Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jak si píšete poznámky? Zatím si píšu poznámky do normálního textového souboru (případně více), který pravidelně kopíruju na jiný počítač jako zálohu. Formát je docela jednoduchý, vlastně jde o odsazovaný text, používám otl ve vimu.
Na zive.cz jsem narazil na zajímavou informaci. Ve Windows XP je nástroj podobný mountu. Kupodivu s ním jde i odmountovat svazek. Nástroj se jmenuje mountvol
a co myslíte, že se stane, když zkusíte mountvol c: /d
? Windows úplně v klidu odmountují disk C, z kterého jsou spuštěné a samozřejmě přestanou fungovat. Microsoft se musí od UNIXu ještě hodně učit. :-)
Píšu nějaký dokument v docbooku a pro html výstup bych potřeboval automaticky vkládat kód počitadla přístupů (ikonku navrcholu.cz). Další formáty pro výstup, které používám jsou pdf, txt a rtf, ale tam žádnou ikonku navrcholu.cz nepotřebuju. Neřešil jste někdo podobnou věc?