Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
Ovládat elektrickou vodivost materiálů je možné také jejich přepínáním mezi 2D a 3D formou. V mracích Venuše to na život moc nevypadá. Otázka páté základní interakce. Horizont černých děr se po srážce zvětšil. COVID-19 se podle matematických modelů začal šířit dříve, než se předpokládá.
I u staršího softwaru se vyplatí investovat do optimalizace. Sečteno a podtrženo: loňský účet za cloud je 312 miliard dolarů. Lenovo ukázalo nový X1 Extreme a další novinky. Jaká bezpečnostní rizika hrozí při práci na dálku? Každému se líbí štěňátka. HPE inovuje cloudovou platformu GreenLake. Ochrana IT v nemocnicích.
Ostravská Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. Tripletový supravodič neexistuje. Nadýchaný grafen tlumí zvuk. Kde se bere asymetrie mezi minulostí a budoucností. Najdeme obrazy gravitačních vln vytvořené gravitační čočkou? Únik viru COVID-19 z laboratoře znovu ve hře.
Inovativní byznysový mobil Motorola moto g100. Veeam umí zálohovat Kubernetes v cloudu. Výdaje na ICT v ČR letos vzrostou o 3,7 procenta. Z 10 nejhodnotnějších značek světa je jich 8 z IT.
Jaká je celková hmotnost koronavirů? Temná hmota. Kvark-gluonové plazma. Fotbal a náhoda. Umělá inteligence vylepšuje barevný 3D tisk.
20. červen je Světový den Wi-Fi. Lenovo má nová Péčka. Roste počet útoků zacílených na vzdálené pracovníky. Kam jde IT a kam Veeam? Helios pro pomoc dětem. Kyberútoky i bez znalostí.
Neurologie a otázka svobodné vůle. Senzory z mikrodiamantů. Zachytili astronomové kvarkovou hvězdu? Magnetické nanočástice těží z vody lithium. Psychedelické drogy zbavené halucinogenních účinků. Robopes Spot na ČVUT. Měsíce bludných planet.
Inverzní design umožňuje návrh magnonových systémů na míru. Bosch v Drážďanech otevírá továrnu na wafery. Cisco má nové servery UCS X-Series pro hybridní cloud. Kubernetes používají podniky dvakrát častěji než před rokem. DevOps lze realizovat i v režimu on-premise. Zlomte srdce hackerům. Jak je to s platbami za ransomware.
Oč jsou fonony lepší než dodávka energie ve formě tepla? Vědecké publikování funguje divně, i v přírodních vědách. Lepší paměťové buňky na bázi chalkogenidů. Hrátky s hypnózou. Chytré boty. Trojité fermiony.
E-government v časech pandemie selhal. SAP rozšiřuje největší celosvětovou síť podniků. Víceúčelová aplikace SAP Fiori od Atosu. Mají státní orgány vstupovat do soukromých interních systémů? Pro rychlost i jistotu.
Další 2D uhlík, tentokrát s vlastnostmi kovu. Vlákna temné hmoty propojují galaxie. Krystal vzniká v mnoha krocích. Superzářivý světelný zdroj na bázi 2D polovodičů. Skok ve výzkumu házení žabek. Hrátky s hypnózou, i o prvočíslech. Proč se v bohatých zemích zastavuje růst populace.
Western Digital se zaměřuje na profesionály a výkon. Nejbezpečnější komunikační platforma? Novinky operačního systému FortiOS 7.0. Budoucnost moderní ochrany dat na VeeamON 2021. 60 % serverů se již prodává do cloudu. Jak se mění role CIO.
Rychlé přepínání optických počítačů. Krmení černých děr. Geny masožravých rostlin v zemědělských plodinách. Membrány z oxidu grafenu pro dělení směsí. Dýchání zadkem. Částice slunečního větru chycené v jádru Země. Podivné poměry železa a niklu v kometách. Nový mikroskop dokáže zobrazit pohyblivý hologram.
Motorola – atraktivní mobily i pro byznys. Rozšířené portfolio firewallů SonicWall. Pomůže multicloud nastartovat ekonomiku?
A další fyzikální podivnosti, třeba WARPový pohon. Inovace baterií. Vzdálené zaplétání qubitů. Jak naučit umělou inteligenci poznat mimozemský život. Elektromagnetická levitace. Mandelbrotova mapa. Měli bychom kvůli oteplování sypat do oceánů hliník?
Dell má nízkonákladové úložiště PowerStore 500. Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení. Hackerské gangy jsou efektivnější. Pračka síťového provozu Cloudflare. Centra služeb míří do ČR kvůli lidem a poloze.
Střídavý Josephsonův jev a kvantové tečky. Strojové učení mělo podpořit hypotézu o vesmíru jako simulaci. Drony by mohly hasit požáry v mrakodrapech. V Bulharsku se spouští nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě. Historie čísla Pí.
ERP pro kvalitní výrobu potravin. Víte, jak vyřešit hlavolamy služby Active Directory? Digitální Estonsko je atraktivnější než průmyslové Česko. Výdaje na zabezpečení v Evropě i letos porostou. Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun.
Dočkáme se nových technologií těžby mědi? Beryllonitren, další zajímavý 2D materiál. Nejistoty kolem reionzizace vesmíru. Gravitační vlny by mohly poskytnout další metodu pro určení Hubbleovy konstanty. Hvězdy z antihmoty.
VMware přichází s prací odkudkoliv. Red Hat prezentoval linuxovou platformu pro silniční vozidla. Co podle Dellu přinese druhá polovina roku 2021?. Možnost výkonu práce ze zahraničí by zvýšila českou konkurenceschopnost. Cloudový trh dál pevně ovládají hlavní hráči. Nasazení aplikace za týden.
Obrábění laserem zastudena. Jak se materiály smršťují a roztahují. Exoplanety jako detektory temné hmoty. Většina vodních světů je pod ledem. Pohled na vlastní tvář nás potěší. Vodíkové křehnutí. Život v jednom pohlaví.
DevOps není osamocené: Co všechno zahrne model XOps. Hyperškálovaných datových center přibývá, Evropa ztrácí. VPS je perfektní volba pro provozovatele webových stránek i pro firmu. Historie vyhledávání prý o člověku vypovídá víc než účty.
Kapalné krystaly budoucnosti. Feroelektrické supermřížky. Temná hmota. Tanec černých děr ukazuje řadu relativistických efektů. Podléhají psi optickým iluzím podobně jako lidé? Mimozemský prach na Zemi. Kyslík v atmosféře exoplanet a život.
Software pro evidenci docházky. Lockdown v Evropě má ještě letos prudce zvyšovat poptávku po PC.
Inovované baterie. Stlačování protonů. Jak z průsvitného materiálu udělat průhledný. Těžká voda má sladkou chuť. Nejstarší genom moderního člověka. Bakterie jako živá fosílie.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: