Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Za 250 dolarů získáte laptop s 15,6palcovým displejem (rozlišení 1 366 × 768 pixelů) s LED podsvícením a technologií Truelife poháněný dvoujádrovým procesorem Intel Celeron N2840. Mezi další hardwarovou výbavu patří 4 GB DDR3L RAM, 500 GB pevný disk a integrovaná grafická karta Intel HD Graphics. Uživatele jistě potěší také plnohodnotná klávesnice s numerickou klávesnicí, která je podle výrobce odolná proti polití.
Dále nechybí 720p webkamera, mikrofon, 802.11bgn Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Co se týká dostupných portů, k dispozici je jack na sluchátka/mikrofon, 1x HDMI 1.4a, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0 a slot na SD karty. Rozměry laptopu jsou 21,7 mm x 380 mm x 260 mm, váha činí 2,14 kg. Baterii Dell zvolil 40Wh 4článkovou (je vyměnitelná). O zvuk se starají 2 reproduktory s technologií Waves MaxxAudio.
Pokud byste chtěli Inspiron 15 3000 series Ubuntu Edition s vyšším výkonem a jste ochotni si připlatit třicet dolarů (v přepočtu cca 700 Kč), můžete si laptop pořídit v konfiguraci s čtyřjádrovým procesorem Intel Pentium N3540. Na laptopu je předinstalováno Ubuntu verze 14.04 SP1.
Kdy Inspiron 15 3000 Series Laptop Ubuntu Edition dorazí do České republiky a jaká bude jeho cena, zatím není jasné.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Prý ho plánují i na technimax.cz, ale zatím nemají dostatek kusů skladem, aby ho mohly nabídnout. V čem je lepší Inspiron oproti latitude řadě?
"Uživatele jistě potěší také plnohodnotná klávesnice s numerickou klávesnicí"
To tedy nevím proč, já to považuji za něco absolutně nepoužitelného, na čem se nedá rozumě psát, pokud tedy nepraktikujete metodu "orel". To je největší tragédií dnešních laptopů, že neseženete žádný s rozumnou klávesnicí. Poslední použitelný laptop byl asi ThinkPad W520 a pak už nic.
Každopádně než tento střep od Dellu, tak je lepší pořídit si z bazaru třeba ThinkPad T61 s displejem s vysokým rozlišením, což se hravě vleze do pěti tisíc a vrazit do něj SSD, takový laptop udělá daleko lepší službu. Kompatibilita s Linuxem 100% a v pohodě utáhne jak nejnovější 64bit distro s moderním akcelerovaným desktopem jako KDE5,tak nejnovější Widle, pokud o nich někdo z nějakého důvodu touží.
…nebo racionálně uvažující člověk.Co je na mé úvaze „víc stejně nevidím, tak mi stačí 1366x768“ neracionálního?
Pokračuj zbytkem komentáře. Jinak…
Co je na mé úvaze „víc stejně nevidím, tak mi stačí 1366x768“ neracionálního?
„Víc stejně nevidím“ znamená „nepoznám vyhlazené písmo“?
Když jsi slepý jak patrona, proč si pořizuješ tak malý displej?
K čemu je dobrý poměr stran 16:9 – kromě moderních her/videa (a to jak kdy)?
K poslednímu bodu: Před časem jsem si hledal něco k ideální délce řádku (typografie, psychologie) a posléze k velikosti zorného pole. Konfigurace plochy s poměrem stran 3:2 (dá se jako 3:4) nebo 16:10 rozděleným na poloviny vycházela nejlépe. BTW z Wikipedie:
For viewing documents in A4 paper size (which has a 1.41:1 aspect ratio), whether in landscape mode or two side-by-side in portrait mode, 4:3 or 16:10 fits best. For photographs in the standard 135 film and print size (with a 3:2 aspect ratio), 16:10 fits best; for photographs taken with consumer-level digital cameras, 4:3 fits perfectly.
Because of the different ratio, a 16:9 computer monitor will have a smaller area than a 4:3 computer monitor of the same advertised size.
„Víc stejně nevidím“ znamená „nepoznám vyhlazené písmo“?V terminálu nevyhlazuju vůbec, v ostatních aplikacích mám grayscale a přijde mi to dostačující. Vyšší rozlišení bych asi ocenil jenom u Wiresharku a kdybych reverzoval tak v IDA.
