Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Konečne som si kúpil svoj vytúžený router od firmy Syslink (divízia Cisco systems). WRT54G a WRT54GS sú populárne wireless routre (Wifi-G). Chcem spísať svoje prvé dojmy z tohto routera a tiež svoje plány (GNU/Linuxové plány).
WRT54GS má 200MHz procesor, 8MB Flash a 32 MB RAM. "S" na konci znamená podporu technológie "SpeedBooster" (+35% rýchlosti Wifi). Pravdu povediac router je moje prvé stretnutie s Wifi... preto nebudem jeho rýchlosť komentovať.
Štandardný OS routera (Syslink 3.37.2) priradil routeru IP 192.168.1.1 a otvoril port 80 (HTTP) na konfiguráciu. Nakonfigurovanie základných parametrov cez webové rozhranie (postavené na ASP) by zvládol každý, "kdo sa vie, čo je IP adresa".
Router ponúka množstvo nastavení, ktoré mi pomôžu ukryť NAT pred mojím providerom. Manuálne nastavenie MAC adresy, zakázanie Wifi AP broadcastu a WEP kryptovanie sú pre mňa najdôležitejšie.
Na router plánujem nainštalovať OpenWRT, Linuxovú distribúciu určenú pre niekoľko druhov routerov. Tento krok mi pomôže získať nad routerom väčšiu kontrolu, sprístupní SSH (na konfiguráciu) a známe unixové prostredie.
Router WRT54GS stačí nakonfigurovať, založiť do kúta a zabudnúť na neho. Naozaj ho odporúčam. Na svoj nový router však nechcem zabudnúť a mienim ho podrodiť inštalácii ďalších OS a podrobnému testovaniu. O testovaní routra budem písať blog a nakoniec všetky informácie zhrniem do článku.
Tiskni
Sdílej:
Máme Alfu AIP-W630, rád bych měl něco od Cisca, ale budiž, i takhle nám to maká. Jako klienta ji rozchodím, když zapnu "Wireless port for internet connection" = tj. že přijímám takhle, stačí to ... fakt jste nic nepřehlíd? (Jinak neporadím)
Ahoj, předpokládám, že se na tom routeru nechá nastavit maximální počet TCP spojení z jedné ajpiny? Pak by byl pro mne zajímavý, pro zajištění celkové průchodnosti linky. V současnosti máme docela pochybnosti o našem současném železe (o té Alfě).