Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Kamarád mi posílal zajímavý věci, tak jsem si řekl, že by se mi hodil nějakej hezkej, dobře fungující a snadno ovladatelnej ftp client. Občas používám i sftp a scp a pro tenhle případ by se mi taky hodilo něco příjemně vypadajícího a snadno ovladatelného. Na Linuxu používám Midnight Commander. Podporu ftp a scp má, ale třeba u scp jsem nepřišel na to, jak se připojit v případě, používá li zdroj jiný port. Bohužel se mi to stalo a musel jsem to řešit.
Stáhnul jsem si SmartFTP, vyzkoušel a jediné co mě napadlo byla otázka, proč něco podobného Linux nemá? Pro sftp a scp používám WinSCP. To samé, proč něco podobného pro Linux není, nebo proč jsem si takhle dobré aplikace nevšiml? Vždyť pro Linux pracuje tolik programátorů a vyvíjí jednu aplikaci za druhou. Aplikaci, nezávislou na desktopu, dva panely jako Midnight Commander, grafické, rychlé, nezávislé, hezké, vyvíjející se, podporující ftp, smb, sftp, scp, používající pluginy.
Tiskni
Sdílej:
Nautilus a Konqueror to zajisté umí, ale kvůli jedné aplikaci mít nainstalované a v paměti nasoslé všechny ty knihovny? Aplikaci, nezávislou na desktopu, dva panely jako Midnight Commander, grafické, rychlé, nezávislé, hezké, vyvíjející se, podporující ftp, smb, sftp, scp, používající pluginy.To bys(te) nevěril, ale chtěl jsem nainstalovat WinSCP a chtělo to nejen knihovny, ale celé Windows. Když jsem si řekl ok, rozbil prasátko a šel do obchodu, začala ve mně hlodat pochybnost: jak to s tím win grafickým prostředím bude? Jak ho dám do kdm nabídky? Vrátil jsem se a s hrůzou jsem od kamaráda (windows guru…) zjistil, že win je celý systém a chce vlastní oddíl?! Asi zkusím dosbox nebo wine... Konec té komedie
$ scp --help usage: scp [-1246BCpqrv] [-c cipher] [-F ssh_config] [-i identity_file] [-l limit] [-o ssh_option] [-P port] [-S program] [[user@]host1:]file1 [...] [[user@]host2:]file2Máme buď každej něco jinýho, nebo jsi moc nehledal
sftp
nebo scp
. Jenže MC to dělá pomocí dd
, což je přinejmenším originální, ale většinou na nic.
emerge -U world
a podobný sprosťárny...
[s]ftp, [s]cp
a mnohem lepší věci používám každý den, ale nikdy jsem neměl potřebu mít je klikací. Je to zcela zbytečné, neintuitívní a děsně pomalé a zcela neefektívní a těžko grafickou aplikaci zařadím do scriptu. Když ty tvoje "klikátka" budou jen GUI frontend pro CLI nástroje, proč ne, ale vyvíjet a stavět nové obludy je opravdu o ničem. Pro koho si myslíš, že jsou tvé příspěvky přínosem?Takže je to tedy jasné a choval jsem se tady zcela přiměřeně. Budu v tom určitě pokračovat až budu mít zase chuť.