Když jsi slepý jak patrona, proč si pořizuješ tak malý displej?Protože na občasné mobilní použití nebudu nosit 17" notebook. (btw. 15,6" není u notebooku malý displej)
K čemu je dobrý poměr stran 16:9 – kromě moderních her/videa (a to jak kdy)?K hovnu (na tomto konkrétním stroji). Jinde umožňuje vyrobit menší notebook, protože klávesnice je defaultně širokoúhlá.
V terminálu nevyhlazuju vůbec, v ostatních aplikacích mám grayscale a přijde mi to dostačující.
Já zapomněl, že jsem na AbcLinuxu…
Protože na občasné mobilní použití nebudu nosit 17" notebook. (btw. 15,6" není u notebooku malý displej)
15,6 palce při 16:9 je zhruba stejně vysoké jako 14" při 16:10 nebo 12" při 4:3. Je to sotva šest let, co jsem používat Dell Latitude D400/D410 s 12" displejem 1024×768 jako svůj primární stroj. To bylo malé. RIP krční páteř.
Jinde umožňuje vyrobit menší notebook, protože klávesnice je defaultně širokoúhlá.
Pokud budu pokračovat ve stejné úvaze, pak je tyč menší než dlaždice. Jenže on i ten druhý rozměr, který zmiňuju výš, hraje roli. Např. v komfortu používání nebo užitečnosti k zobrazování dat. Nakonec, i ta záda, na která si strkám batoh s tím laptopem, mají nějaký poměr stran (v průměru se blíží k 3:2 AFAIK, popř. až 1:1 u obézní části populace).
Ale ano, Sony Vaio P se mi pro určité účely líbí.
jako svůj primární strojTady bude asi problém/důvod nedorozumění.
OmylTo, tvuj uzitek z daneho produktu (parametru produktu) neni dostatecny, neznamena, ze bude dostatecny pro nekoho jineho. Jsou lide, kterym dane rozliseni vyhovuje (dostacuje) a tato diskuse je toho dukazem. Zkus si uvedomit, ze tve nazory nejsou pro ostatni etalonem. Tve nazory jsou jen nazory studenta verejne statem financovane skoly. :-P Btw uz jsi dostudoval?
proc by nemel existovat kdyz 90% uzivatelum ten vykon i rozliseni bude stacit ?
Irelevantní. Uživatel si může jednou za vícenásobnou dobu pořídit snad kvalitnější stroj, čímž se vícenásobně sníží objem elektrošrotu na konci řetězce.
Mně třeba výkonově v zásadě stačí mé šest let staré Tablet PC.
Nejde přece zdaleka jenom o „čistší planetu“, ačkoliv s tím souvisí, že nevíme, kdo bude v budoucnu držet přístup ke zdrojům, a je tu otázka např. vyčerpání půdy a dostupnosti pitné vody.
Např. můžu strávit méně času/energie nákupy (včetně hledání podkladů pro informované rozhodnutí) a více jinak.
Chvili mi take trvalo pochopit co rikal nas ucitel, ze tim ze nesetrime papirem vlastne pomahame lesu. Je to protoze se pak vyplati sazet stromy a podnikat v oboru lesnictvi.
Eh, smrková monokultura i tam, kde nemá co dělat?
vyporadat s elektroodpadem prostrednictvim recyklace.Jiste, posleme to do Ciny, hlavne ze svincik a znicene prostredi je jinde, viz treba Guiyu.
Jen tak namátkou:
http://www.parts-people.com/index.php?action=item&id=15748
http://www.parts-people.com/index.php?action=item&id=16241
Jsou to různé displeje, ale asi nebudu sám, kdo radši z nedostatku nabídky koupí lesklý fullhd display než "hd" odpad. A dobře tedy, rozdíl 20 dolarů je neomlouvá.
Co se týče trolla a netrolla, zameť si před vlastním prahem.
jde totiz at se ti to libi nebo ne o aktualne nejprodavanejsi rozliseni v masovem meritku prave u BFU
Důkaz davem, který neříká nic o tom, zda ta implikace náhodou nejde opačným směrem.
A zadek si utirate navonenym hedvabim, ze?
Doporučuje se používat vodu.