Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Předpokládám, že SSH znáte všichni, většina z vás asi bude vědět i o programu ssh-agent. Pokud používáte hesla na své SSH klíče, tak vás určitě nebaví při každém přihlášení ke vzdálené mašině znova a znova ťukat heslo. Spousta lidí to "vyřešila" tak, že prostě u SSH klíče to heslo zrušili. Lepší řešení je použít program ssh-agent.
Pokud si chcete přečíst spoustu zajímavých věcí, podívejte se na solaris-provozni-podminky.navajo.cz/. Dovíte se tam třeba o jávském stolním systému od firmy Slunce Microsystems.
Chcete si taky někdy odpočinout od počítače a podívat se třeba na zámek nebo do ZOO?
BSA určitě vsšichni znáte, teď jí znám i já. Konečně jsem se totiž s BSA setkal osobně.
Pro instalaci některých programů potřebuji Fedora Directory Server, ale ten není dostupý ke stažení z oficiálních stránek pro Fedora Core 5. U verze pro FC4 mi padá administrační server (využívá apache z distribuce, který je v FC5 asi moc nový). Proto jsem se rozhodl, že si pro FC5 přeložím DS ze zdrojových kódů sám. RPM balíček pro FC5 i src.rpm si můžete stáhnout z mého webu.
Po instalaci rpm balíčku je třeba spustit konfigurační skript /opt/fedora-ds/setup/setup
, který vás provede základním nastavením. a na konci vám vypíše jak se máte k LDAPu připojit pomocí konzole.
cd /opt/fedora-ds ./startconsole -u admin -a http://vodik.locnet:41391/Pokud na danou adresu namíříte web browser, tak uvidíte základní informace o serveru.
Již delší dobu se mi na notebooku nedostávalo místo, proto jsem se dokopal k tomu, abych si pořádně uklidil disk (promazal staré UML a VMWare image). Do toho vyšla Fedora 5 a tak jsem se v rámci úklidu rozhodl nainstalovat tento nový zázrak. Součástí Fedory 5 je nástroj pro virtualizaci Xen, který využiju místo UML pro testovací prostředí, do kterého budu instalovat software který potřebuju k práci.