Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Tento blog se věnuje P2P sítím, konkrétněji jedné z nejrozšířenější větvi Direct Connect, tedy DC++. Určitě jste o tom někdy slyšeli, a hodně z Vás, včetně mne, by se bez této "pomůcky" asi neobešlo. Ale teď k věci ..
Kdysi dávno před par lety jsem se rozhodnul napsat vlastní server, využívající NMDC (NeoModus) protokol, dále jen HubSoft. Vedlo mně k tomu hlavně to, že jsem se chtěl naučit lépe programovat aplikace pro internet.
Začátky byly otřesné, pořádně jsem nevěděl co dělám, s trochou pomocí pár článků jsem to ale dotáhl až k projektu xHub. Tento se pyšní velice dobrým výkonem a velmi malými požadavky na připojení, cpu i ram.
Jenže člověk je bytost líná, tak jsem před par měsíci oprášil znalosti jazyka C++ a pustil se do zcela nové aplikace, která nese jméno LamaHub.
Název byl přidělen z principu, takže je patrné, že bude mít prvky, jenž jsou zcela pochopitelné pro začátečníka bez znalostí.
Vyznačuje se enormně malými nároky na celý hardware a spolu s kompresí dat tak činí velmi efektivní nástroj pro provozování hubu. Další vlastností je flexibilita, ta je podpořena skriptovacím jazykem Lua a pluginy, které mohou byt stejně jako skripty kdykoliv zapnuty či naopak vypnuty.
Konec přednášky, jdeme na věc !
Co budeme potřebovat ?
Potřebovat budeme hlavně nainstalované balíčky nutné ke kompilaci .. A které že to jsou ?
Tyto balíčky některé distribuce, jako třeba Gentoo už mají. U Debianu/Ubuntu je situace jiná, nainstalovat je můžete snadno:
apt-get install g++ make zlib1g-dev
Instalace nebude nijak složitá, což je prioritní.
Nyní uvedu celý instalační postup nezávislý na distribuci ...
Zákrok budeme provádět pod uživatelem zvaným root, neboli administrátor. Celý tento postup musí být psán postupně, jak je psán o řádek níže.
cd
Přesuneme se do domovského adresáře uživatele root (složka '/root')
wget http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/lamahub/LamaHub-0.0.5.5.tar.gz
Tímto stáhneme archív se zdrojovým kódem aplikace LamaHub.
gunzip LamaHub-0.0.5.5.tar.gz
Extrahujeme gzip (část archívu).
tar xvf LamaHub-0.0.5.5.tar
Nyní se rozbalí celý balíček.
cd 0.0.5.5
Vstoupíme do složky se zdrojovým kódem.
make
Nejdůležitější bod - kompilace, tedy překlad zdrojového kódu.
./server prezdivka heslo
Zde si vytvoříme účet správce hubu, tedy ten nejhodnotnější, poslouží nám k ovládání celého hubu. Na místo 'prezdivka' napiste váš nick, který na DC++ používáte. Jeste si vymyslete nejaké heslo, a nahraďte jim slovo v příkazu 'heslo'.
./server
Spustí hubsoft, a vy se můžete připojit přez DC++ clienta (klasicky port 411). Je-li vaše práce správně odvedena, mnělo by se vám zobrazit něco takového:
> init () -> OK
> started on port -> 411
Jestli vyskočí nějaký ERROR, zkontrolujte zda spouštíte aplikaci jako root, nebo zda není port 411 obsazen jinou aplikací.
Pokud hodláte spustit hub na pozadí, budete nuceni použít argument -d
Takže hub spustíte takto: ./server -d
Jediná nevýhoda tohohle spuštění je, že neuvidíte je-li vše v pořádku, tedy žádné hlášení. Takže je lepší na poprvé hub spustit klasickým způsobem ;)
Toť je celý postup .. Pokud jste zaznamenali při nekterém kroku jakoukoli chybu, byla vaše snaha marná, nesnažte se ji ignorovat, postup dále nebude fungovat.
V tom lepším případě se na hub budete moci připojit, a můžete začít nastavovat. Asi si řeknete jak na to ?!help
na hlavním chatu, jež vám prozradí všechny dostupné příkazy (před ně se zadává vykřičník či znak plus)
Tiskni
Sdílej:
tar -xvzf LamaHub-0.0.4.9.tar.gz
Opravdu to musí běžet s rootovskými právy?
Nebylo by v tom případě lepší dodat script co to pustí v chrootu?