Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Upozornění pro linuxuchtivé: Tento článek je zcela offtopic.
Přestože jsem dlouho žila v Liberci, kde je zima jak v psírně, pár let v Praze mě změnilo v zimomřivou květinku. Letošní dlouhé zimě tak čelím pořádným oblečením. Kupodivu to má zajímavé komplikace.
Jelikož jsem počítačová lemra, své zimní odění neustále optimalizuju. Běžná sestava šála, čepice a rukavice mi příliš nevyhovuje: čepici někde ztratím nebo zapomenu nejpozději po třech dnech nošení, šálu jakbysmet. Na čtyři doplňky naráz myslet nedokážu a kupovat je průměrně ob dva dny nové je i nad možnosti zaměstnance nadnárodní korporace. Celý problém se dá přitom vyřešit pomocí univerzální pomůcky, totiž velkého šátku.
Ten svůj šátek jsem si koupila na netu a pochází prý odněkud z Paňdžábu, takže mě to možná mělo trknout už předem: když si do něj zamotám hlavu a krk a vyrazím ven do mrazu, pravidelně tím budím zájem jisté skupiny o svou osobu. Ano - nemůžu přejít přes Václavák, aniž by se mě nepokusil sbalit aspoň jeden Arab nebo černoch. No, bodejť - modré oči, velká prdel a ke všemu muslimský vzhled - tomu se přece nedá odolat.
Hledáte pointu? Asi žádná není, snad jen, že pokrytci se evidentně neskrývají jen mezi přívrženci místního většinového náboženství. A abych nezapomněla: jako správná dobře vychovaná muslimka samozřejmě na otravného chlapa ani koutkem oka nepohlédnu, natož abych mu odpověděla. I když, možná dělám chybu - i na Blízkém východě jistě žije spousta schopných linuxových hackerů.
Tiskni
Sdílej:
I když, možná dělám chybu - i na Blízkém východě jistě žije spousta schopných linuxových hackerů.To bezpochyby žije, ale že by se některý procházel po Václaváku mi moc pravděpodobné nepřipadá
každé rukavice ke každému konci provázku