V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Předpokládám, že SSH znáte všichni, většina z vás asi bude vědět i o programu ssh-agent. Pokud používáte hesla na své SSH klíče, tak vás určitě nebaví při každém přihlášení ke vzdálené mašině znova a znova ťukat heslo. Spousta lidí to "vyřešila" tak, že prostě u SSH klíče to heslo zrušili. Lepší řešení je použít program ssh-agent.
Pokud si chcete přečíst spoustu zajímavých věcí, podívejte se na solaris-provozni-podminky.navajo.cz/. Dovíte se tam třeba o jávském stolním systému od firmy Slunce Microsystems.
Chcete si taky někdy odpočinout od počítače a podívat se třeba na zámek nebo do ZOO?
BSA určitě vsšichni znáte, teď jí znám i já. Konečně jsem se totiž s BSA setkal osobně.
Pro instalaci některých programů potřebuji Fedora Directory Server, ale ten není dostupý ke stažení z oficiálních stránek pro Fedora Core 5. U verze pro FC4 mi padá administrační server (využívá apache z distribuce, který je v FC5 asi moc nový). Proto jsem se rozhodl, že si pro FC5 přeložím DS ze zdrojových kódů sám. RPM balíček pro FC5 i src.rpm si můžete stáhnout z mého webu.
Po instalaci rpm balíčku je třeba spustit konfigurační skript /opt/fedora-ds/setup/setup
, který vás provede základním nastavením. a na konci vám vypíše jak se máte k LDAPu připojit pomocí konzole.
cd /opt/fedora-ds ./startconsole -u admin -a http://vodik.locnet:41391/Pokud na danou adresu namíříte web browser, tak uvidíte základní informace o serveru.
Již delší dobu se mi na notebooku nedostávalo místo, proto jsem se dokopal k tomu, abych si pořádně uklidil disk (promazal staré UML a VMWare image). Do toho vyšla Fedora 5 a tak jsem se v rámci úklidu rozhodl nainstalovat tento nový zázrak. Součástí Fedory 5 je nástroj pro virtualizaci Xen, který využiju místo UML pro testovací prostředí, do kterého budu instalovat software který potřebuju k práci.