Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Napadlo vás někdy, jak by vypadal supermarket, kdyby fungoval jako prodej licencí k autorské tvorbě? Mělo by to pár výhod, pár nevýhod a spoustu absurdit.
Začneme výhodami. Pod jedinou střechou byste našli cokoliv, co někdy někdo prodával. Navíc by regály byly vždy plné, dokonce i po nájezdu důchodců na zboží ve slevě.
Teď jsou na řadě absurdity. Náš supermarket funguje jako samoobslužná tržnice. Zboží v regálech nepatří provozovateli supermarketu, ale každý dodavatel má vlastní pokladnu, u které můžete zaplatit jen za jeho vlastní zboží. Pokud chcete nakoupit zboží od víc dodavatelů najednou, budete si po supermarketu muset udělat několik koleček pokaždé přes jinou pokladnu. A aby byl nákup ještě veselejší, velkou část zboží místo výrobce prodávají reklamní agentury, přestože na obalu je uvedený jen výrobce a v supermarketu má vlastní pokladnu. Že tohle zboží prodává někdo jiný se dozvíte až u pokladny. A to jsem ještě nezmínil, že některé zboží pro jistotu není označené nijak a budete muset vyzkoušet všechny pokladny, než se dozvíte, kdo ho vlastně prodává. Když se konečně dostanete ke správné pokladně, budete muset u každého zboží nahlásit, k čemu ho chcete použít. To kvůli výpočtu ceny. Zároveň pak zboží nesmíte použít k ničemu, co jste u pokladny nenahlásili.
A nakonec nevýhody. I když jsem na začátku říkal, že v regálech najdete prakticky všechno a jsou stále plné, ještě to neznamená, že si danou věc můžete koupit. Spousta dodavatelů z nějakého důvodu zavřela pokladnu, přestože jejich zboží je pořád v regálech. Už se jim nevyplatí ho dál prodávat a u jiné pokladny ho zaplatit nemůžete.
Pokud si myslíte, že systém autorských práv takhle nefunguje, nejspíš se na autorská práva díváte z pohledu koncového spotřebitele. Pro navazujícího autora ale přesně takhle autorskoprávní bludiště vypadá. Pokud zrovna nemá to štěstí, že se na jeho vybrané použití vztahuje nějaká výjimka, například povinná kolektivní správa, může začít tvořit teprve když se z podobného bludiště vymotá.
Zákon svět dělí černobíle, na jednom konci stojí vydavatelská korporace, která jen prodává, na druhém konci stojí spotřebitel, který jen kupuje. Zákon vznikal v době, kdy uprostřed nic nebylo, žádný drobný autor, který by chtěl přispět svojí troškou. Bránily tomu technické překážky, které odstranil příchod počítačů a Internetu. Dnes ale svojí troškou může přispět prakticky každý, přesto zákon zůstává k navazujícím autorům nepřátelský.
Tiskni
Sdílej:
v posledni dobe je mozno najit hodne podobnych vykriku, ktere diskredituji starsi obcany. Nekdy se clovek az hrozi, ze neni daleko doba, kdy by se obcan s dosazenim 60 let dobrovolne dostavil k odstrelu.Ten výkřik nikoho nediskredituje, to je prosté konstatování reality. Zrovna tak automaticky zkontroluji jestli mám peněženku když se kolem začne houfovat několik mladých cikánů nebo romů jak chcete, přestože mezi nimi mám i pár přátel a rozhodně nejsem rasista. Tato rčení vznikají jako reakce na to co se okolo děje a ne naopak. Dokud se budeme před realitou skrývat tak nikdy nedospějeme k řešení ale budeme problémy jen schovávat a ne řešit. Třeba nehumánní a odsouzeníhodné jsou vaše myšlenky aniž byste o tom věděl.
Pak mi ale napadlo, ze by tu zase ale nebyly ty blogy pana Jilka.Provedl jsem hloubkovou analýzu problému, konzultoval jsem jej s několika kolegy, uspořádal jsem teambuilding, provedli jsme
Když už pro tebe není problém nečíst blog, proč je pro tebe takový problém nečíst jednotlivé příspěvky?Proč bych měl nečíst nějaké příspěvky?
Neni jednodussi jilka oddelat? Sice by pak asi sel do vezeni, ale byl by hrdina ktery se obetoval pro sravou vec, ne?