Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Tento blog se věnuje P2P sítím, konkrétněji jedné z nejrozšířenější větvi Direct Connect, tedy DC++. Určitě jste o tom někdy slyšeli, a hodně z Vás, včetně mne, by se bez této "pomůcky" asi neobešlo. Ale teď k věci ..
Kdysi dávno před par lety jsem se rozhodnul napsat vlastní server, využívající NMDC (NeoModus) protokol, dále jen HubSoft. Vedlo mně k tomu hlavně to, že jsem se chtěl naučit lépe programovat aplikace pro internet.
Začátky byly otřesné, pořádně jsem nevěděl co dělám, s trochou pomocí pár článků jsem to ale dotáhl až k projektu xHub. Tento se pyšní velice dobrým výkonem a velmi malými požadavky na připojení, cpu i ram.
Jenže člověk je bytost líná, tak jsem před par měsíci oprášil znalosti jazyka C++ a pustil se do zcela nové aplikace, která nese jméno LamaHub.
Název byl přidělen z principu, takže je patrné, že bude mít prvky, jenž jsou zcela pochopitelné pro začátečníka bez znalostí.
Vyznačuje se enormně malými nároky na celý hardware a spolu s kompresí dat tak činí velmi efektivní nástroj pro provozování hubu. Další vlastností je flexibilita, ta je podpořena skriptovacím jazykem Lua a pluginy, které mohou byt stejně jako skripty kdykoliv zapnuty či naopak vypnuty.
Konec přednášky, jdeme na věc !
Co budeme potřebovat ?
Potřebovat budeme hlavně nainstalované balíčky nutné ke kompilaci .. A které že to jsou ?
Tyto balíčky některé distribuce, jako třeba Gentoo už mají. U Debianu/Ubuntu je situace jiná, nainstalovat je můžete snadno:
apt-get install g++ make zlib1g-dev
Instalace nebude nijak složitá, což je prioritní.
Nyní uvedu celý instalační postup nezávislý na distribuci ...
Zákrok budeme provádět pod uživatelem zvaným root, neboli administrátor. Celý tento postup musí být psán postupně, jak je psán o řádek níže.
cd
Přesuneme se do domovského adresáře uživatele root (složka '/root')
wget http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/lamahub/LamaHub-0.0.5.5.tar.gz
Tímto stáhneme archív se zdrojovým kódem aplikace LamaHub.
gunzip LamaHub-0.0.5.5.tar.gz
Extrahujeme gzip (část archívu).
tar xvf LamaHub-0.0.5.5.tar
Nyní se rozbalí celý balíček.
cd 0.0.5.5
Vstoupíme do složky se zdrojovým kódem.
make
Nejdůležitější bod - kompilace, tedy překlad zdrojového kódu.
./server prezdivka heslo
Zde si vytvoříme účet správce hubu, tedy ten nejhodnotnější, poslouží nám k ovládání celého hubu. Na místo 'prezdivka' napiste váš nick, který na DC++ používáte. Jeste si vymyslete nejaké heslo, a nahraďte jim slovo v příkazu 'heslo'.
./server
Spustí hubsoft, a vy se můžete připojit přez DC++ clienta (klasicky port 411). Je-li vaše práce správně odvedena, mnělo by se vám zobrazit něco takového:
> init () -> OK
> started on port -> 411
Jestli vyskočí nějaký ERROR, zkontrolujte zda spouštíte aplikaci jako root, nebo zda není port 411 obsazen jinou aplikací.
Pokud hodláte spustit hub na pozadí, budete nuceni použít argument -d
Takže hub spustíte takto: ./server -d
Jediná nevýhoda tohohle spuštění je, že neuvidíte je-li vše v pořádku, tedy žádné hlášení. Takže je lepší na poprvé hub spustit klasickým způsobem ;)
Toť je celý postup .. Pokud jste zaznamenali při nekterém kroku jakoukoli chybu, byla vaše snaha marná, nesnažte se ji ignorovat, postup dále nebude fungovat.
V tom lepším případě se na hub budete moci připojit, a můžete začít nastavovat. Asi si řeknete jak na to ?!help na hlavním chatu, jež vám prozradí všechny dostupné příkazy (před ně se zadává vykřičník či znak plus)
Tiskni
Sdílej:
tar -xvzf LamaHub-0.0.4.9.tar.gz
Opravdu to musí běžet s rootovskými právy?
Nebylo by v tom případě lepší dodat script co to pustí v chrootu?