Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tento blog se věnuje P2P sítím, konkrétněji jedné z nejrozšířenější větvi Direct Connect, tedy DC++. Určitě jste o tom někdy slyšeli, a hodně z Vás, včetně mne, by se bez této "pomůcky" asi neobešlo. Ale teď k věci ..
Kdysi dávno před par lety jsem se rozhodnul napsat vlastní server, využívající NMDC (NeoModus) protokol, dále jen HubSoft. Vedlo mně k tomu hlavně to, že jsem se chtěl naučit lépe programovat aplikace pro internet.
Začátky byly otřesné, pořádně jsem nevěděl co dělám, s trochou pomocí pár článků jsem to ale dotáhl až k projektu xHub. Tento se pyšní velice dobrým výkonem a velmi malými požadavky na připojení, cpu i ram.
Jenže člověk je bytost líná, tak jsem před par měsíci oprášil znalosti jazyka C++ a pustil se do zcela nové aplikace, která nese jméno LamaHub.
Název byl přidělen z principu, takže je patrné, že bude mít prvky, jenž jsou zcela pochopitelné pro začátečníka bez znalostí.
Vyznačuje se enormně malými nároky na celý hardware a spolu s kompresí dat tak činí velmi efektivní nástroj pro provozování hubu. Další vlastností je flexibilita, ta je podpořena skriptovacím jazykem Lua a pluginy, které mohou byt stejně jako skripty kdykoliv zapnuty či naopak vypnuty.
Konec přednášky, jdeme na věc !
Co budeme potřebovat ?
Potřebovat budeme hlavně nainstalované balíčky nutné ke kompilaci .. A které že to jsou ?
Tyto balíčky některé distribuce, jako třeba Gentoo už mají. U Debianu/Ubuntu je situace jiná, nainstalovat je můžete snadno:
apt-get install g++ make zlib1g-dev
Instalace nebude nijak složitá, což je prioritní.
Nyní uvedu celý instalační postup nezávislý na distribuci ...
Zákrok budeme provádět pod uživatelem zvaným root, neboli administrátor. Celý tento postup musí být psán postupně, jak je psán o řádek níže.
cd
Přesuneme se do domovského adresáře uživatele root (složka '/root')
wget http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/lamahub/LamaHub-0.0.5.5.tar.gz
Tímto stáhneme archív se zdrojovým kódem aplikace LamaHub.
gunzip LamaHub-0.0.5.5.tar.gz
Extrahujeme gzip (část archívu).
tar xvf LamaHub-0.0.5.5.tar
Nyní se rozbalí celý balíček.
cd 0.0.5.5
Vstoupíme do složky se zdrojovým kódem.
make
Nejdůležitější bod - kompilace, tedy překlad zdrojového kódu.
./server prezdivka heslo
Zde si vytvoříme účet správce hubu, tedy ten nejhodnotnější, poslouží nám k ovládání celého hubu. Na místo 'prezdivka' napiste váš nick, který na DC++ používáte. Jeste si vymyslete nejaké heslo, a nahraďte jim slovo v příkazu 'heslo'.
./server
Spustí hubsoft, a vy se můžete připojit přez DC++ clienta (klasicky port 411). Je-li vaše práce správně odvedena, mnělo by se vám zobrazit něco takového:
> init () -> OK
> started on port -> 411
Jestli vyskočí nějaký ERROR, zkontrolujte zda spouštíte aplikaci jako root, nebo zda není port 411 obsazen jinou aplikací.
Pokud hodláte spustit hub na pozadí, budete nuceni použít argument -d
Takže hub spustíte takto: ./server -d
Jediná nevýhoda tohohle spuštění je, že neuvidíte je-li vše v pořádku, tedy žádné hlášení. Takže je lepší na poprvé hub spustit klasickým způsobem ;)
Toť je celý postup .. Pokud jste zaznamenali při nekterém kroku jakoukoli chybu, byla vaše snaha marná, nesnažte se ji ignorovat, postup dále nebude fungovat.
V tom lepším případě se na hub budete moci připojit, a můžete začít nastavovat. Asi si řeknete jak na to ?!help
na hlavním chatu, jež vám prozradí všechny dostupné příkazy (před ně se zadává vykřičník či znak plus)
Tiskni
Sdílej:
tar -xvzf LamaHub-0.0.4.9.tar.gz
Opravdu to musí běžet s rootovskými právy?
Nebylo by v tom případě lepší dodat script co to pustí v chrootu?