Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
PALMA (Programovanie, ALgoritmy, MAtematika) je súťaž v programovacích jazykoch C, C++ a Pascal, ktorú usporiadáva Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ja som s zúčastnil na 0. kole (testovacom) a dnes aj na 1. kole (súťažnom)... a v oboch som zožal riadnú hanbu :)
Ak sa na to chcete pozrieť osobne, tu sú odkazy na oficiálne výsledky 0. kola a 1. kola. Pre zaujímavosť dodám, že som si našiel asi 10 výhovoriek, prečo som skončil, ako som skončil. Ten pravý problém nie je v škole, počítači, OS, alebo nepohodlnej stoličke, ale vo mne.
Za svoje výsledky sa hanbím, pretože mnohý zo zúčastnených maly ťažšie podmienky ako ja a predsa sa umiestnili lepšie. Možno nevedili ovládať GVim, museli pracovať pod Windowsom a nemohli použiť pajpy, museli písať kód v Borland C++ (ktorý je na SK školách povinný), lebo im o alternatívach nik nepovedal.
Ak máte podobné/opačné pocity/skúsenosti s programátorských súťaží, napíšte o nich mne (a celému AbcLinuxu).
Tiskni
Sdílej:
Neviem... je to možné...
Napríklad nestihol som doriešiť príklad B, kde som hodinu riešil vypisovaciu rutinu... jednoducho počítalo to správne, ale nevedelo to správne vypísať. Tomu hovorím neschopnosť.