Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Dvbcut je už nějakou dobu plně funkční pod Qt4 a navíc kompletně mluví česky a německy, takže jsem se zase vrátil ke ComicSubu.
V diskuzi pod oznámením o zahájení projektu několik lidí navrhovalo, že bych měl datový formát postavit na XML. Nic takového ale nemám v úmyslu, protože dělat z jednoho problému dva mi nepřipadá ani trochu rozumné.
Původní prasáckou implementaci vlastního jednoduchého textového formátu jsem místo toho přepsal na něco rozumnějšího a jako bonus jsem přidal rozhraní pro podporu více souborových formátů. Pokud si tedy myslíte, že XML je pro takové formáty nejlepší volba, můžete to názorně předvést a formát postavený na XML implementovat sami. Na wiki projektu jsem sepsal technickou specifikaci rozhraní, pomocí kterého datové formáty komunikují se zbytkem aplikace.
Během reimplementace vlastního formátu jsem navíc provedl několik změn, aby formát byl logičtější, a přidal i podporu nových vlastností. Některé z nich (rotace textu, vertikální zarovnání) ale zatím nejsou implementované a jen jsou zapsané ve specifikaci rozhraní. Než napíšu specifikaci první stabilní verze formátu, přidám ještě minimálně podporu pro overlaye ve tvaru libovolného polygonu. V tuto chvíli tedy formát stále není vhodný pro publikování překladů a bude se ještě měnit, nejspíš i zpětně nekompatibilním způsobem.
Tiskni
Sdílej:
Jestli myslíš tohle, tak na spolupráci nedošlo, protože každý řešíme úplně jinou věc. Já se snažím o co nejlepší vysázení textu do grafiky a (zatím) neřeším metadata. GeoRW zase řeší hlavně metadata a podporu víc jazyků má jen tak, aby se neřeklo. Nějakou sazbu textu neřeší prakticky vůbec.
Kromě toho to píše v Pythonu a formát postavil na XML. Já to napsal v C++/Qt4 a můj formát je založený na plaintextu. Jak už jsem několikrát napsal, nemám v plánu se XML ani dotknout.
Ale někdo třetí by moh udělat plugin pro ten jeho formát, až bude finální specifikace hotová. Teď se to ještě může měnit.
V tuhle chvíli je to zbytečná práce. Aby to vůbec dohromady dát šlo, musím napřed napsat vlastní sázedlo textu, protože QTextLayout neumí ani zlomek toho, co potřebuju. Do té doby nemůžu přidat podporu sázení textu do obecných polygonů, které podle všeho ACBF používá.
Teď je na řadě úklid bordelu, aby nepřekážel v dalším vývoji. Jestli se ACBF uchytí, tak pro něj podporu někdo napíše, až bude ComicSub podporovat všechno potřebné.
Jasně, každej půlku zahodíme a zůstane nám CBR/CBZ.