Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Dvbcut je už nějakou dobu plně funkční pod Qt4 a navíc kompletně mluví česky a německy, takže jsem se zase vrátil ke ComicSubu.
V diskuzi pod oznámením o zahájení projektu několik lidí navrhovalo, že bych měl datový formát postavit na XML. Nic takového ale nemám v úmyslu, protože dělat z jednoho problému dva mi nepřipadá ani trochu rozumné.
Původní prasáckou implementaci vlastního jednoduchého textového formátu jsem místo toho přepsal na něco rozumnějšího a jako bonus jsem přidal rozhraní pro podporu více souborových formátů. Pokud si tedy myslíte, že XML je pro takové formáty nejlepší volba, můžete to názorně předvést a formát postavený na XML implementovat sami. Na wiki projektu jsem sepsal technickou specifikaci rozhraní, pomocí kterého datové formáty komunikují se zbytkem aplikace.
Během reimplementace vlastního formátu jsem navíc provedl několik změn, aby formát byl logičtější, a přidal i podporu nových vlastností. Některé z nich (rotace textu, vertikální zarovnání) ale zatím nejsou implementované a jen jsou zapsané ve specifikaci rozhraní. Než napíšu specifikaci první stabilní verze formátu, přidám ještě minimálně podporu pro overlaye ve tvaru libovolného polygonu. V tuto chvíli tedy formát stále není vhodný pro publikování překladů a bude se ještě měnit, nejspíš i zpětně nekompatibilním způsobem.
Tiskni
Sdílej:
Jestli myslíš tohle, tak na spolupráci nedošlo, protože každý řešíme úplně jinou věc. Já se snažím o co nejlepší vysázení textu do grafiky a (zatím) neřeším metadata. GeoRW zase řeší hlavně metadata a podporu víc jazyků má jen tak, aby se neřeklo. Nějakou sazbu textu neřeší prakticky vůbec.
Kromě toho to píše v Pythonu a formát postavil na XML. Já to napsal v C++/Qt4 a můj formát je založený na plaintextu. Jak už jsem několikrát napsal, nemám v plánu se XML ani dotknout.
Ale někdo třetí by moh udělat plugin pro ten jeho formát, až bude finální specifikace hotová. Teď se to ještě může měnit.
V tuhle chvíli je to zbytečná práce. Aby to vůbec dohromady dát šlo, musím napřed napsat vlastní sázedlo textu, protože QTextLayout neumí ani zlomek toho, co potřebuju. Do té doby nemůžu přidat podporu sázení textu do obecných polygonů, které podle všeho ACBF používá.
Teď je na řadě úklid bordelu, aby nepřekážel v dalším vývoji. Jestli se ACBF uchytí, tak pro něj podporu někdo napíše, až bude ComicSub podporovat všechno potřebné.
Jasně, každej půlku zahodíme a zůstane nám CBR/CBZ.