V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Konečne som si kúpil svoj vytúžený router od firmy Syslink (divízia Cisco systems). WRT54G a WRT54GS sú populárne wireless routre (Wifi-G). Chcem spísať svoje prvé dojmy z tohto routera a tiež svoje plány (GNU/Linuxové plány).
WRT54GS má 200MHz procesor, 8MB Flash a 32 MB RAM. "S" na konci znamená podporu technológie "SpeedBooster" (+35% rýchlosti Wifi). Pravdu povediac router je moje prvé stretnutie s Wifi... preto nebudem jeho rýchlosť komentovať.
Štandardný OS routera (Syslink 3.37.2) priradil routeru IP 192.168.1.1 a otvoril port 80 (HTTP) na konfiguráciu. Nakonfigurovanie základných parametrov cez webové rozhranie (postavené na ASP) by zvládol každý, "kdo sa vie, čo je IP adresa".
Router ponúka množstvo nastavení, ktoré mi pomôžu ukryť NAT pred mojím providerom. Manuálne nastavenie MAC adresy, zakázanie Wifi AP broadcastu a WEP kryptovanie sú pre mňa najdôležitejšie.
Na router plánujem nainštalovať OpenWRT, Linuxovú distribúciu určenú pre niekoľko druhov routerov. Tento krok mi pomôže získať nad routerom väčšiu kontrolu, sprístupní SSH (na konfiguráciu) a známe unixové prostredie.
Router WRT54GS stačí nakonfigurovať, založiť do kúta a zabudnúť na neho. Naozaj ho odporúčam. Na svoj nový router však nechcem zabudnúť a mienim ho podrodiť inštalácii ďalších OS a podrobnému testovaniu. O testovaní routra budem písať blog a nakoniec všetky informácie zhrniem do článku.
Tiskni
Sdílej:
Máme Alfu AIP-W630, rád bych měl něco od Cisca, ale budiž, i takhle nám to maká. Jako klienta ji rozchodím, když zapnu "Wireless port for internet connection" = tj. že přijímám takhle, stačí to ... fakt jste nic nepřehlíd? (Jinak neporadím)
Ahoj, předpokládám, že se na tom routeru nechá nastavit maximální počet TCP spojení z jedné ajpiny? Pak by byl pro mne zajímavý, pro zajištění celkové průchodnosti linky. V současnosti máme docela pochybnosti o našem současném železe (o té Alfě).