Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Grafen vrací do hry pevné disky, hustota dat může vzrůst až 10krát. Hlavní chyby digitální transformace. Kontejnery jsou klíčová technologie při vývoji podnikových aplikací. Co prozradí myš.
Kvantové spinové kapaliny. Delší dolet dronů díky palivovým článkům. Po 12 letech ukončuje provoz český tokamak COMPASS. Odhady hmotností černých děr. Pozornost si zaslouží i měsíce Uranu.
Bezpečnostní specialisté čelí stresu a vyhoření. Závislost zákazníků na aplikacích a digitálních službách vzrostla. Vývojáři jsou pro podniky stále důležitější. Pozice IT oddělení ve firmách posiluje, šéfové IT mají důležitou roli na jednáních vedení.
Národní kvantová infrastruktura. Oxid grafenu pro čištění vody. Zemětřesení na Saturnu rozklepávají prstence. Nitrid boru vs. grafen. Kde se bere hmotnost protonu. Nejstarší mince. Co s českým lithiem.
Nadějná varianta oxidu železa pro sítě 6G. Cesta za inteligentními úložišti a zase zpátky. Automatizované tiskárny přinesou dobu bezzásahovou. Lidé chatboty stále nemusí, ale chybu jim odpustí snadněji.
Spinové ledy. Elektridy z uhlíku. Filmy na bázi grafenu. Gravitační vlny by mohly jít zachytit i ze samotné neutronové hvězdy. Babylonská trigonometrie. Obyvatelné planety u červených trpaslíků. Multisvazkové obrábění lasery.
Za umělou inteligenci letos podniky utratí 342 miliard dolarů. Digitální dvojčata nebudou pro každého. Technologie se staly víc než jen debatou o IT.
Tcc+, zatím nejstabilnější známý exotický hadron. Jezera pod póly Marsu asi nebudou. Temná hmota místo černé díry. Hmotnější neutronová hvězda je stejně velká.
Pro výrobní firmy je klíčová monetizace dat. Fortinet rozšiřuje funkce řešení FortiEDR. Z velkých dat se stanou malá a široká.
Exotická supravodivost ve třívrstvém grafenu. V CERNu objevili novou částici Odderon. Gravitační zakřivení umožňuje vidět za černou díru. Magnet hýbe kapalinou. Voda v atmosféře Ganymedu. Kovová voda.
Top 10 programovacích jazyků: jak dopadne spojení více žebříčků. Bezhotovostní platby jsou hlavním zdrojem klientských dat. Trh s PC rostl, Lenovo předstihuje HP
První 2D magnet fungující při pokojové teplotě. První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR. První česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech. Grafen a superkondenzátory. Vznik exoměsíců. Černé díry a temná hmota.
Modernizovaný Dell EMC VxRail s vyšším výpočetním výkonem a flexibilnějším úložištěm. Rojová inteligence přináší do strojového učení decentralizaci a anonymizaci dat. Kvantové počítače – jak vybírat poskytovatele? Sophos: ransomware nejvíce zasáhl sektor vzdělávání. České školství vychovává málo softwarových inženýrů.
Elektřinu lze sbírat i z potu. Uhlíkové nanotrubičky jako elektřina, bez drátů i baterie. Koronavirus a HIV. Jak vzniklo Oortovo mračno.
Umělá inteligence pomůže přetíženým tísňovým linkám. 750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří. Serverový trh rostl slušně.
Elektronový krystal z běžného polovodiče. Metan budí pozornost nejen na Marsu, ale i na Enceladu. Hvězdokupa obsahující příliš mnoho černých děr. Nejmenší bílý trpaslík je současně nejtěžší. Temná energie a symmetronová pole. Magnetické víry skyrmiony lze ovládat i laserem. Telomeráza: původ „enzymu nesmrtelnosti“.
Gartner čeká rychlý růst trhu s nástroji pro hyperautomatizaci. Android: zabezpečení od Googlu stále nestačí.
Ovládat elektrickou vodivost materiálů je možné také jejich přepínáním mezi 2D a 3D formou. V mracích Venuše to na život moc nevypadá. Otázka páté základní interakce. Horizont černých děr se po srážce zvětšil. COVID-19 se podle matematických modelů začal šířit dříve, než se předpokládá.
I u staršího softwaru se vyplatí investovat do optimalizace. Sečteno a podtrženo: loňský účet za cloud je 312 miliard dolarů. Lenovo ukázalo nový X1 Extreme a další novinky. Jaká bezpečnostní rizika hrozí při práci na dálku? Každému se líbí štěňátka. HPE inovuje cloudovou platformu GreenLake. Ochrana IT v nemocnicích.
Ostravská Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. Tripletový supravodič neexistuje. Nadýchaný grafen tlumí zvuk. Kde se bere asymetrie mezi minulostí a budoucností. Najdeme obrazy gravitačních vln vytvořené gravitační čočkou? Únik viru COVID-19 z laboratoře znovu ve hře.
Inovativní byznysový mobil Motorola moto g100. Veeam umí zálohovat Kubernetes v cloudu. Výdaje na ICT v ČR letos vzrostou o 3,7 procenta. Z 10 nejhodnotnějších značek světa je jich 8 z IT.
Jaká je celková hmotnost koronavirů? Temná hmota. Kvark-gluonové plazma. Fotbal a náhoda. Umělá inteligence vylepšuje barevný 3D tisk.
20. červen je Světový den Wi-Fi. Lenovo má nová Péčka. Roste počet útoků zacílených na vzdálené pracovníky. Kam jde IT a kam Veeam? Helios pro pomoc dětem. Kyberútoky i bez znalostí.
Neurologie a otázka svobodné vůle. Senzory z mikrodiamantů. Zachytili astronomové kvarkovou hvězdu? Magnetické nanočástice těží z vody lithium. Psychedelické drogy zbavené halucinogenních účinků. Robopes Spot na ČVUT. Měsíce bludných planet.
Inverzní design umožňuje návrh magnonových systémů na míru. Bosch v Drážďanech otevírá továrnu na wafery. Cisco má nové servery UCS X-Series pro hybridní cloud. Kubernetes používají podniky dvakrát častěji než před rokem. DevOps lze realizovat i v režimu on-premise. Zlomte srdce hackerům. Jak je to s platbami za ransomware.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: