V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Po delší době jsem nechal vyvolat film kde je také pár obrázků z Luis Vuitton Rallye 2006 a vybral jsem si jednu fotku jako obrázek na pozadí mého WindowMakeru.
Kousek na západ od Prahy se nachází obec Červený Újezd. Kvůli nákupům a podobné činnosti tam nejezděte, je to celkem nudná vesnice s klasickou samoškou kde si můžete vybrat mezi natvrdlým rohlíkem den starým a natvrdlým rohlíkem dva dny starým (chtěl jsem si tam koupit něco ke snídani a málem jsem si nevybral). Jedinou zajímavostí v Červeném Újezdě je stenojmenný hrad.
Kolikrát jste přemýšleli nad možností publikovat své zápisky pohodlně z nějakého "tlustého" klienta (desktopové aplikace). Zkusil jsem rozhejbat Drupal a programy BloGTK a gnome-blog-poster. V Drupalu zapněte modul blogapi a nainstalujte si jednu ze zmiňovaných aplikací, po vyplnění URL (v mém případě je to http://www.zdenda.com/xmlrpc.php), loginu a hesla můžete začít se zasíláním textů na web.
Baví mě cvakání obrázků a protože jsem převážně v Praze, nejčastěji fotím právě Prahu. Vyrostl jsem na vesnici a v Praze se cítím jako ve vězení, proto jsem hned začal hledat zahrady a podobná místa v okolí mého bydliště. Pár jsem jich našel a zkusil i popsat na webu (wiki). Zatím je to na adrese http://wiki.zdenda.com/.
No a teď to proč sem píšu: chcete se někdo podílet na tom webu? Je to jen koníček a nic z toho nebude. Náklady na hosting, doménu a správu systému nesu já (budu pořizovat novou doménu). Když se tu najde lepší fotograf než já, bude to super. Samozřejmě pokud máte zájem na spolupráci a nejste fotograf, tak to nevadí, texty musí také někdo psát. Taky by se hodilo pár tipů na zahrady (postupně do toho přidám asi i hřbitovy, jsou to taky takové zvláštní zahrady).
Pokud jste se už setkali se Solarisem verze 10, určitě jste si všimli změn proti starším verzím, které prodělal. Jednou z nejvýraznějších změn je postupné upouštění od klasického systému init scriptů a jejich nahrazení sadou "divných" nástrojů - SMF (Service Management Facility).