Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
#!/system/bin/sh mount -o bind /system/bin /data/bin2 mount -o bind /data/bin2 /system/binA najdi si nějaký autostarter, který ti to po startu připojí. A ještě k tomu PATH a busybox, najdi si někde binárku bashe, nakopíruj ji někam (/data/bin3) a pak můžeš udělat si v /data/bin3 skriptík pojmenovaný třeba b
#!/system/bin/sh bash --rcfile /sdcard/.bashrca v /sdcard/.bashrc budeš mít samozřejmě správný PATH, který ti upředností /data/busybox nad těmi default nástroji, ale zbytek systému bude mít za default je, takže se to nebude mlátit. Tímhle jsem spíše chtěl ukázat, že se i se zamklou NAND dá celkem slušně vyžít
První věc, která mě zaskočila, byla že aplikace se vůbec neptají, jestli a na co se mohou připojit. V systému se zkrátka neustále kdesi cosi snaží připojit k Internetu a jednoduše se využije to, co je zrovna k dispozici.to snad lze zakázat nějakou další aplikací ne? V zahraničí to bude jistě nutnost toto chcípnout.
root určitě potřeba není, když se všemožně snaží zakázat k němu přístup. Musím uznat, že právě jsem si přes ten web zařízení zamknul a vůbec nic se nestalo, geolokace také nic. Třeba je to jen přechodně rozbité...
Podle jiného zdroje by to fungovat mělo.
Tiskni
Sdílej: