Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Konečne som si kúpil svoj vytúžený router od firmy Syslink (divízia Cisco systems). WRT54G a WRT54GS sú populárne wireless routre (Wifi-G). Chcem spísať svoje prvé dojmy z tohto routera a tiež svoje plány (GNU/Linuxové plány).
WRT54GS má 200MHz procesor, 8MB Flash a 32 MB RAM. "S" na konci znamená podporu technológie "SpeedBooster" (+35% rýchlosti Wifi). Pravdu povediac router je moje prvé stretnutie s Wifi... preto nebudem jeho rýchlosť komentovať.
Štandardný OS routera (Syslink 3.37.2) priradil routeru IP 192.168.1.1 a otvoril port 80 (HTTP) na konfiguráciu. Nakonfigurovanie základných parametrov cez webové rozhranie (postavené na ASP) by zvládol každý, "kdo sa vie, čo je IP adresa".
Router ponúka množstvo nastavení, ktoré mi pomôžu ukryť NAT pred mojím providerom. Manuálne nastavenie MAC adresy, zakázanie Wifi AP broadcastu a WEP kryptovanie sú pre mňa najdôležitejšie.
Na router plánujem nainštalovať OpenWRT, Linuxovú distribúciu určenú pre niekoľko druhov routerov. Tento krok mi pomôže získať nad routerom väčšiu kontrolu, sprístupní SSH (na konfiguráciu) a známe unixové prostredie.
Router WRT54GS stačí nakonfigurovať, založiť do kúta a zabudnúť na neho. Naozaj ho odporúčam. Na svoj nový router však nechcem zabudnúť a mienim ho podrodiť inštalácii ďalších OS a podrobnému testovaniu. O testovaní routra budem písať blog a nakoniec všetky informácie zhrniem do článku.
Tiskni
Sdílej:
Máme Alfu AIP-W630, rád bych měl něco od Cisca, ale budiž, i takhle nám to maká. Jako klienta ji rozchodím, když zapnu "Wireless port for internet connection" = tj. že přijímám takhle, stačí to ... fakt jste nic nepřehlíd? (Jinak neporadím)
Ahoj, předpokládám, že se na tom routeru nechá nastavit maximální počet TCP spojení z jedné ajpiny? Pak by byl pro mne zajímavý, pro zajištění celkové průchodnosti linky. V současnosti máme docela pochybnosti o našem současném železe (o té Alfě).