V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jak si píšete poznámky? Zatím si píšu poznámky do normálního textového souboru (případně více), který pravidelně kopíruju na jiný počítač jako zálohu. Formát je docela jednoduchý, vlastně jde o odsazovaný text, používám otl ve vimu.
Na zive.cz jsem narazil na zajímavou informaci. Ve Windows XP je nástroj podobný mountu. Kupodivu s ním jde i odmountovat svazek. Nástroj se jmenuje mountvol
a co myslíte, že se stane, když zkusíte mountvol c: /d
? Windows úplně v klidu odmountují disk C, z kterého jsou spuštěné a samozřejmě přestanou fungovat. Microsoft se musí od UNIXu ještě hodně učit. :-)
Píšu nějaký dokument v docbooku a pro html výstup bych potřeboval automaticky vkládat kód počitadla přístupů (ikonku navrcholu.cz). Další formáty pro výstup, které používám jsou pdf, txt a rtf, ale tam žádnou ikonku navrcholu.cz nepotřebuju. Neřešil jste někdo podobnou věc?