihovny, ale celé Windows. Když jsem si řekl ok, rozbil prasátko a šel do obchodu, začala ve mně hlodat pochybnost: jak to s tím win grafickým prostředím bude? Jak ho dám do kdm nabídky? Vrátil jsem se a s hrůzou jsem od kamaráda (windows guru…) zjistil, že win je celý systém a chce vlastní oddíl?! Asi zkusím dosbox nebo wine... Konec té komedie
$ scp --help usage: scp [-1246BCpqrv] [-c cipher] [-F ssh_config] [-i identity_file] [-l limit] [-o ssh_option] [-P port] [-S program] [[user@]host1:]file1 [...] [[user@]host2:]file2Máme buď každej něco jinýho, nebo jsi moc nehledal
sftp
nebo scp
. Jenže MC to dělá pomocí dd
, což je přinejmenším originální, ale většinou na nic.
emerge -U world
a podobný sprosťárny...
[s]ftp, [s]cp
a mnohem lepší věci používám každý den, ale nikdy jsem neměl potřebu mít je klikací. Je to zcela zbytečné, neintuitívní a děsně pomalé a zcela neefektívní a těžko grafickou aplikaci zařadím do scriptu. Když ty tvoje "klikátka" budou jen GUI frontend pro CLI nástroje, proč ne, ale vyvíjet a stavět nové obludy je opravdu o ničem. Pro koho si myslíš, že jsou tvé příspěvky přínosem?Takže je to tedy jasné a choval jsem se tady zcela přiměřeně. Budu v tom určitě pokračovat až budu mít zase chuť.