Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
GeoCaching je moderní druh zábavy, některými lidmi je považován za novodobý způsob sportu. K provozování je potřeba GPS a připojení na internet pro zíkání informací o uschovaných keších.
Cache (keš) je obvykle plastová krabička schovaná na nějakém zajímavém místě, světové souřadnice tohoto místa jsou zveřejněny na internetu pro ostatní hledače. Obsahem cache bývá log-book pro zaznamenání návštěvy a nějaké drobnosti, které lze měnit - něco si vezmete a naopak vložíte něco pro ostatní hledače. Taková cache se nazývá tradiční, ale je spousta dalších druhů keší. K nalezení Multicache bude třeba projít určitou trasu poschovávaných keší, odkazujících na další bod trasy a v poslední kešce je logbook. Taková Mystery cache je obdoba multi, ale nikdy nevíte, co bude následovat (např. souřadnice dalšího bodu trasy není přímo zadána, ale je třeba vyřešit nějaký úkol a sořadnici vypočítat..)
Tyto cache jsou nejrozšířenější, ale existují i další, jako Virtuální, Web-cam cache, Event (setkání na místě v naplánovaný čas)..
Cache je většinou uložena v přírodě na nějakém pěkném místě, vyhlídce apod. V poslední době vzniká spousta keší i ve městech, například Praha je plná keší. Já jsem díky GeoCachingu zavítal na místa, která bych jinak jen stěží navštívil. Občas žasnu, jak jsou kešky bravurně schovány na veřejných místech a jak autor vyřešil jejich uložení.. náhodný kolemjdoucí nemá šanci
(Keše uschované ve městech lze většinou hledat i bez GPS pouze podle mapy a nápovědy k nalezení. )
K pochopení této zábavy je třeba nalézt nějakou cache, ale pozor, je to celkem návykové
Data o uložených keších se shromažďují na serveru geocaching.com společnosti GroundSpeak, u které si lze koupit Premium Membership a mít nějaké výhody. Geocaching.cz přináší českým geocacherům hodně užitečných featur a já osobně cíle cest vybírám tam. To, že jsou keše pod palcem GroundSpeaku se nemusí každému líbit, proto vznikl OpenCaching, založený na open source s myšlenkou decentralizované sítě OC serverů, navzájem "sdílejících" data a nijak nelimitující žádné uživatele. Systém, na kterém OC běží, se neustále vylepšuje a v současnosti ještě plně nefunguje decentralizace, protože původní systém nebyl napsán v unicode, ale to bude brzy změněno :)
V Německu je systém poměrně rozjetý a má mnoho spokojených uživatelů. U nás se o OpenCachingu ještě příliš neví. Počasí už se začíná umoudřovat, tak vyražte na lov
Tiskni
Sdílej:
Tak nějak dumám nad tím, co měl tento článek říct
Mám snad logovat nálezy na gc.com a zároveň na oc.cz? A taky bych měl registrovat svoje kešky i na oc.cz. To je trochu práce navíc A to si zřejmě nebudu myslet jen já.
Je pravdou, že možná decentralizace by gc.com prospěla, protože to, co provádí poslední týdny, je něco hrozného. Neustále přetížený, chyby v aplikaci apod. A to se stává i premium members (já jsem PM)...
Lovu zdar...