Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Oč jsou fonony lepší než dodávka energie ve formě tepla? Vědecké publikování funguje divně, i v přírodních vědách. Lepší paměťové buňky na bázi chalkogenidů. Hrátky s hypnózou. Chytré boty. Trojité fermiony.
E-government v časech pandemie selhal. SAP rozšiřuje největší celosvětovou síť podniků. Víceúčelová aplikace SAP Fiori od Atosu. Mají státní orgány vstupovat do soukromých interních systémů? Pro rychlost i jistotu.
Další 2D uhlík, tentokrát s vlastnostmi kovu. Vlákna temné hmoty propojují galaxie. Krystal vzniká v mnoha krocích. Superzářivý světelný zdroj na bázi 2D polovodičů. Skok ve výzkumu házení žabek. Hrátky s hypnózou, i o prvočíslech. Proč se v bohatých zemích zastavuje růst populace.
Western Digital se zaměřuje na profesionály a výkon. Nejbezpečnější komunikační platforma? Novinky operačního systému FortiOS 7.0. Budoucnost moderní ochrany dat na VeeamON 2021. 60 % serverů se již prodává do cloudu. Jak se mění role CIO.
Rychlé přepínání optických počítačů. Krmení černých děr. Geny masožravých rostlin v zemědělských plodinách. Membrány z oxidu grafenu pro dělení směsí. Dýchání zadkem. Částice slunečního větru chycené v jádru Země. Podivné poměry železa a niklu v kometách. Nový mikroskop dokáže zobrazit pohyblivý hologram.
Motorola – atraktivní mobily i pro byznys. Rozšířené portfolio firewallů SonicWall. Pomůže multicloud nastartovat ekonomiku?
A další fyzikální podivnosti, třeba WARPový pohon. Inovace baterií. Vzdálené zaplétání qubitů. Jak naučit umělou inteligenci poznat mimozemský život. Elektromagnetická levitace. Mandelbrotova mapa. Měli bychom kvůli oteplování sypat do oceánů hliník?
Dell má nízkonákladové úložiště PowerStore 500. Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení. Hackerské gangy jsou efektivnější. Pračka síťového provozu Cloudflare. Centra služeb míří do ČR kvůli lidem a poloze.
Střídavý Josephsonův jev a kvantové tečky. Strojové učení mělo podpořit hypotézu o vesmíru jako simulaci. Drony by mohly hasit požáry v mrakodrapech. V Bulharsku se spouští nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě. Historie čísla Pí.
ERP pro kvalitní výrobu potravin. Víte, jak vyřešit hlavolamy služby Active Directory? Digitální Estonsko je atraktivnější než průmyslové Česko. Výdaje na zabezpečení v Evropě i letos porostou. Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun.
Dočkáme se nových technologií těžby mědi? Beryllonitren, další zajímavý 2D materiál. Nejistoty kolem reionzizace vesmíru. Gravitační vlny by mohly poskytnout další metodu pro určení Hubbleovy konstanty. Hvězdy z antihmoty.
VMware přichází s prací odkudkoliv. Red Hat prezentoval linuxovou platformu pro silniční vozidla. Co podle Dellu přinese druhá polovina roku 2021?. Možnost výkonu práce ze zahraničí by zvýšila českou konkurenceschopnost. Cloudový trh dál pevně ovládají hlavní hráči. Nasazení aplikace za týden.
Obrábění laserem zastudena. Jak se materiály smršťují a roztahují. Exoplanety jako detektory temné hmoty. Většina vodních světů je pod ledem. Pohled na vlastní tvář nás potěší. Vodíkové křehnutí. Život v jednom pohlaví.
DevOps není osamocené: Co všechno zahrne model XOps. Hyperškálovaných datových center přibývá, Evropa ztrácí. VPS je perfektní volba pro provozovatele webových stránek i pro firmu. Historie vyhledávání prý o člověku vypovídá víc než účty.
Kapalné krystaly budoucnosti. Feroelektrické supermřížky. Temná hmota. Tanec černých děr ukazuje řadu relativistických efektů. Podléhají psi optickým iluzím podobně jako lidé? Mimozemský prach na Zemi. Kyslík v atmosféře exoplanet a život.
Software pro evidenci docházky. Lockdown v Evropě má ještě letos prudce zvyšovat poptávku po PC.
Inovované baterie. Stlačování protonů. Jak z průsvitného materiálu udělat průhledný. Těžká voda má sladkou chuť. Nejstarší genom moderního člověka. Bakterie jako živá fosílie.
HPE přichází s novými procesory AMD EPYC 7003. Cisco představuje budoucnost bez hesel. Serverový trh se zotavuje jen zvolna.
Nová verze minimálního organismu: 492 genů. Hexagonální syntetický diamant. Genetický doping sportovců. Magnetismus temné hmoty. Černé díry střední velikosti.
Index Tiobe: Python roste na úkor Javy. Mezery v ochraně dat a SLA. Střednědobý výhled na IT bezpečnost. CorelDraw Graphic Suite 2021 – tři nové důvody proč ji koupit. Nejdůležitější trendy v oblasti bezpečnosti a řízení rizik. Bezpečný set nejen pro domácí kancelář od Dellu. FortiGuard hlásí výrazný posun kybernetických hrozeb.
V CERNu potvrdili nečekaný rozdíl mezi elektrony a miony. O čem se zdá chobotnicím? Robot z lega jako hudební virtuos. Rekordně účinný termoelektrický materiál. Jedlé hologramy. Magnetická pole černých děr. Věda a koronavirus: co rozhoduje o úspěchu mutace.
Kam kráčí tisk? Pandemická opatření negativně ovlivnila prodej smartphonů v zemích V4. Ve čtvrtině českých firem neumožňuje síť plnohodnotnou práci na dálku. Dvakrát nový Fujitsu Lifebook pro rok 2021. Možnost identifikovat zákazníky na dálku už i v Česku!
Vědci zkoumali, zda dvojvrstvý grafen patří mezi konvenční, nebo nekonvenční supravodiče. Algoritmy s kvantovou nadvládou. ´Oumuamua byla asi ze zmrzlého dusíku. Černá díra modelovaná ve vaně.
Při pokusech o obnovu selhává 58 % záloh dat. Nová generace serverů PowerEdge pro AI a edge computing. OKI C650: Nejmenší výkonná barevná A4 tiskárna na světě. HPE se SimpliVity posiluje v edge computingu. 3D tisk umožní lepší design, zvládne i lesk. Nejčastější hrozby dneška. Stačí antivirus?
Jak funguje infrastruktura kvantových sítí? Záhady dvouštěrbinového experimentu: proč foton neprochází třemi štěrbinami současně? Po borofenu přichází borofan. Gravitační vlny starší než reliktní záření. Může primordiální černá díra vyžrat neutronovou hvězdu? Problém tří trojmocí.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: